Reforma poreskog sistema izazvala nove probleme
- Reforma poreskog sistema izazvala nove probleme
- Post By kristina
- 15:50, 20 april, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Reforma poreskog sistema u Crnoj Gori, i pored pretežno ostvarene harmonizacije sa zemljama razvijene tržišne ekonomije nije otklonila suštinske i druge probleme te politike, veæ je otvorila nove, ocijenio je danas Liberalni savez.
Èlan Velikog kabineta Branko Markoviæ smatra da uvoðenjem savremenih poreskih oblika i standarda u crnogorski fiskalni sistem neæe biti automatski ostvareni rezultati zemalja razvijene tržišne ekonomije, zbog katastrofalnih društvenih, ekonomskih i socijalnih uslova u Crnoj Gori.
”Nova zakonska rješenja su dovela do znaèajnog suženja opsega i ciljeva poreske politike, odnosno do smanjenja olakšica i podsticaja, što se nepovoljno odražava na dalji razvoj i izlazak iz duboke krize”, rekao je Markoviæ na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rijeèima, harmonizacija sa standardima EU dovela je iskljuèenja sa liste akciznih proizvoda kafe, bezalkoholnih piæa, putnièkih automobila, mobilnih telefona i drugih luksuznih proizvoda, što ne odgovara stepenu razvoja Crne Gore i njenim proizvodnim i fiskalnim specifiènostima.
U Liberalnom savezu tvrde da je porez na dodatu vrijednost, kao jedan od posrednih poreza, stvorio nove probleme, nelogiènosti i protivurjeènosti jer je izazvao, izmeðu ostalog, poskupljenje hljeba i drugih osnovnih životnih namirnica.
“Istovremeno su pojeftinili alkoholna piæa, cigarete i brojni luksuzni proizvodi, jer je nova poreska stopa od 17 odsto niža od stare koja je iznosila 24 odsto. Istovremeno, poreski prihodi od akciza se smanjuju ali ne samo zbog niže stope i suženja liste akciznih proizvoda, veæ prvenstveno zbog prosperiteta sive ekonomije”, kazao je Markoviæ.
Liberali tvrde da aktuelna vlast ne poštije naèela opštosti poreske obaveze, objektivizacije ekonomske snage i eliminisanja poreskih privilegija, veæ je pokrovitelj i sauèesnik nezakonitog sticanja i legalizacije bogatstva.
Markoviæ je dodao da aktivnosti vlasti na izmjenama i primjeni poreskog sistema ne predstavljaju osmišljen, kompleksan i dugoroèan koncept, veæ prvenstveno parcijalne, marketinške i kratkoroène mjere i pokušaje ublažavanja katastrofalnog stanja.
“Mada su u Crnoj Gori poreska optereæenja na zarade na nivou prosjeka razvijenih zemalja, aktuelna vlast veæ duže sprovodi poreske olakšice za novozaposlene radnike i planira smanjenje poreza i doprinosa na plate. Ovakve parcijalne mjere ne mogu predstavljati znaèajnije rastereæenje privrede ni doprinos razvojnom impulsu, jer i tako smanjene stope destimulativno djeluju na razorenu i zapuštenu privredu sa veoma izraženom sivom ekonomijom”, rekao je Markoviæ.
(kraj) kmh