Roèište odloženo radi ponovne procjene
- Roèište odloženo radi ponovne procjene
- Post By dragana
- 15:37, 19 maj, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Sudsko roèište za prodaju nepokretnosti »Radoja Dakiæa« odloženo je za 7. jul radi ponovne procjene objekata dužnika koji su predmet prinudne prodaje.
Predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca fabrike, Milan Vukèeviæ kazao je da je roèište odloženo na predlog punomoænika izvršnih povjerilaca i zastupnika Glavnog grada radi ponovne procjene objekata, smatrajuæi da je promijenjena njihova tržišna vrijednost.
»Pravosnažna presuda u našu korist donijeta je 2005. godine za vrijeme postojanja državne zajednice Srbija i Crna Gora. Poslije proglašenja nezavisnosti 2006. godine oèekivali smo da æe Crna Gora blagovremeno i doslijedno sprovesti presudu tim prije što je država osnivaè i u potpunosti upravlja fabrikom«, rekao je Vukèeviæ agenciji Mina-business.
Prema njegovim rijeèima, u državama koje prihvataju vladavinu prava neizvršavanje je sastavni dio suðenja, a time je ugrožena i suština prava.
»Privatizaciju fabrike je trebalo da pokrene Savjet za privatizaciju, a ne da se ona povjeri Sudu i prodaje budzašto èim se imovina države kao veæinskog i manjinskih akcionara preliva u privatne džepove, što je i bio sluèaj prilikom prodaje imovine Livnice, koja je prodata po 80 EUR po metru kvadratnom«, ocijenio je Vukèeviæ.
On je naveo da ukoliko je tekovina 21. maja 2006. godine sprovoðenje pravosnažne sudske odluke, to ne može da služi na èast Crnoj Gori.
»Na taj naèin država stvara graðane drugog reda od radnika 'Radoja Dakiæa' što ugrožava suštinu prava«, smatra Vukèeviæ.
Bivši radnici „Radoja Dakiæa“ od poèetka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona EUR.
Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona EUR koje ne mogu da prodaju.
Kompanije Zetagradnja i Èelebiæ su 27. oktobra 2011. godine odustale od kupovine zemljišta "Dakiæa", površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona EUR.
Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su èinili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal Company i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona EUR.
(kraj) sam/bvm