Saradnjom za bolje rješavanje sluèajeva trgovine
- Saradnjom za bolje rješavanje sluèajeva trgovine
- Post By urednik
- 10:55, 12 novembar, 2011

Podgorica, (MINA) - Saradnja izmeðu država porijekla, tranzita i krajnje destinacije žrtava trgovine ljudima, neophodna je za uspješno rješavanje tih sluèajeva, ocijenio je šef crnogorske Kancelarije za borbu protv trgovine ljudima Zoran Ulama.
On je, na meðunarodnom seminaru u Nikoziji, organizovanom sa ciljem razmjene iskustava zemalja jugoistoène Evrope i Kipra o postojeæim mehanizmima borbe proitv trgovine ljudima, predstavio model borbe protiv trgovine ljudima u Crnoj Gori.
Ulama je, kako je saopšteno iz Kancelarije, naglasio da je za uspješno riješavanje sluèajeva trgovine ljudima neophodna kontinuirana saradnja izmeðu zemalja porijekla, tranzita i krajnje destinacije žrtava trgovine ljudima.
Ulama je kazao da se u Crnoj Gori rješavanju ovog problema prišlo iz više pravaca i da pored prevencije, kriviènog gonjenja i zaštite žrtava je prepoznato partnerstvo kao veoma znaèajan segment uspjesne borbe protiv ovog fenomena.
"Govoreæi o partnerstvu istakao je kao jako dobar primjer potpisivanje Protokola sa Unijom poslodavaca Crne Gore, èime je skrenuo paznju ucesnika konferencije na partnerstvo kao veoma znacajan i nezaobilazan segment u borbi protiv trgovine ljudima", kaže se u saopštenju.
Ulama je uèestovao i na regionalnom sastanku u Skoplju, zajedno sa Nacionalnim koordinatorima za borbu protiv trgovine ljudima iz zemalja regiona.
Na tom skupu predstavljene su nacionalne aktivnosti za prevenciju trgovine ljudima zemalja èlanica Foruma o migracijama, azilu i izbjeglicama (MARRI) i nedostaci i mog6uæa riješenja u borbi protiv ovog fenomena.
Ulama je ocijenio je kao jako dobrim inicijativu MARRIja da u skladu sa svojim raspoloživim resursima podrži sve inicijative zemalja èlanica.
Na skupu je podržan prijedlog Nacionalnog koordinatora Crne Gore da sve zemlje MARI regionalne inicijative usmjere zajednièke aktivnosti na rješavanju problema djece prosjaka na ulicama, koji su prepoznati kao najosjetljivija kategorija stanovništva, kada je ovaj fenomen u pitanju.
(kraj) žug