
Beograd, (MINA) – Bivši srpski i jugoslovenski predsjednik Slobodan Miloševiæ sahranjen je veèeras u porodiènoj kuæi u Nemanjinoj ulici, u Požarevcu, u prisustvu više hiljada graðana i gostiju iz drugih krajeva zemlje i inostranstva.
Èlanovi porodice, supruga Mirjana, sin Marko i kæerka Marija, nijesu prisustvovali posljednjem ispraæaju posmrtnih ostataka Slobodana Miloševiæa.
Iz Socijalistièke partije Srbije (SPS), èiji je Miloševiæ bio predsjednik, objašnjeno je da porodica nije došla na sahranu zbog nepostojanja dovoljno èvrstih bezbjednosnih garancija za Mirjanu Markoviæ prilikom dolaska u Srbiju.
Miloševiæ je, sa zastavom na kovèegu, sahranjen u dvorištu porodiène kuæe u Požarevcu, ispod lipe gdje je iskopano grobno mjesto i postavljen crveni tepih.
Posljednjem ispraæaju, donedavno najpoznatijeg haškog optuženika, na gradskom trgu u Požarevcu prisustvovalo je oko 20 hijlada graðana, prenose beogradski mediji.
Oprotajno pismo Slobodanovog sina Marka Miloševiæa proèitao je funkcioner SPS-a Bogoljub Bjelica.
"Ti, nažalost, nijesi prvi koji se ovamo vraæa izgubivši život, ali kao i svi prije tebe, dobivši rat, pobjedivši. Neka tvoja pogibija bude sveta, neka otrijezni poniženi i prevareni srpski narod i neka više nijedan srpski rodoljub ne bude izdan, prodan i predan", naveo je Marko Miloševiæ u poruci.
Oproštajno pismo udovice Mirjane Markoviæ proèitala je Ljiljana Milanoviæ, supruga bivšeg direktora Radio-televizije Srbije Dragoljuba Milanoviæa.
"Nijesam tu uz tebe u našoj zemlji i našoj kuæi. Zlikovci koji su te ubili u haškoj tamnici hoæe i moju glavu, a možda i glavu naše djece. Ubili su te zlikovci koje je ostvarenje naših ideala lišilo privilegija koje su stekli radom drugih ljudi", navela je Markoviæ u oproštajnom pismu.
Prethodno se okupljenima na gradskom trgu obratio i ruski general Leonid Ivašov, koji je kazao kako “Rusija i svi èasni Rusi žale zbog smrti Miloševiæa”.
On je naglasio dsa je bivši jugoslovenski predsjednik bio "na èelu otpora novim fašistima i da je tu borbu vodio do samog kraja", kao i da je u Haškom Tribunalu "branio istinu i pravdu o Srbiji", zbog èega je èesto prekidan uzvicima "Rusija, Rusija".
Potpredsjednik Socijalistièke partije Srbije Miodrag Vuèeliæ kazao je da je Miloševiæ bio "posljednji velikan srpske politièke scene" i da æe njegova smrt osnažiti duh srpskog naroda, isto kao što je to uèinio i poraz kosovskih junaka".
Skupu su se obratio i penzionizani general Božidar Deliæ, koji je bio u uniformi, i poruèio da se oni koji su se borili za Kosovo i Metohiju neæe pomiriti sa otimanjem pokrajine.
Na gradskom trgu u Požarevcu govorili su i austrijski književnik Peter Hanke, predsjednik opštine Požarevac Dušan Vujièiæ i predsjednik požarevaèkih socijalista Miomir Iliæ.
Sahrani Slobodana Miloševiæa prisustvovali su i bivši predsjednik srpske Vlade i potpredsjednik Vlade SR Jugoslavije Nikola Šainoviæ, koji je optužen pred Haškim tribunalom, bivši predsjednik ruske Dume Sergej Baburin, zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ, supruga predsjednika radikala Jadranka Šešelj, predsjednik ruske Komunistièke partije Genadij Zjuganov.
Tokom sahrane orkestar je svirao i ruske pjesme "Rjabinuška" i "Podmoskovske veèeri".
Miloševiæ je sahranjen bez vjerskih obreda, iako je ranije bilo najavljeno da æe opelo služiti vladika mileševski Filaret.
Ispraæaj posmrtnih ostataka Slobodana Miloševiæa trajao je još od 10 sati, a samo ispraæajni govori u Beogradu i Požarevcu trajali su oko tri sata.
(kraj) nem