SPC ne može prihvatiti granice avnojske fildžan-države
- SPC ne može prihvatiti granice avnojske fildžan-države
- Post By urednik
- 21:09, 3 maj, 2015

Podgorica, (MINA) – Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori ne može kao svoje prihvatiti državne granice avnojske fildžan-države, rekao je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
„Neka naša uvažena vlast shvati da ne može nesmjestiva, bezgranièna, Hristova Crkva da bude u granicama avnojevske fildžan-Crne Gore“, rekao je Amfilohije u manastiru Kosmaè na Skadarskom jezeru.
On je to rekao, kako je saopšteno iz Mitropolije, komentarišuæi zahtjev državnih zvaniènika da Crkva u Crnoj Gori saobrazi svoju misiju sa granicama nezavisne crnogorske države.
Amfilohije je rekao da Crkva više od dvije hiljade godina ima svoje ustrojstvo, a da su se sve državne granice mijenjale kroz istoriju. „Evo, ovaj hram su recimo gradili Mrnjavèeviæi. Po njima su oni bili okupatori, tako i Nemanjiæi. Pa onda redom – sve okupator do okupatora – do mitropolita Amfilohija“.
„ Sad me onaj Krivomozgiæ proglasio za okupatora Cetinjskog manastira, i to sa Lovæena. Otišao gore da se ruga Svetom Petru Drugom, Lovæenskom Tajnovidcu, da pored njegovih moštiju prièa takve sulude besmislice misleæi da tako služi Bogu i ovoj državi“, kazao je Amfilohije.
On je rekao i da iz dva razloga nijesu pitali nadležne državne organe za dozvolu da obnove manastirsku crkvu Svetog Georgija na Kosmaèu.
„Priznajem, nijesmo ih pitali. Prije svega, zato što oni u Boga ne vjeruju. Kako oni uopšte mogu razmišljati o tome kako treba graditi, obnavljati i èuvati hramove ako u Boga ne vjeruju“, kazao je Amfilohije.
On je, dodaje se u saopštenju, objasnio da onaj koji ne poznaje suštinu i smisao hrama, ne može znati ni kako treba èuvati taj hram.
„Drugo, za takve su hramovi kamenje iz prošlosti koje samo treba konzervirati“, kazao je on i dodao da to što je Mitropolija crnogorsko-primorska uèinila sa Kosmaèom, da je isto to uèinila sa svim manastirima na Skadarskom jezeru koji su bili pretvoreni u ruševine po kojima su svojevremeno plandovale i crkavale koze“, dodao je Amfilohije.
On je rekao da je svuda na takvim mjestima pisalo da je taj „spomenik“ pod zaštitom države.
„Gdje god stoji taj natpis, garantovano se vidi ruševina“, rekao je Amfilohije.
On je kazao da je Crkva u poèetku dobro saraðivala sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture, sve dok su na njegovom èelu bili zaista struèni ljudi.
„Meðutim, kad su kasnije poèeli da po partijskoj liniji postavljaju direktore Zavoda i Uprave, stvari su postale drugaèje. Sad oni hoæe da uèe nas kako treba da èuvamo æivot Svetog Vasilija Ostroškog“, naglasio je Amfilohije.
On je kazao je Mitropolija crnogorsko-primorska bila prinuðena da izvrši graðevinske opravke u manastiru Ostrogu zbog toga što je postojala opasnost da se sruši æivot Svetog Vasilija Ostroškog.
„Napali su me zbog toga, èak i zabranili radove jer ih nijesmo pitali. Koga, meðutim, da pitamo? Da nijesmo to uradili prošle godine, srušio bi se æivot Svetoga Vasilija Ostroškog. A da èekamo njih godinu, dvije, tri, da oni nama odgovore, pa da nam onda daju svoje uslove, e pa neæe biti tako“, poruèio je Amfilohije.
On je dodao da Crkva poštuje državu. „Neka država postavi struène ljude na èelo institucija za zaštitu kulturnog blaga, pa æemo onda saraðivati. Crkva ima takve ljude, struènjake, najbolje arhitekte, arheologe, najbolje znalce koje angažujemo“.
„Oni su ne samo odavde nego ih angažujemo od Italije do Srbije. I onda možemo da se na pravi naèin brinemo o hramovima, jer za nas oni nijesu mrtvaènice nego živonosni izvori. Stoga je za Crkvu od izuzetne važnosti da na èelu institucije za zaštitu kulturnog blaga budu struèni ljudi“, poruèio je Amfilohije.
(kraj) boj