Slabi odgovori na ankete najveæi problem
- Slabi odgovori na ankete najveæi problem
- Post By kristina
- 13:43, 4 januar, 2009

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Crnogorski zavod za statistiku, Monstat, bilježi nizak stepen odgovora kompanija i graðana na ankete koje sprovodi, ali je veæi problem naèin na koji se statistièki podaci komentarišu u dijelu javnosti, ocijenila je pomoænik direktora te institucije, Gordana Radojeviæ.
„Naèin na koji æe podaci koje proizvodimo i objavljujemo biti upotrebljeni i protumaèeni, ne zavisni od Monstat-a, veæ od korisnika èije je znanje, ili neznanje, nekada mnogo veæi problem, nego kvalitet statistièkog podatka“, rekla je Radojeviæ agenciji Mina-business.
Ona je kazala da æe Monstat, pokušati da smanji optereæenje izvještajnih jedinica od kojih uzimaju podatke, i da ankete realizuju samo za oblasti koje su neophodne.
„Informacije koje tražimo od kompanija veæinom su dostupne iz njihovih poslovnih knjiga, administrativne izvore koristimo gdje je god to moguæe i razmjenjujemo podatke unutar statistièkog sistema, kako bi se izbjeglavišestruka istraživanja i optereæenost kompanija i graðana“, dodala je Radojeviæ.
Monstat, prema njenim rijeèima, nema problema tokom prezentovanja statistièkih podataka, jer su datumi objavljivanja statistièkih saopštenja unaprijed odreðeni i svi korisnici imaju jednak pristup saopštenjima.
Radojeviæ je, komentarišuæi kritike meðunarodnih institucija na rad Monstata, kazala da se zamjerke u najveæoj mjeri odnose na nedovoljni administrativni kapacitet crnogorske statistike, koji nije dovoljno jak da ispuni sve zahtjeve koji su pred Crnom Gorom u procesu pridruživanja Evropskoj uniji (EU).
„Zbog toga je Monstat poèetkom prošle godine reorganizovan, moguænost zaposlenja novog kadra poveæana je 70 odsto, odnosno, kapacitet se poveæao za više od 80 radnih mjesta“, rekla je Radojeviæ.
U Crnoj Gori je, prema njenim rijeèima, boravio veliki broj meðunarodnih eksperata iz oblasti statsitike, koji su Monstatu pomogli da unaprijedi rad.
„To znaèi da metodlogija koju primjenjujemo nije u funkciji politièara i njihovog diskrecionog odluèivanja, veæ njena primjena znaèi suoèavanje sa stvarnošæu. Podaci koje proizvodimo mogu nekom da se dopadaju ili ne, ali se isti proizvode, po istoj metodlogiji i u zemljama EU“, tvrdi Radojeviæ.
Ona je navela da se Monstat kritikuje zato što je njegova metodlogija direktno uporediva sa EU standardima i što kao takva ne ostavlja prostor za prikazivanje stavrnosti onakvom kakva nije.
„Kritièari možda nemaju tako èvrste metodlogije u procesu usaglašavanja svog posla sa EU standardima, pa se èesto ne razumije dokle je došla statistika u procesu integracija“, dodala je Radojeviæ.
Ona je saopštila da æe Monstat kasnije uvoditi istraživanja sektora crnogorskog informaciono-komunikacionog (ICT) sektora
„Prioritet uvoðenja novih i uskaðivanja postojeæih istraživanja Monstat postavalja u odnosu na potrebe koje Crna Gora ima u procesu pridruživanja EU. Reformu nijesmo poèeli sa brojem komjutera, mobilnih telefona, posjeta u pozorištima, veæ sa najvažnijim oblastima koje su bitne za proces pregovaranja sa EU“, objasnila je Radojeviæ.
Ona je kazala da su oblasti na kojima Monstat trenutno rade izuzetno bitne za proces meðunarodnih integracija.
»To su biznis statistika, bruto domaæi proizvod (PDV), inflacija, spoljna trgovina i poljoprivreda. Nakon toga slijedili su zapošljavanje, socijalni podaci, a postepeno æemo uvoditi i nova istraživanja, u koja spadaju i informacione tehnologije“, dodala je Radojeviæ.
Monstat æe, prema njenim rijeèima, nastaviti da usklaðuje metodlogije i razvija nove statisitièke oblasti.
„Proces usklaðivanja statistike sa EU standardima ne znaèi samo primjenu EU metodologije, veæ taj proces podrazumijeva profesionalnu nezavisnost, relevantnost statistièkih podataka, pravovremenost, pristupaènost, uporedivost, koherentnost i kompletnost podataka koje proizvodimo“, rekla je Radojeviæ.
Ona je kazala da æe nastaviti jaèanje i administrativnih kapaciteta Monstata, kroz poveæanje ulaganja u kadar.
„Dostizanje EU standarda podrazumijeva i postepeno dostizanje i evropskih uslova rada zaposlenih u statistici. To podrazumjeva ulaganje u uslove rada, ali i zarade zaposlenih“, dodala je Radojeviæ.
(kraj) ram/nus