Smanjiti troškove i zarade a poveæati poreze
- Smanjiti troškove i zarade a poveæati poreze
- Post By kristina
- 18:33, 6 mart, 2012

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Meðunarodni monetarni fond (MMF) ne predviða rast crnogorske ekonomije u ovoj godini, a Vladi preporuèuje da racionalizuje rashode, smanji zarade i broj zaposlenih i poveæa poreze.
Šef Misije MMF-a, Gervin Bel /Gerwin Bell/, kazao je da je projekcija rasta ekonomije za prošlu godinu za Crnu Goru iznosila 2,5 odsto, dok ove MMF predviða nulti rast.
“To objašnjava nekoliko faktora. Najprije jer je u posljednjem kvartalu prošle godine, kao i u prvom ovogodišnjem, prepoznato slabljenje ekonomije, a tome doprinosi i teško meðunarodno okruženje”, rekao je Bel na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni preliminarni zakljuèci Misije MMF-a, koja je dvije sedmice boravila u Crnoj Gori.
Misija je zakljuèila da je došlo do znaèajnog napretka crnogorske ekonomije, ali da postoje dodatni problem i potreba za prilagoðavanjem politika kako bi se išlo naprijed.
Bel je kazao da zabrinjava ubrzana akumulacija javnog duga koja sada iznosi 46 odsto bruto domaæeg proizvoda (BDP), u odnosu na 27 odsto koliko je iznosio prije nekoliko godina.
Prema njegovim rijeèima, rast i produktivnost u ekonomiji se mora podstaæi i finansijski sektor se mora dodatno stabilizovati. Potrebno je, kako je naveo i postiæi održivost javnog finansiranja.
Bel je podsjetio da je naplata prihoda u Crnoj Gori dobra kada se uporedi sa regionom, dok su stope prilièno niske.
“Vidimo prostor za odreðeno poveæanje nekih od poreskih stopa”, rekao je Bel.
Ministar finansija, Milorad Katniæ, kazao je da je politika Vlade zadržavanje konkurentnog poreskog sistema, posebno direktnih poreza.
“U sluèaju bilo kakvih promjena u poreskoj politici moraju se dobro razmotriti posljedice, jer svako poveæanje može biti pogrešan signal investitorima i imati negativne posljednice po ekonomiju”, rekao je Katniæ.
MMF je Vladi preporuèio i racionalizaciju rashoda, sa èime se Katniæ složio, podsjeæajuæi da Vlada veæ radi na tome.
“Smanjivanje zarada i broja zaposlenih je, meðutim, osjetljivo pitanje jer je to skopèano osim sa fiskalnim i sa socijalnim efektima i tu trebamo biti pažljiv. To treba detaljno analizirati”, rekao je Katniæ.
Bel je saopštio da se najveæi broj preporuka MMF-a odnosi na usklaðivanje koje treba da doðe sa rashodne strane.
“Tržište rada je najakutniji problem. Crna Gora ima izuzetno veliki udio dugoroèno nezaposlenih osoba i vrlo nisko uèešæe produktivnosti radne snage”, smatra Bel.
Bel je ogranièavanje ugovora na odreðeno vrijeme ocijenio kao gubitkom fleksibilnosti jer su oni, kako je objasnio, bili glavna osnova za kreiranje novih radnih mjesta u privatnom sektoru.
“Naša preporuka je ili da se poveæa fleksibilnost ugovora na odreðeno virjeme, ili da se naprave odgovarajuæe promjene u Opštem kolektivnom ugovoru kako bi se povratila izgubljena fleksibilnost”, naveo je Bel.
On je kazao da bi ove godine, kao i prošle, veliki problem moglo da predstavlja aktiviranje garancija.
“Konsolidovani rashodi, odnosno potrošnja države prošle godine je smanjena za 2,7 odsto BDP-a, što je znaèajno, ali istovremeno je došlo do znaèajnog aktiviranja kreditnih garancija i pada prihoda, i rezultat je da je ciljani nivo u budžetu promašen za prilièno znaèajan udio”, objasnio je Bel.
MMF vidi rizik da se to može ponoviti i ove godine, jer je budžet prošle godine bio podložan negativnim uticajima aktiviranja garancija za Željezaru.
“Ni u kojoj situaciji ne smije da se ponovi da se kroz deficit finansiraju transferi ovim kompanijama”, upozorio je Bel.
Katniæ je na pitanje da li æe aktiviranje garancija dovesti do rebalansa budžeta kazao da to za sada ne ide u tom pravcu.
“Aktiviranje garancija ne zahtijeva rebalans budžeta, ali dodatni troškovi podrazumijevaju preispitivanje budžeta i sa aspekta ukupnih rashoda i sa strane prihoda. U zavisnosti od razvoja situacije kod garancija odreðiæemo se i u smislu eventualnog rebalansa budžeta”, rekao je Katniæ.
On je kazao da je MMF važan partner posebno u okolnostima kada se pogoršava eksterna situacija i kada je zemlja suoèena sa smanjenjem likvidnosti.
Crna Gora je, kako je dodao, nakon teške 2009, ušla u zonu oporavka i da je kroz prošle dvije godine vodila ispravne politike koje su dovele do ekonomskog rasta koji je anulirao pad u 2009.
Guverner Centralne banke Crne Gore (CBCG), Radoje Žugiæ, kazao je da su u prošle dvije sedmice imali dobru komunikaciju sa predstavnicima MMF-a i da je saradnja bila korisna i konstruktivna.
“Ekonomski rast Crne Gore u prošloj godini je iznosio izmeðu dva i tri procenta, a bankarski sektor u znaèajnoj mjeri je poravljen ali i dalje nedovoljno”, ocijenio je Žugiæ.
Crna Gora se, kako je objasnio, suoèava sa izazovima kao što su smanjena likvidnost realnog sektora, ali CBCG radi na aktivnostima kako bi se sublimirali elementi ranjivosti.
(kraj) jlb/bvm