SiCG na putu da ostane bez amerièke vojne pomoæi
- SiCG na putu da ostane bez amerièke vojne pomoæi
- Post By urednik
- 20:43, 1 jul, 2003

Vašington, (MINA) – Sjedinjene Amerièke Države (SAD) saopštile su danas da skoro 50 zemalja ispunjava uslove da ostane bez amerièke vojne pomoæi, jer nijesu potpisale sporazum o izuzimanju državljana SAD od gonjenja na Meðunarodnom kriviènom sudu.
Kako javlja agencija Rojters, pozivajuæi se na amerièke zvaniènike, meðu važnijim zemljama koje su na putu da izgube amerièku vojnu pomoæ su Srbija i Crna Gora, Brazil, Kambodža i Južna Afrika.
U listu zemalja koje æe ostati bez vojne pomoæi ukljuèena je Kolumbija i šest èlanica NATO-a.
Prema rijeèima portparola Stajt Departmenta Rièarda Bauèera, najveæi dio zemalja koje nijesu potpisale sporazum sa SAD veæ je gotovo potrošio novac od vojne pomoæi, tako da æe sankcije osjetiti tek od oktobra, kad poèinje amerièka fiskalna godina.
Kako je Rojtersu izjavio direktor meðunarodnog programa pravde pri Hjuman rajts voèu Rièard Diker suspenzija vojne pomoæi u sluèaju zemalja jugoistoène Evrope se kosi sa interesima Bušove administracije.
Prema njegovim rijeèima, amerièkoj administarciji je teško palo što je od sedam istoènoevropskih zemalja, èije se prikljuèenje NATO-u oèekuje u maju, samo Rumunija potpisala sporazum sa SAD.
Bugarska, Estonija, Latvija, Litvanija, Slovaèka i Slovenija su odbile da ga potpišu.
Kako javlja Hina amerièki predsjednik Džordž Buš odluèio je danas da izuzme 22 zemlje od zabrane vojne pomoæi, ali da meðu njima nije Hrvatska.
U saopštenju Bijele kuæe se navodi da izuzete Gabon, Gambija, Senegal, Siera Leone, Tadžikistan, Afganistan, Džibuti, Demokratska Republika Kongo, Istoèni Timor, Gana, Honduras, Rumunija, Albanija, Bolivija, Bosna i Hercegovina, Botsvana, Makedonija, Mauricijus, Nigerija, Panama i Uganda.
Hrvatski premijer Ivica Raèan kazao je danas da trebamo biti strpljiv i vidjeti bez èega æe Hrvatska konkretno ostati.
Nijesam pesimist. Više puta sam rekao da za hrvatski stav oèekujemo razumijevanje naših prijatelja u SAD-u i još nisam nièim demantovan”, izjavio je Raèan agenciji Hina.
Amerièka administracija je oèekivala da æe 98 zemalja potpisati bilateralne sporazume o neizruèivanju njihovih graðana MKS do 1. jula, što je odreðeno amerièkim zakonom.
Sporazume sa SAD su javno potpisale 44 zemlje, a sedam je zahtijevalo tajnost.
(kraj) jrb