
PODGORICA, 14. februara (Montena-fax) - Neformalna mreža koju èini 28 crnogorskih nevladinih organizacija, pod nazivom “Akcija” pokrenula je projekat “Reforme za zdravo društvo”, èiji je cilj promocija i doprinošenje dinamiziranju reformi u Crnoj Gori.
Prema rijeèima koordinatora projekta Rada Bojoviæa, akcija æe imati za osnovu pokretanje ukupnog javnog mnjenja u cilju politièkih, pravnih i ekonomskih reformi u Crnoj Gori.
“Nije dovoljna samo reformska Vlada, veæ je neophodna i podrška civilnog društva”, rekao je Bojoviæ, dodajuæi da æe projekat obuhvatati dvije faze: intezivnu marketinško-propagandnu akciju i okupljanje struènih i intelektualnih potencijala u vezi pitanja reformskih procesa.
Kako je reèeno, prva faza projekta je veæ otpoèela i trajaæe narednih šest mjeseci, a podrazumijevaæe masovnu edukaciju o aspektima za reformske procese.
U tom cilju, nevladina reformska mreža “Akcija” obavila je preliminarno istraživanje javnog mnjenja, u devet crnogorskih opština, èiji rezultati pokazuju da su najprioritetnije reforme pravosuða, obrazovanja, radnog zakonodavstva, zdravstva, poreskog i penzijskog sistema itd.
Prema podacima ankete koju je, inaèe realizovala agencija “Damar”, najvažniji društveni problemi u Crnoj Gori su: nezaposlenost, siromaštvo, politièka nestabilnost, odnosi izmeðu Crne Gore i Srbije, korupcija, kriminal i slièno.
Preko 41 odsto ispitanika smatra da je crnogorska policija korumpirana, dok je to isto za sudstvo reklo ukupno 46 odsto javnog mnjenja. Oko 62 odsto ispitanika, odgovorilo je da je uvoðenje eura, kao platežnog sredstva dobra odluka, a veæina smatra i da to doprinosi državnom osamostaljenju Crne Gore.
“Crna Gora i Srbija treba da u skoroj buduænosti definišu državni okvir u kojem æe se sprovoditi neophodne pravne, politièke i ekonomske reforme.Samo definisanje državnog okvira ne znaèi automatski da æe reforme biti uspješne, ali je sasvim sigurno da sadašnje stanje državnog “limba” u velikoj mjeri ogranièava reformske procese”, zakljuèio je koordinator projekta Koèa Pavloviæ na današnjoj konferenciji za novinare.
On je istakao da su sveobuhvatne i suštinske reforme crnogorskog društva ne samo važan preduslov daljeg demokratskog konsolidovanja, veæ da predstavljaju jedini realni izvor privrednog rasta Crne Gore. (kraj)