
Tivat, (MINA) - Solila, lokalitet od 256 hektara koje se nalazi u blizini tivatskog aerodroma, kroz Prostorni plan Crne Gore i Plan posebne namjene zone Morskog dobra prepoznata su kao podruèje koje treba zaštiti.
To je navedeno u studiji izvodljivosti o zaštiti Solila, prezentovanoj danas u Tivtu, na kojoj su ta Opština i Zavod za zaštitu prirode Crne Gore radili od marta.
Gradonaèelnik Tivta Dragan Kankaraš je kazao da je studija "jedan od koraka u cijelom postupku da se podruèje Solila stavi pod zaštitu i bude proglašeno kao poseban rezervat“.
„Održivi razvoj zahtijeva balans intenzivne izgradnje sa oèuvanjem životne sredine, što je imperativ za turizam i brigu o zdravoj sredini. Stavljanje pod zaštitu uèiniæe da se Solila valorizuju kao izuzetno znaèajan objekat za odmor i rekreaciju graðana“, naveo je on.
Direktor Zavoda za zaštitu prirode Zlatko Buliæ se nada da æe projekat poslužiti kao dobar primjer i drugim opštinama na primorju.
„Smatramo da su Solila izuzetno interesantan prostor i da æe ovaj primjer slijediti i druge opštine na primorju koje su u zadnje vrijeme izložene stihiji neprincipijelne urbanizacije“, rekao je on.
Buliæ je objasnio da æe na taj naèin ta podruèja biti izuzeta iz svih urbanistièkih i planskih "dešavanja".
Ornitolog Darko Saveljiæ je kazao da su Solila poseban prirodni rezervat, bogat florom i faunom.
„Solila su šansa za razvoj ekološki održivog turizma i ona æe do proljeæa naredne godine biti upisana u listu podruèja od meðunarodnog znaèaja za boravak ptica, jer se nalaze na migracionom koridoru", objasnio je on.
Od devet kriterijuma Ramsavske konvencije, koja se odnose na moèvare od meðunarodnog znaèaja, tivatska Solila zadovoljavaju èetiri, a dovoljno je ispunjavati samo jedan da bi se upisalo u porodicu od 1200 moèvara od meðunarodnog znaèaja, kazao je Saveljiæ.
Na Solilima se registrovane ugrožene biljne i životinjske vrste, a na tom podruèju je evidentirano 120 razlièitih vrsta ptica.
Najznaèajnije su vrste iz roda šljukarica, potom flamingosi, labudovi, više vrsta èaplji, fendaci, sjeverni ronci i ždralovi.
(kraj) sla/del