Sjutra seminar o integraciji u EU i STO
- Sjutra seminar o integraciji u EU i STO
- Post By angelina
- 13:27, 11 mart, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Seminar o pravnim i institucionalnim aspektima integrisanja u Evropsku uniju (EU) i pristupanja Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) poèeæe sjutra u 11 sati u prostorijama crnogorske Vlade.
Seminar organizuje beogradski Savjetodavni centar za ekonomska i pravna pitanja, kojim upravlja Evropska Agencija za Rekonstrukciju.
Zamjenik direktora Centra Mihail Arandarenko naglašava da je ovo druga prezentacija aktivnosti ove institucije, nakon što su sa crnogorskim Ministarstvom za ekonomske odnose sa inostranstvom i evropsku integraciju usaglašeni prioriteti rada do oktobra.
Prioriteti ukljuèuju dopunu savjetodavnih izveštaja o relevantnim sektorima u Procesu stabilizacije i pridruživanja, analizu troškova i koristi od pridruživanja EU i STO za odabrane privredne grane, kao i pomoæ u multilateralnim pregovorima i analizu uticaja harmonizacije internog tržišta.
Voða savjetodavnog tima Bernd Meseršmit /Bernd Messerschmidt/ podsjeæa da trenutno ne postoje sporazumi izmeðu Srbije i Crne Gore i Evropske Unije.
On je rekao da æe u narednom koraku Evropska komisija sastaviti studiju o spremnosti Srbije i Crne Gore, kako bi Savjet Evrope odluèio o poèetku pregovora o Sporazumu za stabilizaciju i prikljuèivanje.
«U okviru ove studije, Evropska Komisija usvojiæe procjenu napretka koji je postignut reformama i koraka u pravcu EU integracije. Približavanje zakonodavstva je jedan od najvažnijih zadataka za vlade i parlamente u integraciji sa EU i zahtijeva odreðenu infrastrukturu u institucijama», kazao je Meseršmit.
U Centru smatraju da bi posebnu pažnju trebalo usmjeriti na adekvatnu primjenu usklaðenog zakonodavstva korz formiranje antimonopolskih ili institucija za kontrolu tržišta i pravosuða.
Centar æe obuèavati Vladine službenika za razlièite aspekte EU integracije, identifikovati sektore i institucije kojima je potrebna dodatna tehnièka pomoæ za projekte poput promocije izvoza i obezbjeðenja kvaliteta.
«Mnoge oblasti zakonodavstva i politike EU mogu djelovati konfuzno, èak i zastrašujuæe, državama koje sklapaju nove sporazume. Zato je u Centru odluèeno da se sastavljaju posebni savjetodavni izveštaji o sektorskim politikama koji su od prioritetne važnosti za vladu Srbije i Crne Gore», pojasnio je pravni savjetnik Judžin Stjuart /Eugene Stuart/.
Ovi izvještaji su kljuèni dio podrške koju Centar pruža vladama u EU integraciji i pristupanju STO.
Centar planira da napravi 22 izvještaja predstavljajuæi Srbiju i Crnu Goru svijetu i objašnjavajuæi im pristup EU.
U jednom od posljednjih izvještaja registrovano je da Srbija i Crna Gora imaju veoma visoke uporedne nivoe subvencija od 8 odsto društvenog bruto proizvoda, kao i znatan nedostatak politièkog fokusa na trgovini, konkurenciji i njihovim meðunarodnim aspektima.
Ova oblast je od vitalnog znaèaja za EU i STO koje od Srbije i Crne oèekuju da preduzmu ozbiljne mjere regulisanja i redukovanja subvencija.
Izvještaj savjetuje pregovaraèima Srbije i Crne Gore pažljivo razmatranje pravila EU o oporavku i prestrukturiranju državne pomoæi, kao i interne maksimume za investicionu.
«Najvažnije je da Srbija i Crna Gora uèine velike napore kako bi se pripremile za obaveze iz stabilizacije i asocijacije. Sa pripremama treba poèeti odmah i uèiniti najbolje moguæe povezivanjem kontrole državne pomoæi sa jasno formulisanom desetogodišnjom horizontalnom sektorskom strategijom za industriju», smatra Stjuart.
Savjetodavni izvještaj o javnim nabavkama prezentiraæe pravni savjetnik Centra Gordana Iliæ koja podsjeæa da one èine èetvrtinu budžetske potrošnje Srbije i Crne Gore.
«Transparentan sistem javnih nabavki, zasnovan na nediskriminaciji, jedan je od uslova za približavanje EU i efikasan instrument borbe protiv korupcije. Usklaðivanje sa evropskim principima i standardima predstavlja efektivan naèin uvoðenja tržišne konkurencije u javne nabavke», kazala je Iliæ.
Ona dodaje da je sektor javnih nabavki u Srbiji i Crnoj Gori regulisan posebnim zakonima, uglavnom usaglašenim sa meðunarodnim naèelima i evropskim uputstvima, pa je za efikasno funkcionisanje ovog sistema dovoljno dosljedno ih primjenivati i razraditi.
(kraj) anf/kmh