Slab napredak u reformama dovodi u pitanje održivost podrške EU
- Slab napredak u reformama dovodi u pitanje održivost podrške EU
- Post By urednik
- 21:22, 10 januar, 2022

Podgorica, (MINA) - Podrška Evropske unije (EU) vladavini prava na Zapadnom Balkanu imala je slab uticaj na napredak u temeljnim reformama u oblasti vladavine prava na Zapadnom Balkanu, navodi se u tematskom izvještaju Evropskog revizorskog suda.
Kako prenosi portal RTCG, revizori preporučuju Evropskoj komisiji (EK) da ojača mehanizam za sprovođenje reformi u području vladavine prava, pojača podršku organizacijama civilnog društva i nezavisnim medijima, kao i da direktnije poveže finansiranje s napretkom u području vladavine prava.
Revozori su konstatovali da su u regionu sprovedene određene tehničke i operativne reforme, ali da je u kontekstu manjka političke volje i nedovoljnog angažmana, podrška EU bila nedovoljna za rješavanje problema u područjima kao što su nezavisnost pravosuđa, koncentracija moći, politička uplitanja i korupcija.
U saopštenju Suda se navodi da je djelovanje EU naizgled doprinijelo reformama, međutim to je zato što su izvještaji obično usmjereni na kvantitativna ostvarenja i nedovoljno na ono što se reformama zaista postiglo.
“Na temelju procjena uspješnosti koje su sproveli revizori EU-a dobija se sasvim drukčija slika te se iz njih može zaključiti da je opšti napredak u pogledu vladavine prava u regionu prilično ograničen, dok je održivost teško postići", kaže se u saopštenju.
Revizori su istakli da EU pruža pomoć regionu kroz finansijsku podršku koja je od 2014. godine do 2020.godine iznosila oko 700 miliona EUR, kao i kroz politički dijalog.
“Uprkos decenijama političke podrške i finansijske pomoći EU, u mnogim zemljama zapadnog Balkana temeljni problemi ostaju neriješeni. Među njima su problemi u pogledu nezavisnosti pravosuđa, borbe protiv korupcije (koja je i dalje raširena pojava) i slobode izražavanja”, navodi se u izvještaju.
Takođe, konstatuje se da su mjere za rješavanje problema nezadovoljavajućih administrativnih kapaciteta i manjka političke volje malobrojne i često nedjelotvorne.
„Podrška EU vladavini prava na Zapadnom Balkanu očito nije proizvela uspjeh u smislu ostvarenja korjenitih promjena”, poručio je Juhan Parts, član Evropskog revizorskog suda zadužen za izvještaj.
Parts je kazao i da skroman napredak ostvaren u posljednjih 20 godina dovodi u pitanje ukupnu održivost podrške EU pružene u okviru pristupnog procesa.
"Ako se stalnim reformama ne postižu opipljivi rezultati, one gube na vjerodostojnosti", istakao je Parts.
Revizori su upozorili na nedosljednu primjenu preduslova za finansiranje i sprovođenje projekata.
Oni su dodali da EU prerijetko poseže za mogućnošću obustave pomoći ako zemlja korisnica ne poštuje temeljna načela demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava.
“Naposljetku, revizori su utvrdili da podrška EU civilnom društvu nije dovoljna da se zadovolje potrebe tog sektora i da se uglavnom temelji na kratkoročnim projektima”, navodi se u saopštenju.
Revizori su naveli da je u svom najnovijem izvještaju o napretku Crne Gore ka članstvu Evropska komisija konstatovala samo „ograničeni napredak“ u borbi protiv korupcije, za koju se ističe da je bila „preovlađujuća u mnogim oblastima i ostaje pitanje koje izaziva zabrinutost“.
Kako se navodi, u izvještajima se pominje i objavljivanje tajnih video snimaka od strane jednog biznismena 2019. godine a kasnije i tajnih audio-snimaka i dokumenata – koji su umiješali brojne javne ličnosti iz ključnih državnih institucija u navodno nezakonita finansiranja stranaka i skandale podmićivanja.
Pravosuđe, dodaje se, ostaje ranjivo na politički uticaj.
(kraj) nij