Sjutra godišnjica bombardovanja SRJ
- Sjutra godišnjica bombardovanja SRJ
- Post By urednik
- 10:46, 23 mart, 2007

Beograd, (MINA) - Godišnjica od poèetka vazdušnih napada NATO pakta na Saveznu Republiku Jugoslaviju, biæe obilježena sjutra.
Napadi koji su se dogodili prije osam godina, trajali su 11 sedmica i u njima je, prema procjenama razlièitih izvora poginulo izmeðu 1.2 i 2.5 hiljada ljudi.
U bombardovanjima, koja su bez prekida trajala 78 dana, teško su ošteæeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuæe i spomenici kulture.
Napadi na Jugoslaviju poèeli su 24. marta 1999. godine, nešto prije 20 sati na osnovu nareðenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Havijera Solane, a jugoslovenska vlada iste noæi proglasila je ratno stanje.
Akcija NATO-a, koju su Vlada SRJ, ali i brojni pravni struènjaci nazvali agresijom, uslijedila je nakon neuspješnih pregovora o rješenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, u februaru i martu 1999. godine.
Tadašnje vlasti u Beogradu procijenile su štetu na oko stotinu milijardi USD i zatražile nadoknadu od èlanica NATO-a. Grupa ekonomista G17, štetu je procijenila na 29,6 milijardi USD.
Bombardovanje Jugoslavije okonèano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN), podsjeæaju beogradski mediji.
Dan ranije, predstavnici Vojske Jugoslavije i NATO-a potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnièki sporazum, kojim je precizirano povlaèenje snaga vojske sa Kosova i ulazak u pokrajinu meðunarodnih vojnih trupa.
Nakon nekoliko neuspješnih diplomatskih pokušaja, kriza je okonèana posrednièkom misijom finskog predsjednika Martija Ahtisarija i bivšeg ruskog premijera Viktora Èernomirdina, tada u svojstvu specijalnog izaslanika bivšeg ruskog predsjednika Borisa Jeljcina.
Najprije je bivši predsjednik SRJ Slobodan Miloševiæ, poèetkom juna, prihvatio njihov plan za razmještanje meðunarodnih trupa na Kosovu, a potom je taj dogovor verifikovala Skupština Srbije.
U sastavu Kfora na Kosovo je došlo 37.2 hiljade vojnika iz 36 zemalja, od èega je 30 hiljada iz zemalja èlanica NATO-a. U meðuvremenu je broj tih snaga smanjen na 17.5 hiljada.
Prema podacima UNHCR, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo oko 230 hiljada Srba i Roma, a u pokrajinu se vratilo oko 800 hiljada izbjeglih Albanaca.
U mnogobrojnim incidentima u istom periodu, ubijeno je oko 500 ljudi, ranjeno više desetina i oteto 200, prema albanskim izvorima. Prema srpskim izvorima od poèetka bombardovanja do danas kidnapovano je oko 1.5 hiljada nealbanaca.
Od dolaska Kfora do kraja januara ove godine na Kosovo se vratilo oko 16 hiljada raseljenih lica, pripadnika manjina, meðu kojima su 44 odsto Srbi, saopštila je nedavno administracija UN na Kosovu.
Isti izvor navodi da je oko 220 hiljada raseljenih pripadnika manjina još u Srbiji i Crnoj Gori.
(kraj) tmi