
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Uspostavljanje sistema multilateralne kompenzacije u Crnoj Gori je neophodno, posebno u situaciji koju karakteriše izuzetno visok nivo nelikvidnosti privrede, ocijenio je predsjednik Privredne komore (PKCG), Velimir Mijuškoviæ.
On je podsjetio da je PKCG prije dvije godine predlagala usvajanje zakona kojim bi se jasno definisali rokovi plaæanja izmeðu preduzeæa, kao i izmeðu kompanija i organa državne i lokalne uprave.
„Žalim što u Crnoj Gori do sada nije donesen zakon kojim bi se jasno definisali rokovi plaæanja i time suzbila kašnjenja u plaæanju kao i nepoštena praksa prisiljavanja na duge rokove plaæanja“, rekao je Mijuškoviæ na okruglom stolu održanom na temu sistema multilateralnih kompenzacija.
Centralna banka Crne Gore (CBCG) je, kako je kazao, nakon inicijative PKCG, napravila analizu opravdanosti uvoðenja ovog sistema, na osnovu koje se zakljuèilo da bi to predstavljalo zahtjevan posao i da ne bi obezbijedilo znaèajne efekte.
„Izražavam bojazan da svi pozitivni efekti nijesu sagledani sa dovoljno autentiènosti, što je uzrokovalo doneseni zakljuèak“, dodao je Mijuškoviæ.
On je kazao da je uvažen predlog PKCG da se objavljuje lista najveæih dužnika.
„Centralna banka to redovno radi, ali ukupna meðusobna dugovanja privrednih subjekta su znatno iznad toga i jedna od šansi za rješavanje tog problema se nalazi u multilateralnoj kompenzaciji“, smatra Mijuškoviæ.
Sistem multilateralnih konpenzacija u Crnoj Gori nedavno je poèeo da radi na portalu kompenzuj.me.
Izvršni direktor kompanije Kompenzuj.me, Dragan Ðukiæi, poruèio je da sistem multilateralnih kompenzacija nudi mnoge prednosti i kao takav, bitan je za rad crnogorskih preduzeæa.
„Razlozi zbog kojih vrijedi isprobati sistem su, izmeðu ostalog, tajnost podataka, besplatno èlanstvo, jednostavno korišæenje, ušteda vremena i troškova ako bi firme same sklapale kompenzacije, izbjegavanje sudskih troškova i potencijalne blokade raèuna“, rekao je Ðukiæ.
On je dodao da je znaèajno i to što samo privredno društvo koje postane èlan sistema može da vidi dugove i potraživanja koje je unijelo u sistem.
Ðukiæ je podsjetio da sadašnja zakonska rješenja omoguæavaju preduzeæima u blokadi da potpisuju kompenzaciju i uèestvuju u njoj iako im je blokiran raèun.
Direktor Poreske uprave, Milan Lakiæeviæ najavio je da æe se u predlogu novog zakona o suzbijanju nelegalnog poslovanja vjerovatno naæi èlan koji privrednim društvima koja su u blokadi neæe omoguæavati sklapanje kompenzacija.
On smatra da æe donošenjem novog zakona biti zabranjeno poslovanje koje je do sada bilo moguæe preko blagajne, da æe se definisati blagajnièki maksimum, kao i obaveza uplate pazara na raèune u zakonski odreðenim rokovima.
„Sistemom kompenzacije moæi æe da se riješi problem nelikvidnosti izmeðu privrednih subjekata. Oèekujem od toga velike efekte“, rekao je Lakiæeviæ.
(kraj) jko/bvm