Savjetuju napuštanje dosadašnjeg lijeka
- Savjetuju napuštanje dosadašnjeg lijeka
- Post By urednik
- 21:19, 30 novembar, 2009

Ženeva, (MINA) – Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) savJetuje napuštanje najkorišæenijeg lijeka za sidu, "stavudina", zbog nepovratnih nuspojava, ukljuèujuæi težak oblik slabljenja i poremeæaje nerava.
"Stavudin" je široko dostupan u zemljama u razvoju i koristi se kao terapija prve linije, a relativno je jeftin i lak za korišæenje, prenosi Rojters.
Još jedan pokazatelj znatnih promjena u preporukama SZO-a, u vezi sa sidom je i podsticaj da osobe zaražene HIV virusom, ukljuèujuæi i trudnice, što ranije poènu da se lijeèe da bi ostvarile duži i zdraviji život.
SZO po prvi put savetuje HIV pozitivne majke da i one, i njihove bebe uzimaju lijekove protiv side tokom perioda dojenja, da bi se sprijeèilo prenošenje virusa sa njih na dijete.
Umjesto "stavudina", SZO sada savetuje da se, kao ljekovi prve linije protiv side, koriste "podjednako efikasni", ali manje toksièni "zidovudin" (AZT) ili "tenofovir" (TDF).
Na svjetskom tržištu trenutno ima dvadesetak ljekova protiv side, od kojih mnogi predstavljaju kombinaciju medikamenata, tako da pacijent u jednoj tableti dobija "koktel" ljekova.
Ljekari su ranije odlagali otpoèinjanje terapije ljekovima protiv side zbog strahovanja od toksièkih propratnih dejstava i zbog toga što HIV virus može u kratkom roku da postane otporan na odreðeni lijek.
Nekoliko skorašnjih studija je, meðutim, pokazalo da rano lijeèenje pomaže pacijentima.
Od preko èetiri miliona ljudi širom svijeta koji trenutno uzimaju ljekove protiv side, oko polovina je na režimu koji sadrži i "stavudin", prema 80 odsto 2006.godine, kada je SZO prvi put iznijela stav da države treba da poènu da razmatraju postepeno povlaèenje tog lijeka zbog njegove velike toksiènosti, navodi Šivon Kroli iz Odsjeka za HIV/AIDS Svjetske zdravstvene organizacije.
Novi stav struènjaka je da odrasle osobe i adolescenti ranijim otpoèinjanjem uzimanja ljekova protiv side, znatno prije uspiju da smanje brojnost HIV virusa u krvi, èime možda smanjuju i rizik prenošenja tih virusa na druge.
"Nove preporuke baziraju na èvrstim dokazima koji ukazuju da se smrtnost, obolijevanje i prenošenje HIV virusa i tuberkuloze smanjuju ranim otpoèinjanjem tretmana", saopštava SZO.
U godišnjem izveštaju UN-a, koji je objavljen prošle sedmice, navodi se da je u svijetu HIV virusom trenutno zaraženo 33,4 miliona ljudi, od kojih dvije treæine u podsaharskoj Africi.
(kraj) mil