Stakiæ osuðen na doživotni zatvor
- Stakiæ osuðen na doživotni zatvor
- Post By Super Admin
- 16:08, 31 jul, 2003

Hag, (MINA) – Bosanski Srbin Milomir Stakiæ, optužen za genocid, sauèesništvo u genocidu, ubistva, istrjebljenje, progone, deportaciju i nehumana djela nad bosanskim Muslimanima i Hrvatima 1992. godine, u opštini Prijedor u Bosni i Hercegovini (BiH), osuðen je danas na doživotni zatvor.
Kako je, prilikom èitanja presude, kazao Predsjedavajuæi Pretresnog vijeæa Haškog tribunala sudija Volfgang Šonburg, optuženi Stakiæ kriv je prema pet od osam taèaka optužnice, koje ga terete za ubistva (zloèine protiv èovjeènosti i kršenje zakona i obièaja ratovanja), istrjebljenje, progone i deportaciju bosnaskih Muslimana i Hrvata.
Stakiæ je osloboðen krivice za genocid, sauèesništvo u genocidu i druga nehumana djela.
Optužnica koja je, prema Ženevskoj konvenciji iz 1949. godine, teretila Stakiæa za genocid, zloèine protiv èovjeènosti i kršenja zakona i obièaja ratovanja, mijenjana je, èak, èetiri puta.
Prvi put je to uèinjeno 23. juna 1998. godine, a posljednji put, na osnovu kojeg je i donijeta presuda, 10. aprila 2002. godine.
U optužnici se, izmeðu ostalog, navodi da je Stakiæ, kao potpredsjednik prijedolrske opštine, predsjednik Kriznog štaba i predsjedavajuæi opštinskog Savjeta za narodnu odbranu, približno, od 30. Aprila do 30. septembra 1992. godine, djelujuæi kao pojedinac ili u dogovoru sa drugim èlanovima bosansko-srpskog vodstva, planirao, podsticao, nareðivao, poèinjao ili na druge naèine pomagao i podržavao planiranje, pripremu ili izvršenje kampanje zamišljene radi uništenja bosanskih Muslimana, odnosno, bosanskih Hrvata.
Optuženi Stakiæ je, kako se istièe, bio ukljuèen u planiranje i uspostavljanje paralelne srpske vlasti, kriznog štaba i policije u Prijedoru, u okviru priprema za preuzimanje vlasti silom.
On je “podsticao i na druge naèine pomagao i podržavao zloèine, organizovao i podupirao strukture opštinske vlasti koje su vodile kampanju progona upravljenu protiv nesrpskog stanovništva, sve u cilju prisiljavanja napuštanja tog podruèja, ukljuèujuæi i deportaciju i prisilno istjerivanje.
Bosansko-srpske vlasti, kako se navodi u daljem tekstu, osnovale su u opštini Prijedor vojne i civilne logore, u koje su, nakon napada unutar opštine, hapsile i zatvarale stotine neboraca bosanskih Muslimana i Hrvata, i prisilile ih da pješaèe do sabirnih punktova, odakle su ih prebacivale u logore i tamo držale u internaciji.
Uslovi u logorima Keraterm, Dom Miska Glava, Omarska, zgrada SUP-a Prijedor i Trnopolje, èesto su bili surovi i nehumani, a njihovo osoblje èinili su i obezbjeðivali pripadnici vojske i policije pod rukovodstvom Kriznog štaba i Vojske Republike Srpske.
U optužnici se navodi da su zatvorenici, redovno, i danju i noæu, prilikom ispitivanja bili premlaæivani i muèeni elektriènim kablovima, kundacima pušaka, policijskim palicama i drvenim motkama.
U nekim sluèajevima, premlaæivanja su bila takva da su za posljedicu imala teške povrede, trajno unakaženje i smrt.
Premlaæivanje i ponižavanje èesto se obavljalo pred drugim zatvorenicima, dok su žene bile silovane i seksualno zlostavljane.
Prema rijeèima predsjedavajuæeg Pretresnog vijeæa, optuženi je morao djelovati sa sviješæu da postoji znatna vjerovatnoæa da æe biti poèinjena krivièna djela.
“Pretresno vijeæe se uvjerilo da je optuženi imao namjeru diskriminizacije svih nesrba na podruèju prijedorske opštine”, kazao je Šonburg.
On istièe da je Vijeæe, kao olakšavajuæe okolnosti za optuženog uzelo u obzir njegov pristanak na izbor još jednog pretresnog sudije, radi efikasnijeg rada u ovom sluèaju, odnos prema svjedocima, kao i njegove liène prilike.
Stakiæ je, inaèe, optužen zajedno sa bosanskim Srbima Milanom Kovaèeviæem i Simom Drljaèom.
Optužnica protiv Kovaèeviæa arhivirana je nakon njegove smrti 1. avgusta 1998., dok je protiv Drljaèe povuèena 12. maja iste godine.
Stakiæ je uhapšen u Srbiji, 12. marta 2001. godine, nakon èega je odmah i prebaèen u pritvorsku jedinicu Tribunala u Ševeningenu.
Prilikom prvog pojavljivanja pred Sudom, optuženi je negirao krivicu, prema svim taèkama Optužnice.
Proces protiv Stakiæa trajao je 12 mjeseci, od 16. aprila 2002. do 15. Aprila 2003. godine.
(kraj) nem