Skupština da ispita sve okolnost nesreæe kod Bioèa
- Skupština da ispita sve okolnost nesreæe kod Bioèa
- Post By urednik
- 12:37, 26 februar, 2012

Podgorica, (MINA) - Nevladina organizacija (NVO)Voz neprebola predaæe sjutra poslanièkim klubovima u Skupštini zahtjev za otvaranje parlamentarne istrage i obrazovanje anketnog odbora koji bi ispitao sve okolnosti u vezi sa suðenjem i presudama za željeznièku nesreæu kod Bioèa.
Iz te NVO traže i da bude ispitan rad Vlade i cijelog sistema izvršne vlasti kao i zašto nije transparentno raspolagano novcem sa raèuna humanitarne pomoæi. Oni traže i da se ispita zašto nije zakonom zaštiæena humanitarna pomoæ pa "sudovi ne mogu suditi onima koji ne daju pomoæ svima jednako, niti se mogu kontrolisati oni koji sa njom raspolažu".
U zahtjevu se navodi da se predstavnici Voza neprebola obraæaju klubovima poslanika i Skupštini Crne Gore u ime, kako navode, 47 poginulih, više od 200 povrijeðenih i onih koji su sudbinski vezani za Željeznièku nesreæu na Bioèu 23. januara 2006 godine.
"Tražimo od vas da zahtjev prihvatite, pokrenete i podržite sa ostalim prestavnicima naroda Crne Gore bez obzira na politièke, vjerske, opozicione, pozicione i ostale razlièitosti a radi spreèavanja onih, koje vi kao narodni predstavnici birate i razrješavate, da ostave istorijsku mrlju na najveæoj narodnoj nesreæi novijeg doba Crne Gore", kaže se u zahtjevu u koji je agencija MINA ima uvid.
Zbog nesreæe kod Bioèa mašinovoða Slobodan Drobnjak osuðen je na šest godina zatvora, dok je 11 zaposlenih u Željeznici Crne Gore osloboðeno odgovornosti za tu nesreæu.
Iz Voza neprebola traže da bude ispitano zašto je nivo odluèivanja o krivici bio stepenovan kao najniži i ukazuju da ima primjera u sudskoj praksi, da je za niže oblike kriviène odgovornosti stepen odluèivanja bio viši.
Traži se da bude ispitano zašto su istražni organi dozvolili okrivljenima da u toku istrage budu na slobodi i moguænost da utièu na tok istrage. U toj NVO istièu da je okrivljeni imao nalaz vještaka prije nego ga je imao sud.
"Zašto je u sudskom postupku dozvoljeno vještacima koji su kolege okrivljenih da daju nalaze, a do momenta nesreæe su radili na istim poslovima i lièno se poznaju. Zašto su vještaci ostali u postupku kad je osporavan njihov legitimitet", kaže se u inicijativi.
Iz te NVO traže da bude ispitano zašto je prihvaæeno jedno od podijeljenih mišljenje vještaka kao istina, kad je ekspertski nalaz doktora Kostiæa izdvojen po njegovoj odluci od nalaza vještaka èiji je legitimitet osporavan a mišljenje uvaženo.
"Zašto je postupak obilovao procesnim greškama radi produženja istog a sve u cilju smirivanja javnog mnjenja a ne radi istinitijeg zakljuèivanja - što potvrðuje sudska praksa u djelu dužeg ustanovljavanja èinjenica u manje složenim predmetima. Zašto su prihvaæeni za istinu falsifikati, na primjer zapisi sa isjeèenim sadržajima, planovi radova, atesti ispravnosti, a nijesu istražene ni okolnosti oko uništenja zapisa koji su morali postojati", navodi se u inicijativi.
Traži se da bude ispitano zašto nije proširivan postupak za nova krivièna djela za koja se u postupku saznalo kao i zašto su sudije u postupku odluèivale na više nivoa odluèivanja i ukazuju na sudiju Radula Kojoviæa.
Iz Voza neprebola traže da bude ispitano zašto vrh sudske vlasti tokom šest godina nije odgovorio, ni na jedan, osim na poslednji zahtjev te NVO. Traži se i da bude ispitan rad Tužilaèkih organa kao i Vrhovnog državnog tužioca.
Iz te NVO traže da bude ispitano zašto je zbog profesionalno postavljene optužnice tužilac Veselin Vuèkoviæ maknut sa predmeta da bi napredovao u službi kao da sluèaj nesreæe kod Bioèa nije znaèajan predmet.
Ukazuje se da su kasniji tužioci u potpunosti odustali od stavova Vuèkoviæa i prihvatili sve suprotno od onoga što je on tražio, pa èak i njegov stav i podršku nalazima vještaka eksperta Kostiæa, a usmjerili ka osporavanim vještacima.
Traži se i da bude ispitano zašto nije proširivana optužnica za nova krivièna dijela za koja se u postupku saznalo.
"Zašto vrh tužilaèke organizacije na èelu sa Vrhovnom državnom tužiteljkom tokom ovih šest godina nije odgovorio ni na jedan naš zahtjev, osim konstatacije sa nivoa tužiteljke Klikovac na kraju izgubljenog drugo stepenog postupka da nema tužilaštvo daljeg interesa u postupku koji bi sigurno sprijeèio mnogo navedenog",kaže se u inicijativi.
Traže da bude ispitan rad sudija i Presjednika Ustavnog suda kao i zašto je ustavna žalba Voza neprebola èekala više od godinu da bude riješena i ukazuje da je tek nakon razgovora sa presjednicom Vrhovnog suda Vesnom Medenicom došla na red i riješena negativno.
Ukazuje se da je sudija izvjestilac Fetija Meðedoviæ saopštila da je sud utvrdio da je ustavna žalba nedopuštena, jer su je podnijele osobe koje nijesu bile stranka u postupku pred redovnim sudovima. Ona je navela da ošteæeni nemaju aktivnu legitimaciju za podnošenje ustavne žalbe, a utvrðeno je i da podnosilac ustavne žalbe u ime ošteæenih osporava krivièni postupak.
U Vozu neprebola traže i da bude ispitan rad Vlade i cijelog sistema izvršne vlasti i pitaju se zašto su za njih koji su premet odluka Vlade svi podaci koje traže tajna.
Podsjeæa se da su pred Upravnim sudom tužili Vladu Crne Gore, odnosno njen Generalni sekretarijat, jer im je onemoguæeno dobijanje odluka i zapisnika sa sjednice Vlade od 17. februara 2006 god. i 18. januara .2007.
Navodi se da je ta odluka donijeta sa obrazloženjem da dokumenta imaju stepen tajnosti povjerljivo i strogo povjerljiva a da je taj stepen tajnosti dao predstavnik Ministarstva zdravlja.
U Vozu neprebola se pitaju zašto nijesu dostupni spiskovi svih poginulih i povrijeðenih u nesreæi niti socijalni kartoni porodica.
"Zašto je bilo zloupotreba i obmana od ovlaštenih lica željeznice pri sklapanju vansudskih i sudskih poravnanja. Zašto je bilo nepoštovanja od strane ovlaštenih komisija stepena povreda i razlike u odnosu na sudske presude a sve oko isplate nadoknada Ministarstva zdravlja", kaže se u inicijativi te NVO.
Oni se pitaju zašto nije transparentno raspolagano novcem sa raèuna humanitarne pomoæi, i zašto nijedan organ nezavisne revizije, mimo ministarstva finansija i Vlade, nije izvršio reviziju odnosno ustanovio ukupan prihod i razliku u odnosu na podijeljenu pomoæ.
"Zašto nije zakonom zaštiæena humanitarna pomoæ pa sudovi ne mogu suditi onima koji ne daju pomoæ svima jednako, niti se mogu kontrolisati oni koji sa njom raspolažu", navodi se u inicijativi.
Uz inicijativu kao prilozi dostavljeni su zapisnik sa sastanka predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice sa predsatvnicima Voza naprebola, odgovor Medenice na zahtjeve te NVO i saopštenje sa sjednice Ustavnog suda.
(kraj) žug