Smanjiti izborni cenzus za manjinske liste
- Smanjiti izborni cenzus za manjinske liste
- Post By urednik
- 15:20, 13 avgust, 2009

Bijelo Polje, (MINA) – Izborni cenzus za manjinske liste treba smanjiti na jedan odsto, jer bi to, po proporcionalnom izbornom modelu, garantovalo prohodnost politièkih predstavnika i najmanjim manjinskim nacionalnim zajednicama, ocijenila je Demokratska zajednica Muslimana-Bošnjaka (DZMB).
Predsjednik te stranke Rifat Veskoviæ kazao je da bi to rješenje, koje DZMB nudi u cilju doprinosa u izradi Izbornog zakonodavstva i njegovog usklaðivanja sa Ustavom Crne Gore, pomirilo i zadovoljilo sve zahtjeve i prekinulo farsu beskonaènih okruglih stolova na tu temu.
„Ako postoji politièka volja kod vladajuæe koalicije, to se može konaèno desiti veæ na prvom jesenjem skupštinskom zasijedanju“, ocijenio je Veskoviæ u saopštenju dostavljenom agenciji MINA.
Time bi se, kako je naveo, ostvarilo ustavno naèelo o autentiènoj politièkoj zastupljenosti manjinskih zajednica na državnom i lokalnom nivou.
„I izbjegle sve prièe o getoizaciji, narušavanju graðanskog koncepta ureðenja, dosadašnjoj praksi u Crnoj Gori i okruženju, steèenim pravima Albanaca, posebnim zaslugama Hrvata za nezavisnost Crne Gore i o ekskluzivnim i autentiènim zastupnicima Bošnjaka i Muslimana“, smatra Veskoviæ.
Prema njegovim rijeèima, na taj naèin æe se konaèno „staviti taèka na sve igre vezane za manjinske zajednice i njihovu zloupotrebu na svim dosadašnjim izborima“.
„Sve manjinske zajednice u startu æe imati ista prava, izbjeæi æe se privilegovanost politièkih partija da ostvaruju pobjedu na raèun manjinskih zajednica, koje æe dobiti prave autentiène zastupnike, a ne izvedene preko raznih predizbornih koalicija“, tvrdi on.
Veskoviæ je kazao da se DZMB „kao najstarija i najutemeljenija partija Bošnjaka i Muslimana u Crnoj Gori, raduje formiranju novih subjekata manjinskih zajednica“.
„Ali smatramo da samo ime nije dovoljno da se neko proglasi autentiènim i jedinim zastupnikom neke manjinske zajednice“, rekao je on.
Veskoviæ smatra da u Crnoj Gori „nema i ne smije biti privilegovanih, pa ni nekakvih jezièkih manjina“.
„Prièa nekih albanskih predstavnika o njihovom veæem stepenu manjinskih prava i pozivanje na nekakvo steèeno pravo potpuno je neutemeljena“, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, Albancima u Crnoj Gori nikada i ni jednim zakonom nije obezbijeðeno pet autentiènih predstavnika, veæ je stvorena posebna izborna jedinica sa pet privilegovanih poslanièkih mandata za koje su konkurisali svi politièki subjekti.
„To je politièka nagodba kojom je vladajuæa koalicija obezbjeðivala uvijek nekoliko mandata koji su se ostvarivali sa dva ili tri puta manje glasaèa od drugih poslanika, i tu praksu treba konaèno arhivirati“, tvrdi Veskoviæ.
U DZMB, kako je naveo, vjeruju da æe radna grupa za izradu Izbornog zakonodavstva „konaèno prekinuti jalovu prièu i lanac okruglih stolova o izbornom zakonodavstu, ako ni zbog èega drugog, onda bar zbog Upitnika za ulazak u Evropsku uniju i monitoringa te Unije“.
(kraj) gop/isf