Skoro 80 odsto nelegalnih softvera
- Skoro 80 odsto nelegalnih softvera
- Post By dragana
- 14:46, 24 jun, 2014

Podgorica, Vašington, (MINA-BUSINESS) - U Crnoj Gori je prošle godine bez odgovarajuæe licence bilo 78 odsto softvera na personalnim raèunarima, pokazali su danas objavljeni rezultati globalnog istraživanja Softver alijanse /The Software Alliance/ (BSA).
BSA Globalno istraživanje softvera pokazalo je da je komercijalna vrijednost nelicenciranog softvera iznosila sedam miliona USD.
"U posljednjih nekoliko godina u Crnoj Gori je uèinjeno više napora u podržavanju Vladine inicijative softverskih kontrola preko Tržišne inspekcije, koja je imala uticaj na ukupnu svijest meðu potrošaèimii na pad stope nelicenciranog softvera", navodi se u istraživanju.
BSA istraživanje sprovodi svake druge godine, a ove godine su anketirani korisnici raèunara na 34 tržišta ukljuèujuæi skoro 22 hiljade potrošaèa i korisnika poslovnih PC-jeva i više od dvije hiljade IT menadžera.
Istraživanje je pokazalo da je izbjegavanje bezbjednosne prijetnje od zlonamjernih programi(malware) glavni razlog koji korisnici raèunara širom svijeta navode protiv korišæenja nelicenciranog softvera.
Meðu rizicima u vezi sa nelicenciranim softverom, 64 odsto korisnika je globalno navelo neovlašæeni pristup hakera kao glavnu brigu i 59 odsto gubitak podataka.
“IT menadžeri širom svijeta razumljivo su zabrinuti da nelicencirani softver može izazvati štetu, a ipak manje od polovine kaže da su veoma sigurni da je softver njihove kompanije ispravno licenciran. Samo 35 odsto kompanija širom svijeta posjeduje pravilnike u kojima se zahtijeva upotreba pravilno licenciranog softvera”, pokazalo je istraživanje.
Predsjednik i generalni direktor BSA, Victoria Espinel rekla je da veæina ljudi ne zna šta je instalirano na njihovim sistemima, što je potrebno promijeniti.
"Upotreba nelicenciranog softvera je problem organizacionog upravljanja i ova studija pokazuje da postoji jasna potreba za poboljšanjem," kazala je Espinel.
Ona je saopštila da postoje osnovni koraci koje svak kompanija može da preduzme kako bi se osigurala d je u potpunosti usklaðena sa zakonodavstvom, kao što je uspostavljanje formalne politike o korišæenju licenciranog softvera i pažljivo održavanje evidencije. Kompanije takoðe treba da razmotre implementaciju jaèih programa upravljanja softverom, a koje prate meðunarodno priznate pravilnike iz te oblasti.
U BSA globalnoj anketi o softveru navodi se da je globalna stopa po kojoj je PC softver instaliran bez odgovarajuæe licence porasla sa 42 odsto u 2011. na 43 odsto u prošloj godini, buduæi da zemlje sa ekonomijama u razvoju, gdje je upotreba nelicenciranog softvera najrasprostranjenija i dalje èine veæinu svih PC-jeva u upotrebi.
Kako se dodaje, komercijalna vrijednost nelicenciranih PC softverskih instalacija iznosila je 62,7 milijardi USD na globalnom nivou u prošloj godini.
Region sa najveæom ukupnom stopom PC softverskih instalacija nelicenciranog softvera u prošloj godini je bila Azija-Pacifik, sa 62 odsto.
Centralna i istoèna Evropa imala je stopu nelicenciranih softverskih instalacija sa 61 odsto, Latinska Amerika, Bliski istok i Afrika sa po 59 odsto. Sjeverna Amerika i dalje ima najnižu regionalnu stopu nelicenciranih softverskih instalacija sa 19 odsto, iako to predstavlja znaèajnu komercijalnu vrijednost od skoro 10,9 milijardi USD.
U zapadnoj Evropi stopa je u prošloj godini pala na 29 odsto sa komercijalnom vrijednošæu od 12,8 milijardi USD, dok je u Evropskoj uniji (EU) stopa pala na 31 odsto, sa komercijalnom vrijednošæu od 13,5 milijardi USD.
BSA je vodeæi glas globalne industrije softvera pred vladama i na meðunarodnom tržištu. Sa sjedištem u Vašingtonu, poslujuæi u preko 60 zemalja širom svijeta, BSA je predvodnik u oblasti programa softverske usklaðenosti koji promovišu upotrebu legalnog softvera, zalažu se za javne principe koji podstièu tehnološke inovacije i porast digitalne ekonomije.
(kraj) sam/bvm