Saèiniti registar zavisnika od alkohola
- Saèiniti registar zavisnika od alkohola
- Post By urednik
- 12:09, 1 april, 2012

Podgorica, (MINA) - Država ne može adekvatno da se bori protiv alkoholizma dok se ne saèini registar zavisnika, ocijenio je direktor nevladine organizacije (NVO) Preporod, koja se bori protiv bolesti zavisnosti, Jovan Bulajiæ.
„Kada je u pitanju zavisnost od alkoholizma smatramo da je stanje u Crnoj Gori alarmantno iz razloga što smo viðenja da nije problem u supstanci veæ u zavisnosti“, kazao je Bulajiæ agenciji MINA povodom 1. aprila Svjetskog dan borbe protiv alkoholizma.
Svjetska zdravstvena organizacija definiše alkoholizam kao bolest koja nastaje usljed prekomjernog i redovnog konzumiranja alkoholnih piæa, zbog èega u organizmu pojedinca dolazi do ošteæenja psihièkog ili fizièkog zdravlja, uz ekonomske i socijalne poremeæaje.
Bulajiæ je upozorio da zavisnost nikada nije bolest pojedinca veæ je u pitanju bolest èitave porodice.
„Zbog zavisnosti pojedinca od alkohola u velikom broju sluèajeva prisutne su svaðe sa okolinom, remete se porodièni odnosi, èesti su razvodi , a sve to uglavnom prati i nasilje a posebno je tragièno što nerijetko trpe djeca. Nekada ti problem odvedu i u kriminal i onda to postaje multidisciplinaran problem“, naveo je Bulajiæ.
On je kazao da nema informaciju o postojanju registara alkoholièara u Crnoj Gori, kao i da je u fazi izrada registar o narkomanima.
“Nikada adekvatno neæemo moæi da se suprostavimo alkoholizmu, bilo iz civilnog sektora ili iz države, dok ne budemo imali realnu sliku o kolikom broju populacije, odnosno o kolikom problemu je rijeè ”, ocijenio je on.
U Crnoj Gori, kako navodi, ne postoje ni centri za lijeèenje, poput onog za zavisnike od droga na Kakarickoj gori.
„Osim tretmana u specijalistièkoj bolnici u Kotoru, gdje se radi detoksikacija. Kasniji tretman i rehabilitacija bi trebalo da se vrši u drugoj ustanovi, meðutim one ne postoje. Pacijente upuæujemo u centre u regionu, najèešæe u Hrvatsku i ubjeðujemo ih da private dugotrajan stacionaran tretman koji zagovaramo i obezbjeðujemo u terapijskim ustanovama i komunama širom Evrope”, kazao je Bulajiæ.
Prema njegovim rijeèima, u posljednje tri godine raste broj onih koji se za pomoæ javljaju toj nikšiækoj NVO, a broj osoba koje imaju u evidenciji je oko 35.
„Osobama u problemu pružamo iskustveno savjetovanje, od osobe koja je sama bila zavisnik kao i struènu pomoæ psihologa koji je obuèen za rad specijalno sa tom grupom zavisnika, kroz program 12 koraka, koji je autentièno namijenjen alkoholièarima”, pojasnio je Bulajiæ.
On je kazao da nadležne inspekcije za kontrolu služenja i prodaje alkohola maloljetnicima, u posljednje vrijeme rade više, ali ipak nedovoljno.
„Kljuèni problem je što bilo koja osoba može potpuno nesmetano da kupuje alkohol, iako su se u posljednje vrijeme inspekcije poèele baviti tom kontrolom, ali u suštini se i dalje do njega može doæi vrlo nesmetano”, rekao je Bulajiæ.
On smatra da Ministarstvo zdravlja treba i mora da uloži više napora da stane na put ili bar umanji tu bolest zavisnosti.
“I ne samo to, veæ i Ministarstvo zdravlja i socijalnog staranja bi trebalo da se ukljuèi jer alkoholizam sa sobom povlaèi mnoge druge socijalne probleme”, smatra on.
Bulajiæ je kao jedan od kljuènih razloga zbog kojih država treba da ulaže više u primarnu prevenciju naveo i razlog finansijske isplativosti.
“Osim što je najuèinkovitija, prevencija je i najisplativija. Kada taj problem uzme maha, osim lijeèenja, èesto se ukljuèuju i policija i pravosudni organi i sve to državi poveæava troškove”, pojasnio je on.
(kraj) mib/žug