Sindikati ne mogu da krše osnovna naèela vojne službe
- Sindikati ne mogu da krše osnovna naèela vojne službe
- Post By urednik
- 17:46, 19 jul, 2011

Podgorica, (MINA) – Ministarstvo odbrane (MO) želi da omoguæi da sindikati funkcionišu u skladu sa njihovim pravima i najboljom evropskom praksom, ali ne po cijenu kršenja osnovnih naèela vojne službe i ugrožavanja linije komandovanja, poruèio je ministar Boro Vuèiniæ.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva, danas razgovarao sa predsjednikom i potpredsjednikom Evropske organizacije vojnih udruženja (EUROMIL), Emanelom Jakobsom i Bernardom Gercom.
Vuèiniæ kazao je da u Crnoj Gori do sada nije postojala tradicija vojnog sindikalnog organizovanja i da je zbog toga veoma korisno èuti razlièita iskustva, kako bi se našao najbolji naèin da se ta oblast uredi u skladu sa najboljom evropskom praksom i stvore uslovi za nesmetan rad sindikata.
On je poruèio da su strateški prioriteti Crne Gore èlanstvo u Evropskoj uniji i NATO.
„Sve što radimo u procesu izgradnje sistema odbrane, nastojimo da bude u skladu sa najvišim evropskim standardima. Želimo da, u punom kapacitetu, omoguæimo da sindikati funkcionišu u skladu s njihovim pravima i najboljom evropskom praksom, ali ne po cijenu kršenja osnovnih naèela vojne službe i ugrožavanja linije komandovanja”, kazao je Vuèiniæ.
Njegovi sagovornici ocijenili su da je važno imati zadovoljne pojedince koji su istovremeno privrženi organizaciji u kojoj rade i koji ciljeve organizacije prihvataju kao svoje, kaže se u saopštenju.
"Sindikati moraju da shvate da su dio vojnog sistema i da rade u zajednièkom interesu”, ocijenili su predstavnici EUROMIL-a.
Oni su, kako se navodi, istakli znaèaj spremnosti Ministarstva da razgovara o tom pitanju, kao i da uloži napore kako bi se na adekvatan naèin uredilo sindikalno organizovanje, što u znaèajnoj mjeri zavisi i od tradicije zemlje i vojnih snaga.
EUROMIL zastupa društvene i profesionalne interese vojnih lica svih rangova u Evropi. Sjedište organizacije je u Briselu, i predstavlja evropski forum za saradnju izmeðu profesionalnih vojnih udruženja po pitanjima od zajednièkog interesa.
To je krovna organizacija 39 nacionalnih vojnih udruženja i sindikata i obuhvata 25 zemalja, od kojih svaka ima svoj sistem, kaže se u saopštenju.
"Ne postoje dva ista sistema, ali je veoma važno da se na samom poèetku uspostave jasni zakonski okviri i pravila kojima se utvrðuju moguænosti sindikata“, kazao je Jakobs.
On je naglasio da vojni sindikati nijesu isti kao civilni i da imaju svoje specifiènosti.
„Potrebno je naæi model koji odgovara ne samo pojedincu, nego i sistemu. Dobro je što Ministarstvo odbrane Crne Gore veæ ima pravni okvir za osnivanje sindikata. Sada je potrebno odgovorno razgranièiti nadležnosti, napraviti sporazum u kojem æe se one definisati i ukazati sindikatima da ostanu u tim okvirima“, smatra Jakobs.
On je dodao da sindikati, prije svega, zastupaju interese zaposlenih i pokušavaju da utièu na procese donošenja odluka, ali moraju poštovati politièke odluke i politièko voðstvo.
Predstavnici EUROMIL-a su se, ranije danas, sastali sa pomoænikom ministra odbrane za ljudske resurse Rajkom Noviæeviæem, kao i sa predsjednicima Sindikata i Sindikalne organizacije Vojske Crne Gore, Mladenom Buriæem i Nenadom Èobeljiæem.
Najavljen je nastavak saradnje i radna posjeta Crnoj Gori, 19. septembra, kaže se u saopštenju.
(kraj) gop