Skupština da utvrdi da li je potreban novi zakon
- Skupština da utvrdi da li je potreban novi zakon
- Post By urednik
- 17:40, 8 novembar, 2004

Podgorica, (MINA) – Crnogorski premijer Milo Ðukanoviæ saopštio je danas kako oèekuje da republièka Skupština ocijeni da li se na osnovu postojeæih izbornih zakona mogu sprovesti izbori za parlament državne zajednice i ponovio da su posredni izbori najracionalnije rješenje.
Objašnjavajuæi da li æe Vlada utvrditi predlog zakona o izborima za parlament zajednice, kao što je to uèinila Vlada u Beogradu, on je naveo da se Skupština uglavnom bavi izbornim zakonima, zbog èega oèekuje da ona to riješi ili da predloži njegovom kabinetu da utvrdi predlog zakona.
Ðukanoviæ je na brifingu sa novinarima naveo da crnogorska vlast nijednog trenutka nije iskljuèila moguænost da bi zakon o održavanju izbora za parlament državne zajednice mogao biti usvojen u Skupštini Crne Gore.
“Ono što negiramo jeste pravo koje za sebe pokušava da pribavi državna zajednica, odnosno to joj sugerišu predstavnici državnih organa Srbije i opozicije iz Crne Gore, da nametne model izbora za parlament zajednice”, rekao je crnogorski premijer.
Da smo bili spremni, dodao je on, da u trenutku potpisivanja Beogradskog sporazuma i donošenja Ustavne povelje prepustimo to pravo državnoj zajednici, jasno bismo predvidjeli da zakon donosi parlament državne zajednice.
“To nije pitanje zakonodavnog rada državne zajednice, veæ država èlanica. Zbog toga negiramo pravo državnoj zajednici da prepuštajuæi nam zakonodavnu nadležnost za izborni sistem postavlja uslov da to moraju biti neposredni izbori”, precizirao je Ðukanoviæ.
Prema njegovim rijeèima, posredni izbori su politièki racionalni, jer je potpuno jasno da ulazimo u treæu dionicu trajanja Beogradskog sporazuma, prije predviðene provjere raspoloženja graðana o državnom statusu u Crnoj Gori, a moguæe i u Srbiji.
“Odbijam moguænost da bilo koja odluka na ovu temu može izazvati nestabilnost u Crnoj Gori i regionu. Rijeè je o providnoj namjeri predstavnika opozicije da zakašnjelo, po inerciji iz (Slobodan) Miloševiæevog vremena i dalje prijete Crnoj Gori i izazovu zebnju u demokratskoj javnosti”, naveo je Ðukanoviæ.
Crnogorski premijer je ocijenio kako je svima jasno da te snage više nemaju destruktivnu i rušilaèku energiju i dodao da su u proteklih godinu i po pokušali da izazovu politièku opstrukciju u Crnoj Gori, ali su shvatili da je pametnije da se vrate u parlament.
Govoreæi o odnosima unutar državne zajednice i modelu saveza nezavisnih država koje Podgorica predlaže Beogradu, on je naveo da je postojeæi trogodišnji prelazni angažman sa Srbijom doveo do nezadovoljstva.
Ðukanoviæ je naglasio da pitanje odnosa Srbije i Crne Gore više ne može ugroziti krhku regionalnu stabilnost, veæ da je to pitanje demokratiènosti i razvoja, ponovivši da u odreðivanju buduæih odnosa treba poæi od strateških interesa, prikljuèenja Evropskoj uniji i NATO.
Ðukanoviæ je ponovio da smatra da te ciljeve države èlanice samostalno mogu brže ostvariti, kao i da u crnogorskoj vlasti postoji žal što se još troši vrijeme u zajednici, umjesto da se brže prikljuèuje evropskim državama.
On je kazao da je model dvostrukog kolosijeka iz Mastrihta uvažio razlièitosti dvije èlanice, dodajuæi da se èesto prenebregava da se taj model odnosi i na ekonomski i na politièki aspekt.
“Naravno, time Evropa ne presuðuje državnoj zajednici. Ona samo uvažava ono što je realnost, omoguæuje da Srbija i Crna Gora napreduju ka evropskim ciljevima. Naravno da ostaje dosljedna onome što je sadržano u dokumentu koji je sama potpisala”, naveo je Ðukanoviæ.
On tvrdi da Crnu Goru ne zanimaju interpretacije da je Evropska unija stavila taèku na njenu samostalnost, jer je "jasno da æemo po isteku trogodišnjeg aranžmana iæi na referendum i da æe graðani odluèiti u kakvoj državi žele da žive".
On je objasnio i da je gest ministra inostranih poslova Miodraga Vlahoviæa o polaganju vijenca na spomenik žrtvama u Srebrenici civilizovan gest, koji je prethodno dogovoren u Vladi Crne Gore.
“Vjerujem da su to simbolièki, ali važni gestovi koji idu u prilog konstataciji da je to sastavni dio evropskog, civilizovanog imidža Crne Gore", kazao je Ðukanoviæ, ali je dodao da je svjestan da u Crnoj Gori još ima ljudi koji su optereæeni nacionalnim i vjerskim predrasudama.
Crnogorski premijer naveo je i da je obaviješten da je ekspertska grupa koja je ispitivala ponašanje policije u aferi seks trafiking završila izvještaj, o kojem æe Vlada uskoro raspravljati, tvrdeæi da "ništa neæe biti sakriveno od javnosti".
(kraj) mrd