
Podgorica, (MINA) – Poslanièki imunitet jedina je zaštita za one koji javno ukazuju na korupciju i kriminal, od pojedinaca koji pritiscima na poslanike pokušavaju da uguše ukazivanje na društvene devijacije, smatraju u Socijalistièkoj narodnoj partiji (SNP) i Pokretu za promjene (PzP).
Funkcioner SNP-a Velizar Kaluðeroviæ ocijenio je da poslanièki imunitet predstavlja neophodnu zaštitu narodnih predstavnika od pojedinaca koji su moæni i njihovog, kako je dodao, pokušaja da pritiscima na poslanike uguše javno ukazivanje na društvene devijacije.
Kaluðeroviæ je rekao agenciji MINA da zbog toga podržava generalni stav u crnogorskom parlamentu da se ne skida poslanièki imunitet zbog takozvanih kriviènih djela klevete koja su navodno uèinili poslanici.
"Svjedoci smo da su takvi zahtjevi za skidanje poslanièkog imuniteta sve više uèestali, i upravo se pokreæu od nosioca tih neèasnih i nedozvoljenih radnji na koje su poslanici javno ukazali u crnogorskom parlamentu«, kazao je Kaluðeroviæ.
On je ocijenio da je poslanièki imunitet prepreka namjerama moænika koji imaju interes da se ništa javno ne govori o kriminalu, korupciji i nerasvijetljenim ubistvima.
»Da vrše svojevrsni pritisak na poslanike da takve teme ne otvaraju«, dodao je Kaluðeroviæ.
»U društvima i državama sa visokim stepenom kriminalizacije, kao i u društvima sa institucijama države koje nijesu nezavisne i koje nemaju izugraðeni neophodni autoritet i samostalnost, što su, nažalost, karakteristike aktuelnog crnogorskog društva, institut poslanièkog imuniteta je posebno znaèajan«.
Prema Kaluðeroviæevim rijeèima, parlament je, po prirodi stvari najpogodnije mjesto za javno ukazivanje na devijantne pojave u društvu i njihove nosioce.
»Poslanici kao narodni predstavnici koji imaju izvorni izborni legitimitet imaju obavezu da budu svojevrsna politièka transmisija onih stavova i zalaganja biraèa koji su im ukazali povjerenje«, naveo je Kaluðeroviæ.
Na putu daljih demokratskih iskoraka, smatra on, u svakoj državi je veoma bitna pretpostavka postojanje pune slobode za javno saopštavanje stavova o devijacijama u društvu.
»Poslanièki imunitet je ustavna kategorija i doživljavam je kao demokratski institut koji je u funkciji podsticanja slobode suèeljavanja politièkih stavova politièkih aktera na javnoj sceni«, rekao je Kaluðeroviæ.
Poslanik PzP-a, Koèa Pavloviæ, smatra da je situacija u crnogorskom pravosuðu toliko loša da je poslanièki imunitet jedina zaštita za one koji još imaju volje i hrabrosti da javno ukazuju na korupciju i kriminal, koji su, kako je dodao, zarobili institucije države.
„Kako su borba protiv korupcije i kriminala evropski koraci koje Crna Gora mora da napravi, ta javna prozivanja izbornih i drugih kriminalaca i korumpiranih lokalnih èelnika predstavljaju najkonkretniji doprinos napredovanju naše države na njenom evropskom putu“, rekao je Pavloviæ.
Prema njegovim rijeèima, zahvaljujuæi Regulatornoj Agenciji za Energetiku (RAE) crnogorski graðani plaæaju osim svojih i tuðe raèune.
„Ta se kraða do sada mjerila milionima eura, svake godine. I od toga Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i RAE ne odustaju, uprkos presudama Upravnog suda. A Tužilatvo æuti i ne obazire se na taj organizovani i kontinuirani kriminal“, rekao je Pavloviæ.
A kada neko, kako je dodao, poput podpredsjednika PzP Branka Raduloviæa, stvari nazove pravim imenom, uslijedi krivièna prijava za klevetu i ekspresna reakcija crnogorskog pravosuða.
Prema rijeèima Pavloviæa, crnogorsko tužilaštvo i sudstvo segment su represivnog aparata i zadatak im je da na nacionalnom nivou, u saradnji sa javnom i tajnom policijom, zaštite „uhodane kanale pljaèkanja države i graðana“.
„RAE i drugi nezavisni regulatori koji su tekovina „evropske prakse“, su tako personalno ekipirani da ne obezbjeðuju igranje po evropskim standardima, veæ samo èine da se ova balkanska pljaèka odigrava u evropskim dresovima“, naveo je on.
U postojeæoj situaciji, kako je kazao Pavloviæ, interes države i graðana je da budu zaštiæeni malobrojni „zviždaèi“, oni koji još nijesu digli ruke i zaæutali.
„I koji se ne libe da javno upozore na bezobzirne pljaèke naroda, kakva je ova koju provode EPCG i RAE. To je opravdanje za postojanja institucije poslanièkog imuniteta, koji bi se morao proširiti i na lokalni, odbornièki nivo, sve do trenutka dok pravosuðe ne izvuèemo iz kandži korupcije i politièkog utjecaja“, smatra Pavloviæ.
U opravdanost potrebe širenja imuniteta i na odbornike, kako je kazao, nedavno je uvjerio sluèaj èelnika Opštinskog odbora PzP u Budvi, arhitekte Stevana Džakoviæa, koji je, kako tvrdi Pavloviæ, bio izložen prijetnjama i pritiscima jer je upozorio na korupciju u vrhu lokalne uprave i na „vršljanje“ graðevinske mafije.
„Poslanièki imunitet æe zaštititi dvoje od troje okrivljenih, koji su ukazali na izborni kriminal Demokratske partije socijalista-Socijaldemokratske partije u Pljevljima. Ali za razliku od kolega (Novice) Staniæa i (Miloja) Pupoviæa, koje štiti poslanièki imunitet, treæi optuženi - predsjednik Opštinskog odbora Pljevlja, inženjer Bogoljub Ðondoviæ, biæe izložen sudskom progonu za javno izgovorenu istinu“, naveo je Pavloviæ.
(kraj) mil/boj/žug