Robna razmjena loša jer nema brendova
- Robna razmjena loša jer nema brendova
- Post By kristina
- 13:21, 28 septembar, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Robna razmjena izmeðu Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH) nije na zadovoljavajuæem nivou jer te zemlje nemaju razvijene brendove proizvoda široke potrošnje, zbog èega teško mogu biti konkurenti na stranim tržištima, ocijenio je ambasador BiH, Branimir Jukiæ.
»Bez razvijenih brendova zemlje teško mogu biti konkurentne i na domaæim tržištima. Taj problem ne može se brzo riješiti jer je stvar dugoroène poslovne strategije svakog preduzeæa, koje odluèuje da li æe ulagati u razvoj, kvalitet, pozicioniranje i promociju svog proizvoda«, kazao je Jukiæ agenciji Mina-business.
On je podsjetio da je robna razmjena izmeðu BiH i Crne Gore prošle godine iznosila oko 115 miliona EUR, od èega je izvoz u Crnu Goru iznosio oko 90 miliona, dok je iz nje u BiH uvezena roba vrijedna oko 25 miliona EUR.
»Najviše je izvezeno proizvoda iz sektora metala, dok je uvoz pokrivao industriju alkoholnih piæa i prehrambenih proizvoda«, precizirao je Jukiæ.
Zbog nezadovoljavajuæeg nivoa robne razmjene, naveo je on, u junu je organizovan ekonomski forum privrednika dvije zemlje, na kojemu je uèestvovalo 65 preduzeæa iz BiH i oko 50 crnogorskih.
»Bosanskohercegovaèko turistièko tržište je drugo ili treæe, u zavisnosti od godine, za Crnu Goru prema broju turista i noæenja«, rekao je Jukiæ.
On je ocijenio da Crna Gora ima raznolik i oèuvan prirodni i kulturni turistièki potencijal, što je veliko bogatstvo koje dobija svoju adekvatnu valorizaciju.
»Prošao sam cijelu Crnu Goru i ona nema problem sa zagaðenjem. Na raftingu Tarom pio sam vodu iz rijeke«, naveo je Jukiæ.
Prema njegovim rijeèima, mora se uzeti u obzir da Crna Gora na maloj površini ima èak èetiri nacionalna parka, dok njeni prihodi od turizma iznose više od pola milijarde EUR.
»Kao i BiH, Crna Gora je takoðe prostor ukrštanja razlièitih kultura, religija i tradicija, koje daju dodatnu vrijednost stvaranju specifiènog turistièkog proizvoda«, kazao je Jukiæ.
Prema njegovim rijeèima, nedostaci crnogorske turistièke ponude su loša usluga, naroèito u ugostiteljskim objektima, i nerazvijena putna i vodovodna infrastruktura.
On je ocijenio da je magistralni put Nikšiæ-Šæepan Polje-Sarajevo, kao najkraæa veza izmeðu dvije države, u lošem stanju i opasan za normalan saobraæaj.
»Razlog tako lošeg stanja te saobraæajnice je što je njena rekonstrukcija bila povezana sa izgradnjom hidroelektrane (HE) Buk Bijela, za èiju su gradnju postojala tri scenarija«, tvrdi Jukiæ.
Prema planu gradnje HE velikog kapaciteta, podsjetio je Jukiæ, najproblematiènija dionica Šæepan Polje-Brod na Drini trebalo je da bude potopljena.
»Zbog toga nije investirano u proširenja i adekvatnu izgradnju te saobraæajnice«, objasnio je Jukiæ.
Tokom naredne godine, zakljuèio je, ta dionica bi trebalo da bude uvrštena u budžet nadležne institucije za drumski saobraæaj.
(kraj) mls