Sistem za meðunarodnu privrednu špijunažu ipak postoji
- Sistem za meðunarodnu privrednu špijunažu ipak postoji
- Post By Super Admin
- 14:33, 23 avgust, 2001

Bruxell, 23. avgust (Montena-business) – Sistem za meðunarodnu privrednu špijunažu Echelon postoji, zakljuèak je istrage posebne komisije Evropskog parlamenta, zadužene za utvrðivanje istine o navedenom sistemu o kojemu se do sada samo spekulisalo, piše Slobodna Dalmacija.
U izvještaju komisije, koji æe široj javnosti biti prezentiran na prvom jesenjem zasjedanju Parlamenta, navodi se da se "ne može sumnjati u postojanju Echelona", kao i da je on "puno manje opasan nego što se to pretpostavljalo".
Naime, svrha tog sistema jeste prisluškivanje cjelokupne svjetske kablovske i radio komunikacije kako bi države koje su formirale sistem i kompanije iz tih zemalja postigle privredne prednosti kroz špijunažu konkurencije, kako ostalih država, tako i ostatka svjetske privrede.
Iza Echelona, pretpostavlja se da stoji pet razvijenih zemalja, SAD, Kanada, Velika Britanija, Australija i Novi Zeland. Smatra se kako je cjelokupna mreža pod patronatom amerièke tajne službe, NSA koja ima mnogo veæi stepen tajnosti i od CIA-e. Prije nešto više od godine i po, centralni raèunar NSA bio je blokiran više od tri dana s tim da je, takoðe, u još nekoliko navrata dolazilo do prekida na vezama sa špijunskim satelitima. To je uzrokovalo “curenje” informacija koje su potom objavljene na internet stranici Univerziteta George Washington, a kojima se dokazuje postojanje špijunskoga sistema Echelon. Nešto prije toga engleski novinar Duncan Campbell otkrio je njegovo postojanje Evropskoj uniji, zbog èega je formirana komisija.
Evropskim kompanijama je zbog toga preporuèeno da više saraðuju s evropskim obavještajnim službama radi suzbijanja industrijske špijunaže, koja je uz indirektno kršenje ljudskih prava osnovni razlog zabrinutosti i nesklonosti prema Echelonu. Evropljane upozoravaju da koriste šifrovanje u komunikacijskim kanalima koliko je god to moguæe, i da koriste softver s otvorenim izvornim kodom, jer samo tada mogu biti sigurni šta se zaista dogaða s osjetljivim podacima.
Èinjenica je da je formiranje jedne ovakve špijunske mreže za nadzor nad privrednim tokovima nespojiv s praksom slobodnog djelovanja tržišta na Zapadu, koje je opet temelj cjelokupnog razvijenog društva, piše Slobodna Dalmacija. (kraj)