Saliven imao neuspješnu profesionalnu karijeru stand up komièara
- Saliven imao neuspješnu profesionalnu karijeru stand up komièara
- Post By kristina
- 07:08, 8 jun, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Osnivaè i direktor Centra za istraživaèko novinarstvo (CIN), Dru Saliven /Drew Sullivan/, je prije nego što je u Bosni i Hercegovini (BiH) postao “ekspert za medije” i istraživaèko novinarstvo, imao za sobom neuspješnu profesionalnu karijeru stand up komièara, piše Pobjeda.
“Dru Saliven ima energije zna kako se prodaju projekti meðunarodno jzajednici, zna ljude i ja sam bio jedan od skoro stotinu kandidata koji su se prijavili na konkurs CIN-a. Ideja je bila odlièna, oprema je u CIN-u vrhunska, sve plaæeno ali ni istraživanja ni novinarstva tu nije bilo”, rekao je jedan od uèesnika projekta CIN-a koji je želio ostati anoniman.
CIN je u prošlih nekoliko dana objavio seriju tekstova o Prvoj banci u Crnoj Gori.
U tesktu Vildane Selimbegoviæ, koji prenosi Pobjeda, navodi se da je uèesnik projekta CIN-a kazao da Saliven i Don nijesu urednici i da nemaju predstave o BiH, kao i da je istraživaèki pothvat za njih svaka informacija.
“Kad ustanoviš da Federacija ima deset kantona, to je otkriæe. Ja sam relativno brzo pobjegao. Ako æemo pošteno, ostao sam duplo duže nego što mi je trebalo da shvatim da je to obièna ubleha da Saliven i Don dobro zarade”, rekao je uèesnik projekta.
U tekstu se objašnjava da je Don zapravo Donald Pine, poèasni urednik, kako piše na veb stranici CIN-a, koji je nakon boravka u BiH otputovao u Alžir gdje “unaprijeðuje medije na Bliskom istoku”.
“Zaposleni su ga meðusobno nazivali drvosjeèom, najèešæe, zato što niti je umio objasniti šta je zadatakm, niti je umio reæi šta ne valja u tekstu, niti je ikada iko video ijedan primjer njegovog teksta barem za nauk”, navodi se u tekstu Selimbegoviæ.
U samom startu, kako se navodi, selekcija je bila èudna i traženi su kandidati koji razmišljaju isto kao Saliven i Don, dok su ostali kriterijumi nejasni.
“Radila sam kao stažist iste poslove kao i novinar, a mjeseèno sam primal 400 maraka. Zato sam i napustila CIN, nikakvih kriterijuma u plaæanju nije bilo i situacija je bila apsurdna. Vidiš da para ima ali se dijele po naklonosti. Otišla sam razoèarana. Zar je to amerièko novinarstvo?”, objasnila je nekadašnja zaposlena.
Stav te polaznice, kako se navodi, dijametralno je suprotan ocjeni koju je sarajevskom nedjeljniku Dani, èiji je direktor Senad Peæanin, o projektu CIN-a dala glasnogovornica USAID-a, Sanja Omanoviæ.
“CIN pruža visokokalitetno istraživaèko izvještavanje koje podstièe transparentnost i druge pozitivne promjene u vladi i društvu”, rekla je ona.
U tekstu se dodaje da Omanoviæ priznaje da o opštem napretku projekata sarajevski ured redovno dobija informacije od New York University, koji je zapravo, kako se tvrdi, osnivaè CIN-a.
(kraj) jlb