Splendid æe zbog buke izgubiti goste
- Splendid æe zbog buke izgubiti goste
- Post By kristina
- 07:49, 10 oktobar, 2009

Budva, (MINA-BUSINESS) - Hotel Splendid æe zbog buke iz restorana na plaži izgubiti goste, saopštio je njegov suvlasnik, Žarko Raduloviæ.
"Imamo stalne prigovore gostiju na buku i preglasnu muziku koju prave, vjerovali ili ne, bespravno podignuti restorani na Slovenskoj plaži", rekao je Raduloviæ Veèernjim novostima.
On je dodao da, iako prema zakonu nije dozvoljeno da se na pijesku napravi objekat veæi od 65 kvadrata, preko puta Splendida radi restoran od 650 metara kvadratnih.
"I ne samo taj, ima još nekoliko sliènih. Zakonom o buci propisano je da takvi restorani ne mogu raditi duže od 20 sati i puštati preglasnu muziku, a oni rade do jedan noæu i puštaju muziku kao da je svadba", naveo je Raduloviæ.
On se pita da li je moguæe da je vlasniku tog, ali i ostalih restorana, važnije da zarade nekoliko hiljada EUR ili je gradu i turistièkoj privredi važniji hotel Splendid koji dovodi goste iz celog svijeta.
Uprkos žalbi hotela na buku koju prave restorani ”na pijesku”, ovoga ljeta u tim objektima nije se pojavila inspekcija, kao što je to uèinila u diskotekama na Slovenskoj plaži i zavrnula decibele.
"Bespravno sagraðeni restorani na beèiækoj plaži kao da su nedodirljivi", navode Veèernje novosti.
Javno preduzeæe Morsko dobro, koje u drugim sluèajevima revnosno registruje i svaki pomjereni kamen po plažama, po pitanju bespravne gradnje prijavilo je pomenute restorane, ali od toga hoteli nemaju ništa.
"Svake godine oni prijave gomilu nesavjesnih i nelegalnih, ali na tome se sve i završi", kaže Raduloviæ.
Morsko dobro je na svom sajtu postavilo pregled izdatih rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti.
Od juna do avgusta zabranu je dobilo gotovo 200 kupališta, restorana, kafea. Meðu njima su i restorani na beèiækoj plaži.
Niko od njih, meðutim, nije stavio katanac na objekat.
Ljeto je prošlo, restorani su normalno radili i zaraðivali, a Morsko dobro ponovo je raspisalo tendere za zakup plaža i postavljanje restorana.
"Logièno bi sada bilo da onima koji su dobili zabranu rada, jednostavno ne dozvoli ponovni zakup lokacija", pišu Novosti.
Meðu stotinak vlasnika restorana, kafiæa i kupališta, kojima je tokom ovog ljeta uruèena zabrana obavljanja delatnosti, upada u oko prilièan broj Maroviæa, dodaje beogradski list.
Rješenje o zabrani kupališta uruèena su: Željku, Nikoli, Ljiljani, Radenku (dva puta) Maroviæu, i jednom kupalištu koje nosi naziv ”Maroviæ”.
"Vlada Crne Gore je potpisnik Barselonske konvencije o zaštiti obale mora, kojom je zabranjena bilo kakva gradnja u dubini od 100 metara od obale, a u urbanistièkim planovima za Budvu nije sprovedena ova obaveza iz zakona, pa je dozvoljena gradnja do same obale mora, odnosno do zone Morskog dobra, što rezultira totalnom degradacijom i zaziðivanjem obalnog pojasa", navodi nevladina organizacija Urbana zajednica.
Ona je zatražila od Ustavnog suda da poništi odluke Skupštine Opštine Budva o usvajanju prostornog i generalnog urbanistièkog plana priobalnog pojasa.
(kraaj) bvm