Stabilan regulatorni okvir preduslov povoljnog ambijenta
- Stabilan regulatorni okvir preduslov povoljnog ambijenta
- Post By dragana
- 12:42, 30 januar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Unija poslodavaca (UPCG) predstavila je danas strateški dokument Stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta za održivi razvoj preduzeæa u Crnoj Gori, u cilju uspostavljanja stabilnog regulatornog okvira, kao neophodnog uslova za bolje funkcionisanje privrede.
Profesor Ðorðije Blažiæ, koji je jedan od èlanova autorskog tima, kazao je da se Crna Gora od 2009. godine, od kada je intenzivnije zakoraèila u proces pridruživanja EU, suoèavala se i suoèavaæe se sa brojnim problemima koji se tièu regulatornog okvira.
“Od 2009. do 2013. godine crnogorski parlament se bavio sa 586 zakona, a pravni sistem ima oko 509 zakona. Radi se o velikoj zakonodavnoj aktivnosti koja se od prošle godine i dalje intenzivno poveæava”, rekao je Blažiæ na konferenciji za novinare.
On je podsjetio da je u prošloj godini obuhvaæeno 200 zakona koje je Skupština trebalo da donese, a obaveza prema EU od prošle do 2018. godine je donošenje 1,2 hiljade propisa i 300 strategija što znaèi da bi svaki dan država trebalo da donese jedan propis.
“Analizirano je 13 oblasti koji su kljuèni za poslodavce, poèev od prekršaja, inspekcija, oblasti raèunovodstva i finansija, hartija od vrijednosti, preduzeæa, saobraæaja, poljoprivrede, šumarstva, zaštite potrošaèa, penzijskog i invalidskog osiguranja koji diretno utièu na posloodavce i imali smo oko 306 promjena zakona”, precizirao je Blažiæ.
On je naveo da su u oblasti finansija i raèunovodstva, u 12 zakona koji regulišu tu oblast, imali od 2001. do 2013. godine èak 72 promjene, a za kratak vremenski period neki zakoni su se mijenjali po 15 ili 20 puta.
“Koliko postoji objektivnih moguænosti da biznis sektor u takvim uslovima može to da prati”, pitao je Blažiæ.
On je naveo da je prvi preduslov za poslovanje stabilnost, pri èemu se moraju znati pravila ponašanja, kako se garantuju prava koja obezbjeðuje zakon i period u kojem se taj zakon realizuje. Ista je, kako je ocijenio, refleksija na državnu upravu koja treba da primjenjuje te zakone.
“Ako smo prije dvije godine donijeli zakon sa ekspertima EU, sada ponovo treba da ga mijenjamo sa tim istim ekspertima. Da li je to lutanje, nedovoljno poznavanje materije ili primjena zakona? Ima i jednog i drugog i treæeg”, smatra Blažiæ.
Prema njegovim rijeèima, ozbiljnu koènicu za funkcionisanje preduzeæa iz zone biznisa predstavlja nestabilan pravni okvir i nedovoljna garancija.
“Problem takoðe predstavljaju javne finansije odnosno davanja budžetu – porezi, doprinosi, carine, akcize i razne takse. Država obezbjeðuje svoje funkcionisanje iskljuèivo na uštrb privrede kao jedinog izvora i javnih dugova i zaduženja od meðunarodnih finansijskih institucija, a to æe da plate poreski obveznici”, ocijenio je Blažiæ.
Dugoroèan problem, kako je dodao, predstavlja i siva ekonomija i selektivna primjena zakona.
“Još nemamo stabilne normativne, finansijske i druge uslove da bi privreda mogla samo da opstaje u ovim okolnostima. To znaèi da æe država morati da kreira neku drugu javnu politiku u ovim oblastima, jer ako nastavi ovim putem oduzimanja ugasiæe se veliki broj preduzeæa i onda nastaje kolaps ekonomije”, rekao je Blažiæ.
Prema njegovim rijeèima, izmjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV) i oslobaðanje od PDV-a dijela sektora energetike i hotela sa pet zvjezdica pokazuje politiku selektivnog karaktera, koji ne èine ni jedan odsto ukupnog privrednog ambijenta.
“Umjesto da se ti stimulansi usmjere prema sektoru malih i srednjih preduzeæa, koji èine 90 odsto privrede, pojedincima se daju privilegije. To otvara pitanje ustavnosti takvog zakona. Oni koji vrše vlast trebalo bi ozbiljno da porazmisle da li treba privilegovati bilo koga”, naveo je Blažiæ.
Generalni sekretar UPCG, Suzana Raduloviæ kazala je da je dokument raðen uz podršku Meðunarodne organizacije rada (MOR), a baziran je na rezultatima istraživanja koje je UPCG sprovela tokom prošle godine, kao i na ranije objavljenim strateškim dokumentima Unije.
“Krajem 2013. godine objavili smo dokument Stvaranje ambijenta za održivi rast preduzeæa u Crnoj Gori, koji je oslikao stanje privrede iz ugla privrede Crne Gore i kako privredu vide meðunarodne institucije”, objasnila je Raduloviæ.
Rezultat toga su, kako je rekla, objedinili kroz dokument “5 ubica biznisa”, koji predstavljaju neadekvatan regulatorni okvir, postojanje korupcije, siva ekonomija, teška dostupnost finansijskim sredstvima i neadekvatno stanje na tržištu rada.
“MOR je u toku prošle godine radio na prva dva od tih prepoznatih problema i sproveli smo istraživanje u vezi sa regulatornim okvirom i sivom ekonomijom”, dodala je Raduloviæ.
(kraj) sam/bvm