Resurse valorizovati na održiv način
- Resurse valorizovati na održiv način
- Post By kristina
- 15:31, 16 jul, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Značajne resurse mora i njegovo bogatstvo treba ekonomski valorizovati na održiv način i time osnažiti privredu, za šta je potrebno brendirati domaće morske plodove, udružiti uzgajivače školjki i izgraditi distributivni centar, ocijenio je uzgajivač školjke kamenice, Nevres Đerić.
“Neophodno je da država shvati da imamo plavu njivu, odnosno prirodni resurs o kojem bi trebalo mnogo ozbiljnije razmišljati, na šta bi druge zemlje bile ponosne. Naše more i njegovo bogatstvo možemo da iskoristimo za razvoj poljoprivrede i turizma”, rekao je Đerić Glasniku Privredne komore (PKCG).
Đerić je prvi uzgajivač školjke kamenice u Bokokotorskom zalivu. Posao je počeo 2002. godine i to prvo edukacijom odnosno izučavanjem tog biznisa. On je ukazivao nadležnim iz resornih ministarstava da je potrebno izgraditi distributivni centar, zatim da treba udružiti uzgajivače u klastere, brendirati proizvod i povećati budžet sa subvencijama i povlasticama za uzgajivače.
“Takođe je nužno da u našim restoranima i hotelima prvenstveno plasiramo našu deklarisanu robu. Posebno je važna i neophodna edukacija uzgajivača, ali i savjetnika i službenika koji rade u institucijama koje su vezane za tu djelatnost. Tako bi povećali zastupljenost naših proizvoda, koji mogu da se konzumiraju svježi tokom čitave godine i promijenili praksu da se u marketima i ugostiteljskim objektima kupuju smrznute uvozne školjke”, precizirao je Đerić.
On je kazao da je patentirao neophodne uređaje na plantaži ostrige, standardizovao proizvodnju, obezbijedio kvalitet proizvoda, koji kontrolišu nadležne institucije, posluje u ekološkom ambijentu i proizvodi organske školjke.
Đerić je dodao i da zbog toga što nadležni nijesu definisali administrativne procedure, još nema sertifikat o organskoj proizvodnji.
On je, odgovarajući na pitanje da li je imao podršku nadležnih institucija, naveo da je ona u početku bila nešto veća, vjerovatno što su nadležni prepoznali značaj novog proizvoda, odnosno mogućnosti njegove ekonomske valorizacije.
“Ja sam skupljao ostrige, uz pomoć kotorskih ronilaca, ali su to bile manje količine, nedovoljne za komercijalni biznis. Zato sam od hrvatskog proizvođača Cvjetka Matkovića uvezao jedan kontigent te školjke. Da zaključim, podrška nije izostala, ali je bila u veoma maloj mjeri, jer je taj proizvod zavređivao veću pažnju nadležnih naročito što do tada nijesmo imali ostrigu-kamenicu”, objasnio je Đerić.
On smatra da je neophodna i važna podrška svih relevantnih nadležnih institucija, počev od PKCG, ministarstava poljoprivrede i ruralnog razvoja i turizma i održivog razvoja, Morskog dobra, a posebno Instituta za biologiju mora.
“Ovaj posao je izuzetno zahtjevan, jer je neophodno da ljudi koji su u tom biznisu budu adekvatno edukovani, da su mu ozbiljno posvećeni i to u svim fazama i sve vrijeme. Dakle, od plana uzgoja, dijagrama toka i završno, do higijenske prakse i primjene HACCP standarda. Da bi se dobila ostriga bitni su parametri vode koja će zadovoljiti njen rast i opstanak”, precizirao je Đerić.
On je, odgovarajući na pitanje može li se od tog posla živjeti, kazao da se od svakog posla, ako se ozbiljno radi, može živjeti, pa i od toga.
“Ipak, situacija bi bila mnogo povoljnija da mi uzgajivači imamo, veću podršku nadležnih institucija jer je marikultura specifična, zahtjevna i teška djelatnost”, smatra Đerić.
On je naveo da školjke prodaju direktno na samom uzgajalištu, kupci dolaze plovnim objektima ili drugim prevoznim sredstvima i konzumiraju ih na licu mjesta, direktno iz vode ili ih nose kao deklarisane za ugostiteljske objekte sa pisanim preporukama o konzumiranju i režimu održavanja.
“Plantaža školjke Boke kroz uzgoj mušlji može godišnje da proizvede do 45 tona. Kapacitet uzgajališta je 350 hiljada, pa čak i do milion kamenica. Pošto je to ipak zahtjevan proces i nemamo dovoljno radne snage, trenutno se proizvodi do 20 tona mušulja i do 150 hiljada kamenica. Postoje sada uslovi da te količine dvostruko povećamo”, precizirao je Đerić.
On je naveo da je više godina unazad u komunikaciji sa predstavnikom Monteorganike, Jovanom Nikolićem, koji je upoznat sa tim poslom.
“Predao sam mu prije tri godine potrebnu dokumentaciju, ali me je obavijestio da taj proizvod za sada nije predviđen za uključivanje u grupu organskih. Tek pošto se uradi odgovarajući pravilnik koji bi obuhvatio i ovaj proizvod, obavijestili su me nadležni, školjke će moći da se svrstaju u grupu organskih”, rekao je Đerić.
On smatra da je velika šteta da se to ne uradi, jer ne može da brendira proizvod iz mora koji se uzgaja bez pesticida i bilo kakvih dodataka.
“Ponavljam, ni u jednom dijelu uzgajališta nikada se nije desila kontaminacija.Takođe, u decembru je predat zahtjev PKCG za dobijanje znaka Dobro iz Crne Gore”, zaključio je Đerić.
(kraj) sam/nar