
Podgorica, (MINA) - Asocijacija komercijalnih medija (AKEM) zatražila je danas da Radio difuzni centar smanji cijenu usluga radio i televizijskim emiterima zbog izražene ekonomske krize koja je najviše pogodila elektronske medije.
Saopšteno je da je AKEM razmatrao Nacrt zakona o elektronskim medijima, o kojem se vodi javna rasprava.
Ocijenjeno je da je zakon prepoznao znaèaj komercijalnih emitera kroz Fond za zaštitu medijskog pluralizma.
„AKEM æe predložiti rješenje za kriterijume o raspodjeli prikupljenih sredstava kako to zahtijevaju meðunarodni standardi i model monitoringa sopstvene produkcije na osnovu koje æe se vršiti raspodjela sredstava“, kaže se u saopštenju.
Ta asocijacija smatra da je, pored sredstava koja su predviðena za finansiranje Fonda za zaštitu medijskog pluralizma, potrebno da i mobilni oprateri uèestvuju u finansiranju Fonda jer putem mobilne telefonije emituju i TV i radio program.
AKEM ocjenjuje da je neophodna privatizacija lokalnih javnih radio difuznih servisa u periodu od jedne do tri godine. „Do momenta privatizacije lokalnim javnim radio difuznim servisima neophodno im je ukinuti pravo na reklamiranje“.
Poznato je, kako je reèeno, da lokalni javni radio difuzni servisi pružaju marketinške usluge po damping cijenama što dovodi u neravnopravan položaj komercijalne emitere. „JRDS se finansira iz budžeta lokalnih uprava tako da im ne pripada pravo na reklamiranje ni po jednom osnovu“.
AKEM smatra da, zbog novog naèina finansiranja, Javni radio difuzni centar RT Crne Gore u udarnom terminu (od 18-22 sata) ne može emitovati ni sponzore ni reklame.
„AKEM apeluje na Agenciju za elektronske komunikacije da se odrekne naknade za frekvencije elektronskim medijima za 2009. godinu jer emiteri nijesu u moguænosti da izdrže tolike namete, a nijesu uticale na èinjenicu što od januara emiterima nije dostavljna faktura za plaæanja frekvencija“, kaže se u saopštenju.
Ocjenjuje se da bi svaka odluka o jednokratnoj naplati frekvencija za šest mjeseci ili godinu teško pogodila elektonske medije i dovela ih na rub egzistencije.
Konkretne primjedbe o Nacrtu zakona o elektronskim medijima AKEM æe saopštiti na javnoj raspravi krajem juna u Podgorici.
(kraj) isf