Sluèaj æe razmotriti sa meðunarodnim i evropskim asocijacijama
- Sluèaj æe razmotriti sa meðunarodnim i evropskim asocijacijama
- Post By dragana
- 12:52, 20 februar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Unija slobodnih sindikata (USSCG) obratiæe se meðunarodnim i evropskim sindikalnim i asocijacijama poslodavaca, kako bi ih upoznala sa dešavanjima u vezi otkazivanja Granskog kolektivnog ugovora (GKU) za banke, druge finansijske organizacije i osiguranja.
Generalni sekretar USSCG, Srða Kekoviæ, kazao je da su u toj sindikalnoj organizaciji odluèili da „apsurdnu“ situaciju, u kojoj Unija poslodavaca (UPCG) raskida GKU za banke u trenutku kada bankarski sektor u Crnoj Gori bilježi profit od 20 miliona EUR, pretvore u studiju sluèaja.
„Obratiæemo se Meðunarodnoj i Evropskoj konfederaciji sindikata i tražiæemo da ovo što se dešava u pregovorima u vezi GKU pretvorimo u studiju sluèaja i organizujemo okrugli sto kako bi sa kolegama iz regiona i Evrope zajednièki razmotrili taj sluèaj“, rekao je Kekoviæ na konferenciji za novinare.
On je najavio da æe se USSCG obratiti i Meðunarodnoj organizaciji poslodavaca i Asocijaciji poslodavaca Evrope, kako bi ih upoznala sa naèinom voðenja socijalnog dijaloga u Crnoj Gori.
„Posebno pismo æemo uputiti vlasnicima kapitala u bankama u kojima USSCG ima sindikate, kako bi im skrenuli pažnju da menadžeri koji rade u Crnoj Gori oèito samo gledaju svoje interese“, kazao je Kekoviæ.
On je podsjetio da je UPCG krajem januara prihvatila inicijativu Udruženja banaka i raskinula GKU sa Sindikatom banaka, èime su prava zaposlenih u ovoj oblasti smanjena. Na taj naèin su otpremnine zaposlenih u bankarskom sektoru smanjene duplo, zimnica, koja je data uslovno, tri puta, dok je obraèun na startne zarade znatno smanjen.
Kekoviæ je saopštio da æe USSCG tražiti inspekcijsku kontrolu banaka, s obzirom na veliki broj prekovremenih radnih sati u bankarskom sektoru.
„Imamo šalterske radnike koji svaki dan ostaju duže pola sata do sat, tako da æemo od Inspekcije rada tražiti da prekontroliše koliko mladih ljudi radi u bankarskom sektoru na neodreðeno vrijeme i preko agencija, kao i da li se poštuju obaveze kada je u pitanju plaæanje prekovremenog rada“, rekao je Kekoviæ.
On je objasnio da bi poslodavci u bankarskom sektoru, nakon otkazivanja GKU, mogli zaposlenom dati otkaz kao tehnološkom višku i da bi se u tom sluèaju primjenjivao Opšti kolektivni ugovor i Zakon o radu.
„Prema tim dokumentima bi se zaposlenom isplaæivala otpremnina u visini od treæine zarade po godini staža kod poslodavca. Te otpremnine bi bile jako niske“, naveo je Kekoviæ.
On je saopštio da je pregovorima o GKU, koji su sa predstavnicima UPCG poèeli u martu 2013. godine, trebalo da se taj dokumet usaglasi sa Opštim kolektivnim ugovorom i Zakonom, ali ne i da se mijenjaju stavke koje nijesu bile suprotne.
„Poslodavci su zloupotrijebili tu èinjenicu i krenuli u obaranje prava koja su se ticala materijalnih davanja poslodavaca. Cijelo vrijeme trajanja pregovora tražili smo argumente za smanjenje prava, ali nam nikada nije reèeno šta je razlog“, kazao je Kekoviæ.
On je podsjetio da je u trenutku zakljuèivanja GKU bankarski sektor bilježio gubitak od 20 miliona EUR, dok je u momentu njegovog otkazivanja ostvarena dobit u skoro istom iznosu.
USSCG æe, kako je najavio Kekoviæ, tražiti i da se saopšti da li zarade i bonusi menadžera banaka ulaze u prosjek zarada zaposlenih u bankarskom sektoru, jer to znaèajno utièe na sliku o toj djelatnosti.
„Prema našim saznanjima, zarade menadžera ulaze u taj prosjek, što drastièno mijenja sliku u bankarskom sektoru“, naveo je Kekoviæ.
Predsjednik Sindikata banaka pri USSCG, Lidija Pejoviæ, smatra da je glavni razlog otkazivanja GKU to što menadžeri banaka nijesu njime obuhvaæeni, odnosno što raskidom tog dokumenta dobijaju veæa prava.
„Njih, pored velikih plata, bonusa i povraæaja poreza, kao i uèešæa u radu upravnih odbora, njih ne tangiraju rješenja iz GKU. Upravo rušenjem GKU oni dobijaju još veæe bonuse“, rekla je Pejoviæ.
Ona je podsjetila da je Sindikatu odluka o otkazu GKU dostavljena 2. februara, a da pregovori o njegovom usaglašavanju nijesu voðeni u duhu dobrog socijalnog dijaloga.
„Na samom startu se iskristalisala namjera poslodavaca da umanje sva socijalna davanja zaposlenih. Glavni problem je bio u tome što smo cijelo vrijeme tražili argumete zbog èega nam se umanjuju prava s obzirom na èinjenicu da je bankarski sektor jedan od najprofitabilnijih", kazala je Pejoviæ.
Iz USSCG su saopštili da bi postojeæi GKU trebalo da važi do 2. avgusta. USSCG æe se u meðuvremenu obratiti Agenciji za mirno rješavanje sporova, kako bi im pomogla u postizanju dogovora u vezi eventualnog novog GKU.
(kraj) nar/bvm