Skupština odbacila i drugi zakon o izborima za SCG
- Skupština odbacila i drugi zakon o izborima za SCG
- Post By urednik
- 14:52, 10 novembar, 2004

Podgorica, (MINA) - Skupština Crne Gore nije danas prihvatila Predlog zakona o izborima za parlament državne zajednice, koji je iniciralo Udruženje slobodnih pravnika Crne Gore, blisko Socijalistièkoj narodnoj partiji (SNP).
Protiv predloga zakona, od ukupno 58 poslanika glasalo je 35 poslanika vladajuæe koalicije - Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije, dok su zakon podržala 23 poslanika opozicionih SNP-a i Srpske narodne stranke (SNS).
Tokom glasanja, u sali nijesu bila dva poslanika albanskih partija, dok poslanici Narodne stranke i Liberalnog saveza još bojkotuju rad crnogorskog parlamenta.
Poslanik Srpske narodne stranke Goran Daniloviæ rekao je da je DPS, neprihvatanjem zakona o izborima poslanika za parlament državne zajednice, srušila konsenzus uspostavljen prije dvije godine u Crnoj Gori.
”DPS jasno kaže da iz politièkih i praktiènih obaveza neæe raspisati izbore, a to je strašna poruka, koja Crnoj Gori ne može donijeti ništa dobro i neæe dovesti do referenduma”, kazao je Daniloviæ.
On je ocijenio da se uskoro može oèekivati da Crna Gora postane talac politike DPS-a, dok je lider SNP-a Predrag Bulatoviæ rekao da Crna Gora u Srbiji neæe naæi sagovornika za promjenu Ustavne povelje.
Poslanik SNS-a Andrija Mandiæ kazao je da je siguran da æe DPS, kada Skupština Srbije usvoji zakon o neposrednom izboru poslanika, predložiti slièan zakonski tekst.
“Tako bi se oèuvao konsenzus od prije dvije godine. Sve drugo što bi DPS uradio, a što je suprotno Povelji, Crnu Goru bi dovelo u nestabilnu situaciju”, kazao je Mandiæ.
Poslanik DPS-a Daliborka Pejoviæ kazala je da se slaže sa predlagaèem zakona da u Crnoj Gori ne postoji politièki konsenzus za sprovoðenje izbora za parlament državne zajednice.
»Nigdje u svijetu ne postoji sluèaj da se formira državna zajednica, kojoj se na startu predviða rok trajanja«, navela je Pejoviæ i istakla da se sve izmeðu Srbije i Crne Gore na kraju mora završiti dogovorom.
Predstavnik predlagaèa zakona Nikola Bulatoviæ rekao je u završnoj rijeèi da se zakonom regulišu osnovne ljudske slobode i prava, u koje spada i biraèko pravo i istakao da je 35 hiljada graðana, odnosno osam odsto biraèa podnijelo ovu inicijativu.
On je rekao da u tekstu zakona ne piše ništa èega veæ nema u zakonodavstvu Crne Gore ili što nijesu evropski standardi, dodajuæi da ne postoji država èlanica Evropske unije (EU) u kojoj se poslanici ne biraju na neposredan naèin.
»Èak i EU, koja je naddržava, unija meðunarodno priznatih država, predviða neposredan izbor poslanika za njen parlament«, kazao je Bulatoviæ.
Skupština je prošle sedmice odbacila gotovo identièan zakonski predlog o neposrednom izboru poslanika za parlament državne zajednice koji je inicirala SNS.
Poslanici bi trebalo da se izjasne i o Deklaraciji o zaštiti Tare, koju je potpisalo preko deset hiljada graðana, zbog protivljenja izgradnji hidroelektrane "Buk-Bijela", kojom bi bio potopljen dio kanjona "suze Evrope".
Predviðena je i rasprava o Predlogu zakona o etažnoj svojini, finasijskom planu Regulatorne agencije za energetiku i Izvještaju o procjeni prošlogodišnjih javnih nabavki.
U Skupštini je u toku pauza, a sjednica æe biti nastavljena u 15 sati i 45 minuta.
(kraj) tmi/mrd