Saradnja svih aktera ključna za evropsku integraciju
- Saradnja svih aktera ključna za evropsku integraciju
- Post By milanz
- 12:25, 17 jul, 2018

Podgorica, (MINA) – Civilno društvo veoma je značajno za proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji (EU) i zbog toga je potrebno unaprijediti direktni dijalog između Vlade i civilnog sektora, ocijenio je glavni pregovarač sa EU, Aleksandar Drljević.
On smatra da civilno društvo, pored kritičkog viđenja stvari, treba da ima i konkretne konstruktivne predloge za zajedničke aktivnosti sa Vladom.
Saradnja sa Vladom, kako je kazao, posebno je ojačana kroz učešće predstavnika civilnog društva u radnim grupama za pripremu pregovora.
„Oni čine gotovo trećinu pregovaračke strukture koja broji oko 1,4 hiljade članova“, rekao je Drljević na jedanaestom sastanku Zajedničkog konsultativnog odbora (ZKO) civilnog društva EU i Crne Gore.
Civilni sektor, kako je rekao Drljević, značajan je akter u usmjeravanju crnogorskog društva prema evropskim vrijednostima, praćenjem pregovora i aktivnim učešćem u tom procesu.
Prema njegovim riječima, ZKO civilnog društva EU i Crne Gore značajna je osnova za unapređenje političkog i društvenog dijaloga i za sagledavanje daljih pravaca i perspektive pregovaračkog procesa.
„U interesu svih je zajednički rad na održivim društveno-ekonomskim promjenama koje bi garantovale kvalitetan pristupni okvir i dale legitimitet daljim i zahtjevnijim fazama transformacije crnogorskog društva“, navodi se u saoptenju generalnog Sekretarijata Vlade Crne Gore.
šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Aivo Orav, ocijenio je da priključivanje EU nije samo stvar briselske birokratije, Vlade i njenih službenika, već nešto što može da promijeni živote ljudi u Crnoj Gori.
„Stavovi civilnog društva u procesu proširenja predstavljaju značajan doprinos samom procesu. Proces evropskih integracija nije i ne treba da bude projekat samo za elite, to je nešto što je važno za sve građane Crne Gore, kao i za sve građane EU“, kazao je Orav.
Kopredsjedavajuća ZKO-u, Lidija Pavić Rogošić, podsjetila je da su na održanim sastancima usaglašene preporuke u cilju poboljšanja i ubrzanja procesa pristupanja EU.
„Vide se pomaci u tom pravcu, ali važno je ukazati na ono što treba poboljšati, a kroz ovaj odbor čuje se glas organizacija civilnog društva, udruženja poslodavaca i sindikata i ostalih nevladinih organizacija“, dodala je Pavić Rogošić.
Kopredsjedavajući ZKO-u, Pavle D. Radovanović, kazao je da ZKO za svoje aktivnosti ima podršku EU i Evropskog ekonomskog i socijalnog Komiteta.
„Gledajući realizaciju zaključaka koje smo usvajali na prethodnih deset sastanaka i određenu dinamiku kojom se primjenjuju u Crnoj Gori, možemo reći da imamo podršku crnogorskih institucija“, rekao je Radovanović.
Na sastanku je razmatrano stanje pregovora o pristupanju Crne Gore EU u poglavljima koja se odnose na socijalnu politiku i zapošljavanje, sa posebnim naglaskom na socijalna prava, slobodno kretanje radnika i stanje civilnog društva u Crnoj Gori.
Zajednička deklaracija, koja će biti dostavljena relevantnim tijelima EU i Crne Gore, biće usvojena na kraju sastanka.
ÄŒlanovi ZKO-a su predstavnici civilnog društva iz EU i Crne Gore, uključujući udruženja poslodavaca, sindikate i udruženja građana.
(kraj) mip/žug