Sprijeèiti kršenje prava zdravstvenih radnika
- Sprijeèiti kršenje prava zdravstvenih radnika
- Post By tanjam
- 14:44, 15 januar, 2008

Podgorica, (MINA) - Socijalistièka narodna partija (SNP) pozvala je danas Vladu Crne Gore da, u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlašæenjima, obezbijedi dosljednu primjenu zakona iz oblasti zdravstvene zaštite i donese neophodne podzakonske propise u toj oblasti.
Potpredsjednik SNP-a Neven Gošoviæ apelovao je na Vladu da bez odlaganja „sprijeèi dalja kršenja prava graðana i zdravstvenih radnika“, nastala primjenom donesenih akata Ministarstva zdravlja, rada i socijalnog staranja i Fonda za zdravstveno osiguranje.
„Ti akti ne mogu predstavljati pravni osnov za sprovoðenje potpune privatizacije stomatološke zdravstvene zaštite u Crnoj Gori“, rekao je Gošoviæ u izjavi dostavljenoj agenciji MINA.
Ocjenjujuæi da aktuelna vlast nastavlja sa masovnim kršenjem sloboda i prava graðana, on je naveo da Ministarstvo zdravlja, rada i socijalnog staranja i Republièki fond za zdravstveno osiguranje, sa direktorima domova zdravlja, iza zatvorenih vrata, mjesecima sprovode postupak reforme stomatološke zdravstvene zaštite u Crnoj Gori.
„Ukoliko bi zaživjela najavljena reforma, zdravstvenu zaštitu prevencije i lijeèenja bolesti usta i zuba graðana ne bi vršile zdravstvene ustanove èiji je osnivaè država, a zaposlenim na tim poslovima prestao bi radni odnos u domovima zdravlja“, kazao je Gošoviæ.
On smatra da za takav koncept potpune privatizacije stomatološke zdravstvene zaštite, kao dijela primarne zdravstvene zaštite, ne postoji pravni osnov, kao ni u zakonima o zdravstvenoj zaštiti i osiguranju.
Gošoviæ je podsjetio da je Zakon o zdravstvenoj zaštiti obavezivao Vladu da u roku od godine od dana stupanja na snagu, utvrdi mrežu zdravstvenih ustanova za teritoriju Crne Gore i donese Program integracije privatnog i javnog sektora.
Prema njegovim rijeèima, zakonom utvrðeni rok istekao je još u junu 2004. godine, a Vlada ta podzakonska akta još nije donijela.
„Donošenje ovih podzakonskih akata predstavljalo bi neophodnu pravnu pretpostavku za utvrðivanje nove organizacije zdravstvenih službi u Crnoj Gori, u bilo kom obliku svojine, a sve u cilju oèuvanja i unapreðenja zdravlja graðana“, rekao je Gošoviæ.
On je naveo da su se državni organi, umjesto dosledne primjene Zakona, u namjeri sprovoðenja potpune privatizacije stomatološke zdravstvene zaštite u Crnoj Gori opredijelili za donošenje akata – dokumenata i Pravilnika.
„Oni ne proistièu iz Zakona i ne mogu izdržati ocjenu zakonitosti, tako da unose potpunu anarhiju u funkcionisanju ove znaèajne zdravstvene službe“, istakao je Gošoviæ.
On je upozorio da se postupak privatizacije zdravstvenih službi od javnog interesa može vršiti samo na zakonit, adekvatan i transparentan naèin, uz dosledno poštovanje prava zaposlenih.
„Svaki drugaèiji koncept, iza kojeg stoji snaga vlasti, a ne prava, nesprovodljiv je, i kao takav može imati samo štetne posljedice za društvo u cjelini“, zakljuèio je Gošoviæ.
(kraj) tmi/djs