
Beograd, (MINA) - Premijer Srbije Zoran Ðinðiæ sahranjen je danas, uz najveæe vojne poèasti, u Aleji velikana na beogradskom Novom groblju.
Poslednje rijeèi oproštaja uputili su predsjedavajuæi spoljnih poslova Savjeta ministara Evropske unije Jorgos Papandreu, predsjednik Demohrišæanske stranke Vladan Batiæ, srpski ministar finansije Božidar Ðeliæ i potpredsjednik Demokratske stranke (DS) Zoran Živkoviæ.
Sahrani su prisustvovali, pored èlanova porodice, prijatelja, mnogobrojnih graðana, najviših funkcionera Srbije i Crne Gore i predstavnici više od 70 delegacija iz inostranstva.
Papandreu je rekao da tugu sa porodicom i prijateljima zbog ubistva Ðinðiæa, dijele i državnici i narodi širom svijeta.
»Prijatelji Ðinðiæa i dalje æe ostati odani viziji koju je on izgradio o svojoj zemlji. U ovom trenutku tragedije, ona ostaje da živi«, rekao je Papandreu.
On je istakao da poèinioci ovog teškog zloèina neæe ostati nekažnjeni.
»Oni moraju biti privedeni pravdi, ne mogu promijeniti ono što ste ti i tvoji prijatelji u Srbiji i cijelom regionu zapoèeli. Svijet æe i dalje pomagati sve one koji se bore za mir, demokratiju i razvoj, koji idu ka cilju, zajednièkoj Evropi «, kazao je Papandreu.
On je podsjetio na to koliko puta je razgovarao sa Ðinðiæem o prelijepom regionu, Balkanu, njegovom razvoju.
»Kao prijatelj, sjeæaæu se tebe, Zorane Ðinðiæu i nastojati da se ostvare tvoji snovi«, kazao je Papandreu, opraštajuæi se od Ðinðiæa na grèkom i srpskom jeziku.
Vladan Batiæ je ocijenio da je Ðinðiæ bio ispred vremena u kojem je živio i da je imao velike ideje i hrabrost da ih sprovodi u djelo.
“Vratio si Srbiji vjeru u sebe i probudio nadu u buduænost. Tvojim ubistvom željeli su upravo da ubiju tu vjeru i nadu našeg naroda, da ga zaustave na putu u Evropu i drže okovanog orijentalnim mitovima i azijatskom despotijom”, rekao je Batiæ.
On je istakao da je Ðinðiæ bio prvi demokratski naèelnik Beograda i prvi predsjednik prve nekomunistièke vlade Srbije poslije 60 godina.
“Bio si simbol Srbije 21. vijeka, simbol zemlje koju su vodio kroz tjesnace i hridi meðunarodne politike, kroz balkanske scile i haridbe i kroz naše staze i bogaze. Srbija je prije 5. oktobra bila kao prokleta avlija i ukleta zemlja, odbaèena od civilizacije, izbrisana iz istorije, zaboravljena od svih”, kazao je on.
Sa Ðinðiæem, dodao je Batiæ, Srbija je krenula ka Evropi, buduænosti, boljem životu, postajala je zemlja koju æe svijet uvažavati, poštovati i cijeniti, a njeni graðani voljeti i njom se ponositi.
“Na taj naèin postao si nacionalni i državni svetionik. Buduænosti se nijesi plašio, prošlost nijesi idealizovao”, naglasio je Batiæ.
Prema njegovim rijeèima, Ðinðiæ je bio lider modernog, evropskog formata.
“Znao je da istorijsko djelo nije dovršeno onda kada je izvršeno, veæ kada se preda potomstvu. Zloèinci ti to nijesu dopustili. Tvoji dugogodišnji saborci, kao i narod Srbije, nastaviæe što si zapoèeo i predati mladosti djelo za koje si život dao”, poruèio je Batiæ.
“Tragièan kraj Ðinðiæa, naša je dodatna obaveza da ne odstupimo i da sprovedemo u djelo ono što je premijer zacrtao”, rekao je Božidar Ðeliæ.
On je kazao da je trebalo raditi sa Ðinðiæem da bi se moglo shvatiti koliko je bio izuzetan.
“Taj èovjek nije donio nijednu malu odluku. Sve su bile okrenute dobrobiti naše zemlje, toliko nesebiène, da su, ponekad, bile protiv interesa njegove partije. I to se zove državnik”, kazao je Ðeliæ.
Beogradskim jezikom reèeno, rekao je on, Ðinðiæ je bio car, laf, odnosno velikan.
Zoran Živkoviæ je kazao da jezik nije dovoljno bogat da Ðinðiæa prikaže u pravom svijetlu, opiše sve osobine koje su ga krasile i sve što je uèinio za ovu državu.
“Ubila te grupa u kojoj su budala, prevara i pacov. Oni su nam bili najveæi neprijatelji i prije deset godina kad smo se borili da ovu zemlju promijenimo i privedemo demokratiji, kao i ove dvije, odnosno tri godine, kako pokušavamo da je pomjerimo iz mraka 19. vijeka, gdje su nam je prethodnici ostavili”, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, pravara, budala i pacov ubili su najboljeg.
“Ubili su reformatora i vizionara“, kazao je Živkoviæ.
On istièe da ono što je Ðinðiæ zapoèeo, DS, Vlada Srbije i Savjet ministara, neæe biti promijenjeno.
“Naše obaveze, zadovoljstva, druženja sa svijetom i okruženjem nastaviæemo, ne tako mudro i efikasno kao dok je bio Ðinðiæ sa nama. Pokušaæemo da pratimo taj ritam, a smjer neæemo mijenjati”, rekao je Živkoviæ.
Prema njegovom mišèjenju, DS je, smræu Ðinðiæa, izgubila polovinu èlanstva, ali je i dalje ostala snažna, sa jasnim putem.
“Uvjeravam te, u ime svih, da æe stranka ostati ono što si ti htio, a to je najbolje i najefikasnije sredstvo za dovoðenje Srbije u Evropu”, istakao je Živkoviæ.
(kraj) nem/pasv/isf