S oprezom posmatrati naredni period
- S oprezom posmatrati naredni period
- Post By angelina
- 14:03, 14 jun, 2010

Tel Aviv, (MINA-BUSINESS) – Najgori dio krize je prošao, ali zbog zaduženosti privatnog sekora, pogoršanja likvidnosti u finansijskom sistemu, poveæanja duga veæine zemalja, s oprezom treba posmatrati naredni period, konstatovano je na sastanku Konstituence Meðunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke.
Uèesnici sastanka, meðu kojima su bili i vicepremijer i ministar finansija, Igor Lukšiæ i predsjednik Savjeta Centralne banke, Ljubiša Krgoviæ, su ocijenili da je globalna ekonomska kriza u prošloj godini bila jedna od najjaèih, što je uticalo na kontrakcije u domaæoj tražnji i enorman pad bruto domaæeg proiozvoda (BDP).
Lukšiæ je kazao da Crna Gora ostaje pri projekcijama rasta ekonomije od 0,5 odsto za ovu godinu.
On je rekao da su u prethodnom periodu MMF i Vlada ujednaèili stavove o stanju u crnogorskoj ekonomiji i da je novi izvještaj te meðunarodne organizacije prepoznao aktivnosti izvršne vlasti i Centralne banke na saniranju posljedica krize i konsolidacije javnih finansija.
Lukšiæ je dodao da su procjene MMF-a znaèajno optimistiènije od prethodnih, a za narednu godinu èak i bolje od onih koje je uradilo Ministarstvo finansija.
Lukšiæ i Krgoviæ su tokom sastanka održali niz bilateralnih susreta, izmeðu ostalih sa izvršnim direktorima Svjetske banke i MMF-a, Rudom Trefersom /Trefferes/ i Ejdžom Bejkerom /Age Baker/ i ministrom finansija Holandije, Jan Kesom de Jagerom /Jan Kees de Jager/.
„Lukšiæ i Krgoviæ upoznali su sagovornike sa aktuelnim mjerama fiskalne i monetarne politike, u cilju stabilizacije javnih finansija i finansijskog sistema u Crnoj Gori od posljedica globalne ekonomske krize“, navedeno je u saopštenju.
Lukšiæ je sagovornike upoznao sa implementiranim mjerama usmjerenim na smanjenje javne potrošnje, kao i novim koje se odnose na konsolidaciju lokalnih javnih finansija, smanjenje broja zaposlenih, izmjene poreskih zakona i novim zakonskim rješenjima u cilju unaprijeðenja regulacije u finansijskom sistemu.
Krgoviæ je predstavnike MMF-a upoznao sa mjerama koje je Centralna banka u prethodnom periodu sprovodila u oblasti supervizije banaka i oèuvanja stabilnosti finansijskog sistema.
On je ocijenio da nema veæih sistemskih rizika za bankarski sistem u Crnoj Gori, kao i da je u prethodnom periodu poboljšana njihova likvidnost.
Lukšiæ i Krgoviæ su uèestvovali i na panelima posveæenim ekonomskom rastu u istoènoj i zapadnoj Evropi, superviziji bankarskog i finansijskog sistema i finansijskoj stabilnosti.
U saopštenju se dodaje da je na sastancima konstatovan progres kada je u pitanju oporavak finansijskog sistema, a kao jedan od najvažnijih izazova za brži oporavak ekonomije je u prevenciji oscilacija u ekonomiji i održivost stabilnih javnih finansija.
„Kao važne mjere za brži oporavak ekonomije preporuèene su i strukturne reforme, koje ukljuèuju i unapreðenje poslovnog ambijenta“, zakljuèuje se u saopštenju.
Naredni sastanak Konstituence MMF-a i Svjetske banke biæe održan na Kipru sljedeæe godine.
(kraj) nus/bvm