
Žabljak, (MINA-BUSINESS) – Jelenka Seratliæ sa Žabljaka razoèarana je sudskim odlukama u sporu koji vodi protiv kompanije Bemax, ali poruèuje da neæe odustati i da æe svaku podnijetu tužbu dobiti.
Ona je kazala da su joj, prilikom izgradnje puta Risan-Žabljak, ošteæene livada i šuma i zatrpana dva izvora, zbog èega je tražila nadoknadu štete.
Seratliæ je dodala da joj je šteta nadoknaðena, ali zemljište nije vraæena u prvobitno stanje.
„Vlasnik Bemaxa, Veselin Kovaèeviæ, nije nikada vratio zemlju u prvobitno stanje, livadu iz 2008. godine. To znaju sve komšije i sudski vejštaci pa sad Vrhovni sud zastrašuje vještaka agronomije, kao i šumara da nijesu dobro procijenili štetu za sijeno“, navela je Seratliæ u saopštenju.
Procjena je, kako je podsjetila, bila 2009, 2010, 2011. i 2012. godine.
„Sada sam napisala tužbu za 2013, prošlu i ovu godinu. Sve za isti teren koji je trebalo Kovaèeviæ da odradi. Platio je odštetu, ali nije vratio zemljište u prvobitno stanje – livadu. Nije skinuto najmanje još 15 kamiona zemlje. Pretpostavljam da æe Vrhovni sud dio po dio sve do sada dosuðeno dosuditi Kovaèeviæu. Sam je izjavio 'Moja vlada, moj sud, moja policija'. Mnogo tužbi protiv njega ima i svaku æu dobiti“, poruèila je Seratliæ.
Ona je navela da je Vrhovni sud donio presudu da nema pravo na vodu, odnosno na njena dva izvora koja su 80 metara udaljena od njene kuæe, a koje je Bemax zatrpao, gradeæi put Risan-Žabljak.
„Nezakonito je ušao u posjed bez pitanja, bez bilo kakvog dogovora i bez ikakvog razloga razorio cijelo imanje. Na Vrhovnom sudu donijeta je vrlo èudna odluka da Kovaèeviæu vratim pare koje još nijesam dobila, koje su dosuðene za potrošenu vodu za odreðeni period, bez objašnjenja kako dalje da se snabdijevam vodom“, rekla je Seratiæ.
Ona tvrdi da nije uopšte trošila vodu sa Žabljaka, kako je sudija napisao, veæ je plaæala prevoz vode sa svojih izvora.
„To se vidi iz zapisnika. Ta suma je bila mnogo veæa pa sudija, kako sudi navijaèki, nije htio da prihvati tu cijenu da bi zaštitio interese Kovaèeviæa. Vrhovni sud nije razmišljao šta ja dalje da radim bez vode, ali je tražio rijeèi sa kojim æe da me matira, da ni to dosuðeno ne dobijem veæ da pare vratim Kovaèeviæu“, kazala je Seratliæ.
Odluka Vrhovnog suda je, kako je ocijenila, nekorektna, nerealna i krajnje razoèaravajuæa.
„Vrhovnom sudu se ne sviðaju nižestepene odluke pa im se u ovoj presudi, kako su napisali, ne sviðaju ni procjene sudskih vještaka. Ostalo Vrhovni sud vraæa na ponovno suðenje. Pitam se imaju li sudski vještaci pravo žalbe na bilo šta. Buni se Vrhovni sud na èetiri jele i èetiri jasike. Nije samo èetiri jele i èetiri jasike veæ i 24 i stotine mladica od pet do deset metara“, tvrdi Seratliæ.
Ona je najavila da æe se žaliti svim novinama, televizijama i nevladinim organizacijama i opozicionim strankama.
„Ovim ih putem pozivam u pomoæ, jer sam nemoæna da doðem do istine. Sam èovjek teško može sa ovim izaæi na kraj. Žaliæu se svim novinama Srbije zbog ovakvog suðenja“, poruèila je Seratliæ koja živi u Novom Sadu, a na Žabljaku boravi od aprila do kraja novembra.
Iz Bemaxa su ranije kazali da su postupili po odlukama suda, uklonili nasuti materijal i priveli namjeni sporno zemljište.
Oni su podsjetili da je parnièni postupak u tom sluèaju pokrenut kod Osnovnog suda u Žabljaku u februaru 2009. godine, po tužbi Seratliæ protiv Direkcije za saobraæaj i Bemaxa zbog naknade štete poèinjene izgradnjom magistralnog puta Risan-Žabljak. Postupak je okonèan u maju 2009. godine sudskim poravnanjem.
Sudskim poravnanjem Bemax je obavezan da sa parcele ukloni nasuti zemljani materijal koji se nalazi sa desne i lijeve strane magistralnog puta Risan-Žabljak, na navedenoj parceli, dionica Motièki Gaj, tako da zemljište vrati u prvobitno stanje i da ga privede prvobitnoj namjeni - livadi najkasnije do 15. avgusta 2009. godine.
Takoðe, Bemax je imao obavezu da za naknadu štete zbog izgubljenog prinosa i ošteæenja stabala jele isplati 500 EUR i za parniène troškove 200 EUR u roku od 15 dana od zakljuèenja poravnanja.
(kraj) bvm/nar