Skupština da se izjasni o Nacrtu
- Skupština da se izjasni o Nacrtu
- Post By urednik
- 16:03, 30 septembar, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Forum 2010 smatra da bi o Nacrtu koncesionog akta za korišæenje hidropotencijala rijeke Moraèe trabalo da se izjasni Skupština.
Ta organizacija navodi da je korišæenje hidropotencijala Moraèe interes graðana Crne Gore, ali ne po svaku cijenu i ne pod bilo kojim uslovima.
„Dosadašnje aktivnosti, kao i Nacrt koncesionog akta, koji je u suprotnosti sa Zakonom o koncesijama ne daju jasan odgovor koji je javni interes“, tvrde u Forumu 2010.
Iz te nevladine organizacije se objašnjava da se Zakonom o koncesijama izrièito nalaže da javnosti bude predoèen iznos uloženog novca koji se iz državnog budžeta izdvaja za finansiranje projekta, koji je tokom javne debate procijenjen na više od 100 miliona EUR.
„Procjena Foruma je bila da je za eksproprijaciju, za izgradnju i izmiještanje puteva, tunela i mostova, za drugu infrastrukturu, kao i za izgradnju novih dalekovoda potrebno preko 200 miliona EUR“, dodaju predstavnici Foruma.
Oni tvrde da nije objavljeno ni na koji naèin je i sa kojim rezultatima uraðena analiza kojom bi bilo potvrðeno da se dodatnim zaduživanjem i ulaganjem novca ostvaruje javni interes.
„Nijesu predstavljene ni informacije o uraðenoj analizi procjene i uravnoteženja rizika izmeðu države Crne Gore i koncesionara. Uz predlog koncesionog akta nijesu priloženi ni Nacrt ugovora o koncesiji ni nacrti drugih prateæih ugovora, veæ su navedena samo glavna poglavlja koja treba da sadrži Ugovor o koncesiji, inaèe veæ definisana Zakonom o koncesijama i to opširnije nego u Nacrtu koncesionog akta“, kazali su iz Foruma 2010.
Iz Foruma 2010 su saopštili da nijesu navedene ni potrebne mjere za zaštitu životne sredine i energetske efikasnosti, veæ se oèekuje da ih predloži buduæi koncesionar.
„Nije uraðena ni kost-benefit analiza na osnovu koje su izraèunate ekonomske koristi i uticaj na životnu sredinu predloženih tehnièkih riješenja projekta, zbog èega nemoguænost njihovog poreðenja cio proces èini netransparentnim”, rekli su iz Foruma.
Iz te organizacije su naveli da pored izdvajanja novca za visoke honorare meðunarodnih konsultanata, angažovan i univerzitet Mediteran da uradi procjenu ekonomskih efekata gradnje hidroelektrana.
„Sve analize ne daju odgovor graðanima Crne Gore koliki su troškovi, koliko æe ih koštati uèešæe države u ovom projektu. Dakle, ne postoje osnovni parametri za ocjenu ekonomske opravdanosti investicija“, navodi se u saopštenju Foruma 2010.
Forum smatra da je dio predoèenih analiza preuvelièao ekonomske koristi, ali i zanemario direktne i indirektne troškove i negativne posljedice po lokalno stanovništvo i životnu sredinu.
Forum 2010 podsjeæa da u skladu sa zakonom svaka nova varijanta rješenja mora da ide na javnu debatu prije tendera, pa i predloženo drugo tehnièko rješenje ili eventualne alternativne varijante.
“Kriterijumi za vrijednovanje ponuda su navedeni zbirno, bez preciziranja kakvu æe imati relativnu težinu. Meðutim, oèigledno je iz teksta da se projekat vrijednuje po energetskom doprinosu, èime se favorizuju projekti sa veæim brojem velikih hidroelektranana bez obzira na njihov moguæi uticaj na troškove i na stanovništvo i životnu sredinu”, kazali su iz Foruma 2010.
Ta organizacija kritikuje što nije naveden minimalni i maksimalni rok trajanja koncesije.
„Otvorena je moguænost odobrenja koncesionog perioda dužeg od 30 godina, analize razraðuju 50 godina koncesije do 2066. godine, što potvrðuje sumnje struène javnosti u ekonomsku rentabilnost predložene koncesije”, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) nus/bvm