Siromaštvo prepreka inkluziji RE populacije
- Siromaštvo prepreka inkluziji RE populacije
- Post By urednik
- 17:06, 26 septembar, 2016

Podgorica, (MINA) - Siromaštvo, kulturološki ambijent, prerano napuštanje škola, slabija komunikacija stručnih radnika sa pripadnicima Romske i Egipćanske (RE) zajednice, kao i nedovoljna socijalna zaštita glavne su prepreke ostvarivanju socijalne inkluzije te populacije u obrazovni sistema.
To je ocijenjeno na konferenciji za novinare povodom predstavljanja rezultata istraživanja o potrebama RE populacije u oblasti obrazovanja u pograničnim opštinama - Berane, Bijelo Polje, Rožaje, Podgorica i Ulcinj, koju su organizovali Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), Pedagoški centar Crne Gore i Enfants.
Ocijenjeno je da su ključni problemi u pograničnim opštinama Crne Gore kada je u pitanju obrazovna inkluzija Roma i Egipćana nedostatak empatije i egoizam većinske populacije, nepostojanje istinske i iskrene komunikacije sa pripadnicima RE zajednice, izražena etnička distanca, predrasude/stereotipi, prisustvo patrijarhalnog koda i tradicionalnog načina života, jezičke barijere i nefleksibilan obrazovni sistem.
Glavni CEDEM-ov metodolog, Miloš Bešić, istakao je da analiza stavova profesonalaca pokazuje da je angažovanje većeg broja romskih asistenata u nastavi, uvođenje afirmativnih i stimulativnih mjera u oblasti pripreme djece za dalje srednjoškolsko obrazovanje od suštinskog značaja kada je u pitanju povećanje njihove inkluzije u oblasti obrazovanja.
Značajno je, smatra Bešić, i jačanje saradnje romskih roditelja i škola, motivisanje prosvjetnih radnika u školama, razvijanje psihosocijalne podrške RE djeci u svakodnevnom kontaktu, druženju, komunikaciji RE i ostale djece kroz organizaciju različitih aktivnosti sportskog, kulturnog i edukativnog karaktera.
CEDEM-ova koordinatorka projekta, Danijela Vujošević, ukazala je na doprinos koji nevladine organizacije koje se bave pitanjima socijalne inkluzije RE populacije, daju u oblasti inkluzivnog obrazovanja.
„CEDEM je, upravo kroz ovaj projekat, opredijelio jedan dio sredstava za potrebe angažovanja romskog asistenta u Osnovnoj školi „Radomir Mitrović“ u Beranama što je bio ogroman podstrek upravi te škole, ali i RE zajednici da se dodatno motivišu u pogledu upisivanja djece u prvi razred osnovne škole", navela je Vujošević.
Ona je kazala da je bitno naglasiti da su sva djeca koja žive u RE naseljima River side i Talum, njih 23, ove školske godine počela redovno da pohađaju prvi razred u toj školi.
"Svakako, uz podršku Ministarstva prosvjete, škole, centra za socijalni rad, Ministarstva unutrašnjih poslova, i ostalih ključnih aktera na lokalnom nivou, a kroz angažovanje romskog medijatora, velike su šanse da se uspije u namjeri da ta djeca ostanu u obrazovnom sistemu“, istakla je Vujošević.
Kvalitativno istraživanje, koje je sprovedeno putem upitnika sa stručnim saradnicima i profesionalcima zaposlenim u školama, lokalnim upravama i centrima za socijalni rad u pograničnim opštinama, predstavlja dio projekta „Obrazovanjem do socijalne inkluzije“.
Njegov cilj je unapređenje socijalne uključenosti Roma, Egipćana i Aškalija u oblasti obrazovanja kroz poboljšanje institucionalne odgovornosti i obezbjeđenje boljih obrazovnih servisa.
Projekat finansira Evropska unija (EU), posredstvom Delegacije EU u Crnoj Gori, kroz Program Prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo 2011 – 2013.
Ukupna vrijednost projekta je 115.158,75 EUR.
(kraj) zor