Simović: Insistiraćemo na efikasnijem radu
- Simović: Insistiraćemo na efikasnijem radu
- Post By urednik
- 19:41, 23 januar, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Administrativni kapaciteti u sektoru šumarstva na svim nivoima nijesu u prethodnom periodu adekvatno odgovorili obavezama, o čemu svjedoči i loše stanje u dijelu korišćenja šumskog bogatstva Crne Gore i nedovoljni efekti po ekonomiju države.
To je ocijenio je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja i potpredsjednik Vlade Milutin Simović na sastanku sa predstavnicima Uprave za šume, uključujući sve područne jedinice, kao i saradnicima u Direktoratu za šumarstvo i drvnu industriju.
Simović je, kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja (MPRR), istakao odlučnost da se stanje popravi uspostavljanjem efikasnijeg pristupa radu, striktnog poštovanja zakona, kao i afirmacijom odgovornosti na svim nivoima.
U saopštenju Ministarstva se kaže da je povod organizovanja sastanka bio sagledavanje stanja u šumarskom sektoru i davanje smjernica za uspostavljanje novog pristupa u radu i definisanje jasnih, na zakonu utemeljenih, procedura.
Cilj je, kako se navodi, da administracija postane mnogo efikasnija u sprovođenju politike Vlade, usmjerene na održivo korišćenje šumskog bogatstva i razvoj drvoprerađivačke industrije, kao i na planu otklanjanja devijacija u oblasti korišćenja šuma i prometu drvnih sortimenata.
Simović je, napominjući da na stanje u sektoru šumarstva utiču i eksterni faktori vezani za ekonomske i tržišne uslove, naglasio da će se u sređivanju stanja "krenuti od svog dvorišta", tako što će se otvoreno ukazati na interne slabosti onih koji su nadležni za upravljanje i gazdovanje šumama i kontrolu tih aktivnosti.
Simović je rekao da je Uprava za šume po zakonu nadležna za upravljanje i gazdovanje šumama, za sprovođenje postupka davanja koncesija i kontrolu realizacije koncesionih ugovora i da je neophodno njen rad i odgovornost usmjeriti u zakonom definisani okvir nadležnosti.
“O stanju u sektoru šumarstva svjedoči ne samo negativna percepcija javnosti, već i vidno loše stanje u pojedinim gazdinskim jedinicama, primjeri prekomjerne i bespravne sječe, šumski nered, hiljade kubika trupaca koji trunu u šumama, enorman izvoz drvnih sortimenata, kao i činjenica da su rashodi Uprave za šume veći od prihoda države po osnovu korišćenja šuma”, saopšteno je iz Ministarstva.
Simović je naveo da je dio odgovornosti i u nadležnom Direktoratu u Ministarstvu koje je, po zakonu, dužno da obavi kontrolnu i nadzornu ulogu rada Uprave za šume i preduzme pravovremene mjere, kao i šumarskoj inspekciji koja je u obavezi da reaguje na nepropisne radnje.
“Insistiraću da se reafirmiše rad Uprave za šume u punom kapacitetu, uz dosljedno poštovanje Uredbe i Zakona o šumama koji definiše nadležnosti ove institucije”, poručio je Simović.
Ministarstvo će, kako je kazao, pojačati kontrolnu i nadzornu funkciju i insistirati i na punoj odgovornosti svih u lancu odlučivanja.
Simović smatra da na svakoj poziciji ima prostora za bolji i odgovorniji rad.
On je ocijenio da, u cilju boljeg funkcionisanja, odnosno stvaranja produktivnije, efikasnije i kompetentnije administracije, treba posvetiti pažnju kadrovskim rješenjima u ukupnoj strukturi sektora šumarstva, pronalaženju lidera na određenim pozicijama, oslobađanju od sindroma nezamjenjivosti, kao i boljoj organizaciji rada i koordinisanja aktivnosti.
Simović je ukazao na probleme koji se hitno moraju rješavati i naložio da se napravi stručna analiza po više pitanja, vezanih za kašnjenje u donošenju planske dokumentacije, potrebu usaglašavanja metodologija i značajnih razlika u etatima u novodonešenim osnovama u odnosu na prethodne.
Simović je ukazao i na problem kašnjenja u donošenju godišnjih programa gazdovanja koji se po zakonu moraju donijeti u decembru prethodne za narednu godinu, što nije ispoštovano u prethodnom periodu.
Prema njegovim riječima, nedovoljno praćenje realizacije koncesionih i drugih ugovora doveli su do nerealizacije tih ugovora i nedostatka evidencije o prometu drvnih sortimenata, u krajnjem i enormnog izvoza sirovine.
Simović je posebno zabrinjavajućim ocijenio neodgovornost nadležnih zbog izvoza tehničkog drveta u oblom stanju iz koncesionih ugovora.
On je ukazao i na enormni rast izvoza ogrijevnog drveta tokom prošle godine.
U tom pravcu najavljen je, kako se navodi u saopštenju, set sistemskih mjera i odgovora kojim bi se ovo pitanje dugoročno stavilo pod kontrolu.
Simović je naglasio i potrebu odgovornijeg odnosa prema aktivnostima na zaštiti šuma i pošumljavanju, eliminisanju bespravne sječe.
Iz MPRR je saopšteno da je Uprava za šume zadužena i da u dijelu tekućih obaveza, u izvještaju o radu te institucije navede sve identifikovane probleme, razloge neizvršavanja sa predlozima rješavanja, u predlogu gazdovanja šumama za 2017. godinu definiše kvantitativne i vrijednosne stavke i realnu dinamiku izvršenja, sa posebnim akcentom na poštovanje propisa i procedura, tako da ne zahtijeva potpisivanje aneksa za svaki ugovor, što je bila praksa.
Simović je, kako se navodi, zahtijevao striktno praćenje realizacije svih koncesionih ugovora, da koncesionari ugovore dobiju na početku sezone, kao i redifinisanje ispunjenosti uslova za učešće u nadmetanju na javnom pozivu za korišćenje šuma, kao i revidiranje kriterijuma za vrednovanje ponuda, kako bi se prepoznali pravi prerađivači drveta.
“Ministar je podsjetio Upravu za šume na potrebu odgovornog odnosa prema preporukama Državnoj revizorskoj instituciji”, kaže se u saopštenju.
(kraj) tpr