Simiæ: Srbija æe zadržati pravo da povrati dio svoje teritorije
- Simiæ: Srbija æe zadržati pravo da povrati dio svoje teritorije
- Post By urednik
- 21:52, 13 februar, 2006

Beograd, (MINA) - Ideja lidera srpskih radikala Tomislava Nikoliæa da bi Skupština Srbije trebalo da proglasi okupacijom "bilo koje rješenje koje bi Kosovu i Metohiji donijelo nezavisnost", posredno je dobila podršku od Aleksandra Simiæa, savjetnika sprskog premijera Vojislava Koštunice, zaduženog za Kosovo i Meothiju.
Simiæ je ranije danas izjavio kako Srbija nikada neæe prihvatiti eventualnu nezavisnost Kosova, odnosno da æe u sluèaju da se to dogodi, "zadržati pravo da povrati sve što je nezakonski izgubila".
"Kosovski Albanci moraju biti svjesni da eventualnu nezavisnost neæe dobiti od Srbije i da æe ona zadržati pravo da povrati sve ono što je protivpravno izgubila", prenijeli su beogradski mediji izjavu Simiæa.
Kao moguæu reakciju Beograda na eventualnu nezavisnost Kosova, on je iznio organizovanje referenduma na kojem bi se žitelji Srbije izjasnili o buduænosti pokrajine.
"Mislim da je vrijeme da svi ozbiljni politièki faktori u Srbiji razmisle o ideji o raspisivanju referenduma sa samo jednim pitanjem - da li su graðani Srbije spremni da dio svoje teritorije, milom ili silom, sa pravom ili nepravom, ustupe kosovskim Albancima", objasnio je Simiæ.
Kako je istakao, Ministarstvo inostranih poslova Državne zajednice Srbija i Crna Gora "nije dovoljno uèinilo u diplomatskim kontaktima na zaštiti Kosovo".
Simiæ je protumaèio da je i na osnovu Rezolucije 1244 UN, kao i na osnovu cjelokupnog meðunarodnog pravnog poretka, "uslovna nezavisnost Kosova apsolutno pravno nemoguæa".
On je, meðutim, napomenuo i da "pravo u meðunarodnim odnosima nije svetinja", odnosno da se "moæni èesto ponašaju kao siledžije i da nije iskljuèeno da æe se to desiti i u ovom sluèaju".
Kada je rijeè o reakcijama politièkih stranaka u Srbiji, iz vladajuæe Demokratske stranke Srbije danas nije bilo moguæe dobiti komentar izjave Tomislava Nikoliæa.
S druge strane, nosilac "Srpske liste za Kosovo i Metohiju" Oliver Ivanoviæ, koji je i funkcioner Socijaldemokratske partije, ocijenio je kako Nikoliæ takvim izjavama doprinosi lošoj poziciji Srbije pred poèetak pregovora o statusu Kosova.
Pravni struènjaci ocijenili su da eventualno donošenje odluke o okupaciji, ukoliko bi Kosovo postalo nezavisno, ne bi imalo nikakvo pravno utemeljenje.
Profesor upravnog prava na beogradskom Pravnom fakultetu Stevan Liliæ rekao je kako izjava Nikoliæa o okupaciji ima politièki karakter i da nije pravno utemeljena u Ustavu i zakonima.
On je naveo da Zakon o odbrani bivše SR Jugoslavije okupaciju praktièno definiše kao ratno stanje, koje podrazumijeva odreðene borbene mjere i nasilje u pružanju otpora okupatoru.
"Nikoliæ oèigledno ne vlada pravnim argumentima, niti su ga dobro instruirali, jer njegov poziv na okupaciju praktièno znaèi poziv na rat", naglasio je Liliæ.
Predsjednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vuèetiæ smatra da bi eventualno donošenje deklaracije o proglašnju okupacije u sluèaju nezavisnosti Kosova i Metohije imalo karakter politièkog, a ne pravnog akta.
Predsjednik Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovaæeviæ-Vuèo ocijenila je da bi proglašenje okupacije u sluèaju nezavisnosti Kosova i Metohije povuklo "èitav niz negativnih konsekvenci koje znaèe rat".
Ona je objasnila da okupacija predstavlja klasièan sluèaj ratnog stanja u kome je neko na silu uzeo dio teritorije i dodala da se u tom sluèaju angažuju sve raspoložive snage u cilju odbrane zemlje.
"Termin okupacija ne koristi se kada se radi o pregovorima sa meðunarodnom zajednicom ili izmeðu dvije strane, ma kakav krajnji ishod tih pregovora bio ", zakljuèila je Kovaèeviæ Vuèo.
(kraj) pur/nem