
Podgorica, (MINA) – Kraj marta, za kada se najavljuje održavanje parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, suviše je kratak rok da bi oni bili legalni i demokratski, ocijenio je danas predsjednik Demokratske stranke jedinstva (DSJ), Zoran Žižiæ.
„Postoje nezvaniène tvrdnje da æe parlamentarni izborti biti održani krajem marta. Mislim da je taj rok suviše kratak da bi se održali izbori koji bi bili legalni i demokratski“, kazao je Žižiæ agenciji MINA.
Prema njegovim rijeèima, osnovni razlog za raspisivanje prijevremenih izbora je prije svega kriza unutar organizovanih politièko-kriminalnih struktura.
„Te strukture su u Crnoj Gori doživjele finansijski krah, kao što vidimo po njihovim privatnim bankama. Istovremeno, Crna Gora doživljava unutršnju krizu i u pogledu turizma, jer je ta privredna grana ostvarila loše rezultate prošle godine“, naveo je Žižiæ.
On smatra realnim da turistièki rezultati ove godine budu još gori. „Stali su i poslovi vezani za izgradnju stanova i prodaju nepokretnosti, koji su bili znaèajan izvor prihoda“.
Žižiæ je rekao i da je kapital iz Rusije prestao da pristiže, tako da sve to, uz moguæe probleme vezano za izgradnju auto puta i one koje imaju pojedina preduzeæa u Crnoj Gori, govori o unutrašnjoj krizi države.
„Negativne posljedice krize došle bi naroèito do izražaja krajem godine. Vlast žuri da izbore održi na proljeæe prije nego te posljedice budu vidljive, tražeæi u njima spas od odgovornosti“, naveo je on.
Žižiæ je dodao da su jedan od razloga zbog kojih vladajuæa koalicija najavljuje izbore na proljeæe i problemi unutar opozicije, koji su evidentni. „Smatram da bi se problemi unutar opozicije mogli prevaziæi dogovorom koji se može oèekivati i za šta postoje realni izgledi, a to je zajednièka opoziciona lista“.
On je kazao da postoji raspoloženje kod Srpske liste, manjih politièkih stranaka, ali i kod Pokreta za promjene za formiranje zajednièke liste.
„Vrlo bi znaèajno bilo da se formira zajednièka opoziciona lista za izbore koji predstoje. Time bi se izbjegao drugi elemenat krize, odnosno problema na koji vlast raèuna, žureæi da što prije raspiše izbore“, dodao je Žižiæ.
On smatra da æe na legitimnost izbora na proljeæe znaèajno uticati kratak rok za njihovu pripremu, kao i to što izborno zakonodavstvo nije usklaðeno sa novim Ustavom.
„Ako bi se izbori održali po ranijem zakonodavstvu, to bi uticalo na njihov legalitet. Važeæi zakoni nijesu donijeti konsenzusom, u njihovoj izradi nije uèestvovala opozicija, tako da nemaju demokratski legimitet“, podsjetio je Žižiæ.
Sem toga, kako je naveo, to zakonodavstvo nije usklaðeno sa Ustavom, pa bi eventualni izbori na proljeæe bili sporni.
„Opozicija æe zahtijevati da se donese novo zakonodavstvo koje æe biti u skladu sa Ustavom i usvojeno konsenzusom, kao što je to bio dobar obièaj u Crnoj Gori, kako bi izbori bili demokratski“, zakljuèio je Žižiæ.
(kraj) del