Sekuliæ: Efikasnost u primjeni zakona prioritet
- Sekuliæ: Efikasnost u primjeni zakona prioritet
- Post By urednik
- 17:11, 4 jun, 2012

Podgorica, (MINA) – Crna Gora je mnogo uradila i intenzivno radi na usklaðivanju zakona i propisa koji se odnose na životnu sredinu sa zakonodavstvom Evropske unije (EU), ali prioritet treba da bude efikasnost u njhovoj primjeni, smatraju u Ministarstvu održivog razvoja i turizma.
Ministar Predrag Sekuliæ je, povodom 5. juna – Dana životne sredine, agenciji MINA kazao da je uraðen veliki posao na nizu krovnih zakona koji su u velikoj mjeri usklaðeni, ili se usklaðuju, sa EU Direktivama.
On je rekao da je postojeæi zakonski okvir predstavljao znaèajnu podlogu u obezbjeðivanju potrebnih preduslova za implementaciju niza aktivnosti.
„Ukazaæu samo na znaèaj sanacije crnih ekoloških taèaka u saradnji sa Svjetskom bankom, aktivnosti na upravljanju otpadom i otpadnim vodama, formiranje petog nacionalnog parka, realizaciju niza projekata koji imaju za cilj uspostavljanje optimalnog okvira za održivi razvoj obalnog podruèja“, naveo je Sekuliæ.
Prema njegovim rijeèima, zahvaljujuæi unaprjeðenju legislative ostvaren je napredak i u kontekstu jaèanja institucionalnih kapaciteta, a poseban znaèaj imalo je formiranje Agencije za zaštitu životne sredine, kao i dva Arhus centra, što je dovelo do iskoraka kada je u pitanju uèešæe javnosti u politici zaštite životne sredine.
„Dakle, èeka nas dvostruki kolosjek po pitanju procesa EU integracija u oblasti životne sredine: usklaðivanje zakonodavstva i ono najbitnije - njegova primjena, tako da svaki graðanin Crne Gore osjeti promjenu“, kazao je Sekuliæ.
Suština je, kako je naveo, da su zakoni usklaðivani i usklaðuju se sa EU direktivama, i da se na tome intenzivno radi.
„Ali isto tako prioritet treba da bude efikasnost u njhovoj primjeni“, naglasio je Sekuliæ.
Na pitanje da li se, u susret pregovorima sa EU, pitanjima koja se tièu životne sredine posveæuje premalo pažnje, iako se zna da æe to biti jedno od najvažnijih poglavlja, on je ocijenio da èesto otvorena ekonomska i finansijska pitanja, u veæini zemalja, drže veliki dio pažnje javnosti i upravljaèkih struktura, dok god se ona velikim dijelom ne zatvore.
„Mi upravo pravimo znaèajan zaokret po ovom pitanju, jer prestajemo da pitanja koja se tièu životne sredine gledamo kao odvojena, a poèinjemo ih percipirati upravo kao jedan od osnova za rješavanje ekonomskih pitanja. Stoga, svakako da nam predstoji veliki posao, ali uvjeren sam da æemo ga uspješno privesti kraju“, kazao je Sekuliæ.
On je naglasio da su u Vladi svjesni èinjenice da je, u kontekstu EU integracija i uopšte rješavanja problema u životnoj sredini, kljuèno da se stimuliše rast ulaganja u životnu sredinu i njenu infrastrukturu, uvode instrumenti njenog oèuvanja, sprjeèava devastacija prostora, saniraju ugrožene lokacije.
„Kao i da se izgradi funkcionalna i profesionalna administracija i integrišu novi razvojni pristupi zasnovani na transferu znanja i tehnologija, posebno u kontekstu planova za ozelenjavanje ekonomije Crne Gore“, dodao je Sekuliæ.
On smatra da ustavna odrednica Crne Gore kao ekološke države pokazuje posveæenost prinicipima oèuvanja životne sredine i održivog razvoja, ali da æe zbog toga „i zahtjevi prema nama zasigurno biti ozbiljni.
„Ali, to shvatam kao podstrek više da koncept ekološke države dobije svoje puno znaèenje“, kazao je Sekuliæ.
Ekološki predznak, kako je naveo, doživljava prije svega kao obavezu na nacionalnom nivou „koja, u svakom sluèaju, može pomoæi na meðunarodnom nivou u prepoznavanju naše otvorenosti ka ideji oèuvanja ovog vrijednog prostora“.
Sekuliæ smatra da se napori Vlade na konkretnom sprovoðenju politike u oblasti životne sredine i posveæenost ideji ekološke države mogu vidjeti, izmeðu ostalog, i kroz koncept njene Platforme za Rio+20 samit, koja se fokusira na konkretne projekte u oblasti životne sredine koji æe dovesti do „ozelenjavanja“ crnogorske ekonomije.
„Platforma se bazira na tri sektora od kljuènog znaèaja za ekonomski razvoj društva – poljoprivredu, energetiku i turizam, kao prioritete za ozelenjavanje ekonomije do 2020. godine“, pojasnio je on.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma obilježiæe Dan životne sredine nizom dešavanja, èiji je poèetak, zbog najavljenih nepovoljnih vremenskih prilika, pomjeren za 6. jun.
Kako je saopšteno iz tog resora, obilježavanje se organizuje u okviru projekta Podizanje ekološke svijesti, koji finansira EU.
„Svrha Projekta je pomoæ Vladi Crne Gore u podizanju nivoa ekološke svijesti društva i drugih zainteresovanih strana i poboljšanje razumijevanja pitanja koja se odnose na životnu sredinu, sa ciljem aktivnog uèešæa i stvaranje pritiska za promjene“, pojasnili su iz Ministarstva.
Istog dana zvanièno æe otpoèeti i „zelena“ kampanja podizanja javne svijesti o životnoj sredini.
Iz Ministarstva su pozvali sve nevladine organizacije i druge subjekte koji u narednom periodu planiraju aktivnosti u oblasti životne sredine, da ih inicijalno predstave 6. juna.
„Što æe biti prvi korak ka identifikovanju aktivnosti koje se zajednièki mogu realizovati u toku projekta Podizanje svijesti o životnoj sredini“, kaže se u saopštenju.
(kraj) gop