Savjetovališta za dojenje do sada posjetilo oko 300 roditelja
- Savjetovališta za dojenje do sada posjetilo oko 300 roditelja
- Post By urednik
- 17:03, 28 februar, 2023

Podgorica, (MINA) - Savjetovališta za dojenje, koja rade u pet crnogorskih opština, od decembra prošle godine, posjetilo je oko 300 roditelja, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Ministarstvo zdravlje je, u cilju podizanja stope dojenja, uz podršku kancelarije UNICEF-a za Crnu Goru, pokrenulo projekat Savjetovalište za dojenje koje je krajem prošle godine počelo sa radom u okviru domova zdravlja u Podgorici, Budvi, Baru, Tivtu i Herceg Novom.
Iz tog Vladinog resora su kazali da namjeravaju da taj vid podrške obezbijede u svim domovima zdravlja na teritoriji Crne Gore.
„Savjetovalište pruža majkama i očevima potrebne informacije, usluge savjetovanja, pomoć pri dojenju i razmjenu iskustava“, naveli su iz Ministarstva.
Kako su istakli, Savjetovalište za dojenje temelji se na činjenici da je dojenje prirodan proces i da većina problema pri uspostavljanju dojenja ne zahtijeva medicinske intervencije ili postupke.
Iz Ministarstva su kazali da se osnivanjem savjetovališta za dojenje pri domovima zdravlja pruža kontinuirana podrška dojenju nakon optusta iz porodilišta, u skladu s inicijativom „Porodilišta po mjeri beba“.
„Radionice koje se održavaju su besplatne i dostupne svima, a od početka rada do sada, savjetovališta je posjetilo oko 300 majki/očeva“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da početak dojenja nije uvijek jednostavan i da podrška partnera može biti od velikog značaja.
„Stručne službe pri domovima zdravlja spremne su da budu podrška i praktičnim savjetima podrže majke da istraju u dojenju svoga djeteta“, istakli su iz tog resora.
Kako su rekli, uključivanjem u savjetovalište za dojenje majka će saznati najnovije relevantne informacije o benefitima dojenja i rizicima ukoliko se beba ne doji, o dobrobitima kontakta koža na kožu i ranog započinjanja dojenja, kao i dobiti praktične savjete o pravilnom prihvatu bebe na dojku, položajima bebe na dojci, tehnici izmlazanja.
„Dobiće praktične savjete o prevazilaženju poteškoća s dojkom i bradavicama usljed nepravilnog prihvata na dojku, o korištenju pomagala za dojenje, izmlazanju i čuvanju majčinog mlijeka, kao i o alternativnim metodama hranjenja“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da će u komunikaciji s drugim članicama u savjetovalištu majke razmjenjivati iskustva i zajednički rješavati probleme pri uspostavljanju dojenja i imati emocionalnu podršku za dojenje i razvijati samopouzdanje.
Iz Ministarstva su ocijenili da će navedene aktivnosti pomoći majci da bude uspješna u dojenju.
„Kako bi se ova oblast u potpunosti uredila, Ministarstvo zdravlja je u fazi izrade Zakona o dojenju, kojim će biti uspostavljena i Banka humanog mlijeka, koja će obezbjeđivati mlijeko djeci kojoj majčino mlijeko nije dostupno, kako bi im se obezbijedio najzdraviji i najprirodniji izvor ishrane“, navodi se u saopštenju.
(kraj) nim/nij