Sprijeèiti favorizovanje donatora politièkih partija
- Sprijeèiti favorizovanje donatora politièkih partija
- Post By urednik
- 13:46, 4 april, 2013

Podgorica, (MINA) - Zakon o finansiranju politièkih partija trebalo bi unaprijediti preciznijim odredbama o sprjeèavanju favorizovanja pravnih i fizièkih lica koja su donatori politièkih partija u postupcima javnih nabavki, ocijenili su iz Instituta Alternativa.
Koordinatorka istraživanja Jovana Maroviæ, saopštila je da je unapreðenje odredbi Zakona prioritetno jer ispitivanje potencijalnih veza izmeðu postupaka javnih nabavki i finansiranja partija potenciraju predstavnici Evropske unije (EU) kao preduslov za efikasnu borbu protiv korupcije.
Ona je objasnila da Zakon zabranjuje strankama da primaju priloge od pravnih lica i preduzetnika, i sa njima povezanih pravnih i fizièkih lica, koji su zakljuèili ugovor u postupku javnih nabavki u periodu od dvije godine prije i od zakljuèivanja ugovora i za vrijeme trajanja tog poslovnog odnosa.
Maroviæ je ukazala da postoje brojna ogranièenja ove zakonske odredbe.
“Rok od dvije godine zabrane davanja donacija nakon zakljuèenja ugovora o postupku javne nabavke èini se kratkim, jer je to polovina mandata izabrane Vlade, i ostavlja prostor za korupciju u drugoj polovini regularnog mandata izvršne vlasti”, navela je ona.
Prema njenim rijeèima, tu odredbu treba inkorporirati i u Zakon o javnim nabavkama i precizirati da je neophodno odbaciti ponudu pravnog lica koje je dalo prilog politièkoj partiji u periodu od dvije godine prije poèetka postupka javne nabavke.
“Samo na taj naèin æe èlan Zakona o periodu od dvije godine zabrane davanja donacija prije zakljuèivanja ugovora o postupku javne nabavke imati smisla”, ocijenila je Maroviæ.
Ona je navela da Zakon predviða novèanu kaznu od deset do 20 hiljada EUR za partiju koja je primila prilog pod navedenim uslovima, ali ne i za pravno i fizièko lice koje daje nedozvoljeni prilog.
“Zato je neophodno predvidjeti prekršajne kazne i za ova lica”, navela je Maroviæ.
Ona je istakla da Državna izborna komisija (DIK) i Državna revizorska institucija (DRI) imaju ogranièen kapacitet u nadgledanju primjene Zakona o finansiranju politièkih partija.
Maroviæ je navela da je za odgovarajuæe postupanje DRI u reviziji finansijskih izvještaja politièkih partija i izvještaja o njihovom finansiranju potrebno da Uprava za javne nabavke obezbijedi ažurno voðenje liste ponuðaèa.
(kraj) brv/isf