Rusi hoæe kompaniju koja je vlasnik ostrva
- Rusi hoæe kompaniju koja je vlasnik ostrva
- Post By kristina
- 08:39, 18 mart, 2007

Beeograd, (MINA-BUSINESS) - U srpskoj turistièkoj agenciji Putnik ne žele da komentarišu ocjenu gradonaèelnika Tivta Miodraga Kankaraša da njeno ostrvo Sveti Marko vrijedi neuporedivo više od 28 miliona EUR, koliko Rusi nude za veæinski paket akcija cijele kompanije.
Upravni odbor Putnika treba najkasnije sjutra da se izjasni o ponudi kiparskog investicionog fonda Aciona investments, iza kojeg stoji ruska kompanija Metropol, da kupi 85 odsto akcija preduzeæa za 28 miliona EUR, piše Glas javnosti.
Preostalih 15 odsto akcija Putnika treba da bude besplatno podijeljeno graðanima.
"Ta cijena nije konaèna, jer oèekujemo kontraponude, pošto su nas ranije kontaktirale i druge zainteresovane kompanije iz svijeta. Niko ne brani nekoj crnogorskoj firmi da se javi i ponudi kroz preuzimanje više od fonda iz Nikozije", saopšteno je iz uprave Putnika.
Kiparski fond je spreman da pokrije deset miliona EUR gubitka, investira dvostruko više i isplati dva miliona EUR zaostalih zarada.
U upravi smatraju da se pri prodaji preduzeæa sa 400 radnika mora voditi raèuna ne samo o cijeni, nego i o tome da li vlasnik namjerava da nastavi poslovanje ili mu je samo cilj da firmu kupi zbog atraktivnog ostrva.
Pošto je država Srbija preko Akcijskog fonda vlasnik 70 odsto kapitala Putnika, odluku o prodaji æe zapravo donijeti Ministarstvo privrede u dogovoru sa Vladom.
Putnik je privatizovan 2003. godine, kada je 70 odsto kapitala ovoga preduzeæa prodato amerièkoj kompaniji Univorld za 5,2 miliona EUR.
Agencija za privatizaciju je 2005. godine raskinula ugovor, jer novi vlasnik nije investirao ugovoreni iznos.
Univorld je podnio tužbu Meðunarodnoj trgovinskoj arbitraži, tražeæi povraæaj uloženog novca i taj spor još zvanièno nije završen.
Pored imovine u Crnoj Gori, Putnik ima hotele na Kopaoniku i Novom Beogradu i još nekoliko objekata i poslovnica.
Konsultant Univorlda Milan Kovaèeviæ kaže da ponuda za kupovinu Putnika nije nezakonita, ali da davanje saglasnosti na nju jeste.
"Amerièka kompanija veæ je uputila protest Komisiji za hartije od vrijednosti, koja je odobrila ponudu za preuzimanje, kao i Agenciji za privatizaciju, da bi je upozorila da ne može prodavati Putnik jer se ne zna odluka Meðunarodne trgovinske arbitraže", kaže on.
Kovaèeviæ napominje da Agencija za privatizaciju nije mogla jednostrano raskinuti ugovor, pošto je Puntik prodat prije izmjene Zakona o privatizaciji.
On dodaje da je arbitraža donijela odluku, ali da ona nije proslijeðena strankama.
"Ima više moguænosti da se spor okonèa, ali problem je u Srbiji što se ovdje uvijek nekome žuri. Odluka arbitraže može biti da se država i Univorld nagode, ali mora da se prizna ulaganje kompanije u prvoj godini, od 4,4 miliona USD, obavljeno uz saglasnost tadašnje skupštine akcionara Putnika, kroz dokapitalizaciju i emitovanje novih akcija", kaže Kovaèeviæ.
Srbija je veæ imala sliènu praksu, jer je prodala mobilnog operatera Mobtel, iako je bio u toku postupak Meðunarodne trgovinske arbitraže u Parizu, kojoj je tužbu podnio BK trejd, tadašnji suvlasnik ove kompanije.
(kraj) anf