Status poslanika dodatno osnažen
- Status poslanika dodatno osnažen
- Post By urednik
- 18:07, 5 februar, 2021

Podgorica, (MINA) – Status poslanika dodatno je osnažen preciznijim definisanjem instituta Premijerskog sata i poslaničkih pitanja, čija je najznačajnija novina da će oni imati posljednju riječ, kazao je predsjednik Skupštine Aleksa Bečić na sastanku sa predstavnicima njemačke fondacije Konrad Adenauer Stiftung (KAS)za Srbiju i Crnu Goru.
Kako je saopšteno iz Skupštine, Bećić je upoznao direktora KAS-a za Srbiju i Crnu Goru Norberta Bekmana Dirkesa i koordinatorku za Crnu Goru Saniju šljivančanin sa aktivnostima koje je Skupština preduzela na planu otvorenosti, transparentnosti i poboljšanja uslova rada poslanika i zaposlenih.
Bečić je kazaoa da će javnosti uskoro biti dostupan redizajnirani sajt Skupštine, na kojem će se prvi put naći podaci objavljeni u otvorenom formatu, dok su u cilju bolje dostupnosti Skupštine građanima, otvoreni i nalozi na Fejsbuku, Tviteru i Instagramu.
„Kada je riječ o tehničkim poboljšanjima, omogućen je prenos uživo svih sjednica odbor Skupštine, pomoću najsavremenijih robotizovanih kamera“, rekao je Bečić.
On je dodao da je realizovano tehničko rješenje kojim je omogućeno redovno objavljivanje evidencije o prisutnosti poslanika i poslanica na plenarnim sjednicama, a prvi put je uvedena i mogućnost obraćanja građana Skupštini u elektronskom formatu, kao i odgovaranja na iste, u formi predstavke.
„Bečić predstavnike KAS fondacije je obavijestio da je u toku digitalizacija zakonodavnog procesa, u okviru projekta e-Parlament, što je dio šireg procesa osavremenjivanja rada Skupštine“, kaže se u saopštenju.
On je predstavio izmjene i dopune Poslovnika Skupštine prema kojima se najmanje po jedan potpredsjednik bira iz redova opozicije, manje zastupljenog pola i poslanika manjinskih naroda.
„Klub poslanika mogu obrazovati najmanje dva poslanika izabrana sa lista određenog manjinskog naroda ili nacionalne zajednice, dok će se najmanje tri predsjednika skupštinskih odbora, ubuduće, birati iz redova opozicije, a sadašnjim i bivšim poslanicima se omogućava korišćenje biblioteke i dokumentacije“ dodao je Bečić.
On je rekao da je nadležni ministar dužan da učestvuje u radu odbora ako je određen za predstavnika predlagača akta, odnosno podnosioca amandmana, kao i da učestvuje na sjednici Skupštine na kojoj je određen za predstavnika predlagača akta koji se razmatra na sjednici.
Bečić je predstavnike Fondacije upoznao i sa novinom da predlog dnevnog reda sjednice Skupštine sadrži i predlog najmanje jednog akta koji podnesu poslanici parlamentarne opozicije, kao i da je ukinuta mogućnost novčanog kažnjavanja poslanika.
On je pojasnio da pripadnici organa reda u toku sjednice Skupštine ne mogu imati pristup Plenarnoj sali, niti prostorijama gdje su u toku sjednice skupštinskih radnih tijela, osim po pozivu i odobrenju predsjednika Skupštine.
„Prema riječima Bečića status poslanika dodatno je osnažen i preciznijim definisanjem instituta Premijerskog sata i poslaničkih pitanja, čija je najznačajnija novina da će poslanici imati posljednju riječ“, naveo je Bečić.
On je dodao da se pisani odgovor na poslaničko pitanje dostavlja se predsjedniku Skupštine najkasnije do početka sjednice na kojoj se pitanje postavlja, a ne, kao do sada, nekoliko mjeseci nakon toga,
Bečić je istakao da je uveden i jedan novi institut, Ministarski sat, koji predstavlja posebnu sjednicu na kojoj će nadležni ministar odgovarati na pitanja poslanika u vezi s određenom temom.
„Predviđeno je dvostruko više sjednica odbora na kojima se vrše kontrolna saslušanja, a u njihovom radu mogu učestvovati i predstavnici NVO na njihov zahtjev, uz saglasnost predsjednika odbora, umjesto samo po pozivu, što je do sada bio slučaj“, rekao je Bečić.
On je informisao sagovornike da je prošle godine Skupština donijela odluku o formiranju Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, koji će, kako je kazao, uskoro početi sa radom.
(kraj) sni