Roæen: Èlanstvo u NATO donosi brojne prednosti
- Roæen: Èlanstvo u NATO donosi brojne prednosti
- Post By djordje
- 14:33, 14 maj, 2008

Bijelo Polje, (MINA) - Èlanstvo u NATO Crnoj Gori donosi brojne prednosti - politièke, bezbjednosne i ekonomske, kazao je danas crnogorski ministar inostranih poslova Milan Roæen.
On je rekao da su stabilnost i sigurnost osnov za ekonomski razvoj svake zemlje, a posebno male Crne Gore, koja se nalazi na politièki turbulentnom podruèju Balkana.
“Èlanstvo u NATO donijeæe Crnoj Gori bezbjednost, a to znaèi i sigurnost za strane investitore i turiste. Sve što uložimo u reformu sektora odbrane, kako bi ispunili kriterijume za èlanstvo u Alijasu, isplatiæe nam se dugoroèno i višestruko”, kazao je Roæen na panel diskusiji “Evroatlantske perspektive Crne Gore” u Bijelom Polju.
On je ocijenio da su protiv ulaska u NATO oni koji politizuju ovo pitanje zarad dnevnopolitièkih interesa ili više brinu o interesima drugih, nego sopstvene države.
Roæen je naveo da odluku o ulasku u NATO treba donijeti na osnovu èinjenica, a ne iskustava iz prošlosti, poluistina i stereotipa o Alijansi kao hladnoratovskoj, vojnoj organizaciji koja asocira na otvaranje vojnih baza i odlazak mladih ljudi u daleke zemlje da vode tuðe ratove.
“Potpuno je pogrešna predstava da Crna Gora ulaskom u NATO gubi suverenitet i da proces integracije u Sjeveroatlanski savez odvlaèi energiju od intregracije u Evropsku uniju (EU)”, kazao je šef crnogorske diplomatije.
On je rekao da proces integracije u NATO podrazumijeva napredak u reformama u svim sferama društva, jer je bezbjednost vezana za ekonomiju jednako koliko i za vojsku.
“Isto tako, jasno je da se u procesu integracije u NATO ispunjavaju standardi i kriterijumi svih demokratskih i modernih društava, koji su univerzalni i znaèajni za naše èlanstvo u EU”, naveo je Roæen.
On je kazao da zato ne treba da èudi što su praktièno sve zemlje koje su posljednjih nekoliko godina postale èlanice EU prvo ušle u NATO, i što su gotovo sve zemalje EU èlanice Alijanse.
Roæen je ponovio da su integracija u NATO i EU kompatibilni i komplementarni procesi, jer obje organizacije poèivaju na istim vrijednostima i standardima koje oni koji žele da im se pridruže moraju dostiæi.
“Ne možemo u EU bez modernog sektora odbrane. NATO nije uslov za EU, ali je za Uniju èlanstvo u Alijansi pokazatelj demokratskoj razvoja i stepena reformi jedne zemlje, i dokaz da je posveæena integraciji i saradnji, da je stabilna i bezbjedna”, istakao je on.
Prema njegovim rijeèima, èlanstvo u NATO donijeæe Crnoj Gori moguænost da uèestvuje u procesu donošenja najvažnijih globalnih politièkih odluka.
“Imaæemo priliku da bolje promovišemo i zaštitimo svoje interese, ne samo bezbjednosne, veæ i politièke”, kazao je Roæen.
On je ocijenio i da bi, bez NATO-a, proces reforme Vojske Crne Gore bio sporiji i skuplji.
“Uz pomoæ NATO-a moæi æemo racionalno, planski i transparentno da organizujemo vojsku, njen budžet, omoguæimo vojnicima moderno obrazovanje i obuku, kao i zajednièke vojne vježbe sa partnerima iz Evrope i SAD”, naveo je Roæen.
On je kazao i da Rusija tijesno saraðuje sa NATO, tako da èlanstvo Crne Gore u Alijansu ne bi moglo da ugrozi odnose Podgorice i Moskve.
“Ulazak u NATO nije na uštrb naših dobrih odnosa sa Rusijom ili drugim zemljama koje nijesu ili ne žele da budu èlanice, veæ se time otvara još jedan forum za širenje saradnje. Isto se odnosi i na Srbiju”, rekao je šef crnogorske diplomatije.
Roæen je ponovio da æe odlazak crnogorskih vojnika u mirovne misije NATO biti iskljuèivo na principu dobrovoljnosti i transparentnosti, na osnovu odluke parlamenta.
“Uèešæe u meðunarodnim misijama je pitanje solidarnosti i svijesti da nijesmo izolovani od svjetskih procesa, i da je bezbjednost svake zemlje, bila ona geografski udaljena ili ne, u interesu naše bezbjednosti”, kazao je on.
Roæen smatra da bolne posljedice intervencije NATO 1999. godine protiv nekadašnje SRJ ne mogu biti argument protiv èlanstva Crne Gore u Alijasu.
“Taj dogaðaj se mora posmatrati kroz istorijski i politièki kontekst. Naše današnje gledanje na NATO ne možemo bazirati na njemu. To ostaje tragièna epizoda prošlosti, a današnja Crna Gora je okrenuta buduænosti”, naveo je on.
Prema njegovim rijeèima, sa pijetetom se treba sjeæati nevinih žrtava u Crnoj Gori, posebno u Murinu.
“Svi smo to ljudski doživjeli kao veliku tragediju. Ali, krivca za tu tragediju ne treba tražiti u NATO, veæ u promašenoj politici tadašnjeg jugoslovenskog režima”, kazao je Roæen.
Zato, dodao je on, ta tragedije ne može biti zloupotrebljavana protiv èlanstva Crne Gore u NATO - veæ kao argument više da što prije uðe u Alijansu, kako se to više nikada ne bi desilo.
Roæen je naveo da NATO neæe otvarati vojne baze u Crnoj Gori, osim ako zvanièna Podgorica ne bude željela.
“To nam niko ne može nametnuti. Vojnih baza NATO nema u novim zemljama èlanicama, koje to nijesu željele, dok su postojeæe baze nasljeðe iz hladnoratovskog perioda ili su rezultat potreba koje diktiraju dogaðaji u odreðenom regionu”, kazao je on.
Roæen je istakao da su potpuno pogrešne i netaène tvrdnje da æe èlanstvo Crne Gore u NATO ugroziti ekologiju i turizam.
“Sasvim je obratno. Uništenje viška zastarjelog naoružanja, koje je bezbjednosni, ekološki i turistièki probem Crne Gore, rješavaæe se i uz pomoæ NATO”, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, ideje da Crna Gora treba da bude neutralna ili demilitarizovana zemlja, koja æe umjesto na vojsku trošiti na obrazovanje, iako zvuèe utopistièki privlaèno, daleko su od realnosti.
“Uostalom, kao sve utopije kroz istoriju. Crna Gora nije u Skandinaviji, niti je u srcu Evrope, veæ je na Balkanu”, naveo je ministar inostranih poslova.
Roæen je kazao da Partnerstvo za mir nije dovoljan okvir za Crnu Goru, jer ne obezbjeðuje uèešæe u procesu donošenja odluka koje se tièu zaštite njenih interesa.
On je rekao da se, neulaskom u NATO, na Crnu Goru ne bi primjenjivao èlan 5. Vašingtonskog ugovora po kojem je napad na jednu zemlju èlanicu Alijanse napad na sve zemlje tog saveza. “Za malu zemlju poput Crne Gore, ovakva garancija je rješenje njenog trajnog opstanka”.
“Cilj svih integracija je ostvarenje prosperiteta, razvoja i bezbjednosti naše zemlje. Ulazak u NATO je veliki korak u tom smjeru”, zakljuèio je Roæen.
(kraj*) djs/žug