Stejt Department: Kriminalci u kontaktu sa vlastima
- Stejt Department: Kriminalci u kontaktu sa vlastima
- Post By urednik
- 20:57, 8 mart, 2006

Vašington, (MINA) - U Crnoj Gori je korupcija evidentna, a kriminalci imaju kontakt sa pripadnicima službi za sprovoðenje zakona, navodi se u redovnom izvještaju o stanju ljudskih prava u svijetu tokom prošle godine amerièkog Državnog sekretarijata.
Konstatuje se da je crnogorska Vlada uglavnom poštovala ljudska prava u toku prošle godine, ali da je i tu bilo problema.
„Policija je u nekim sluèajevima tukla osumnjièene. Zatvori su prenatrpani i nehigijenski”, kaže se u izvještaju.
Stejt department navodi da je u Crnoj Gori u toku prošle godine bilo sluèajeva trgovine ljudima, prenosi Glas Amerike.
U izvještaju se navodi da su nastojanja Vlade Srbije na suzbijanju kršenja ljudskih prava donijela primjetna poboljšanja.
„Vlada je u znaèajnoj mjeri saraðivala sa Hagom u izruèivanju osoba osumnjièenih za ratne zloèine, potencijalnih svjedoka i dokumenata”, kaže se u izvještaju.
Ocjenjuje se da Vlada Srbije pokazala da je u stanju da pokreæe efikasne sudske postupke protiv krupnih kriminalaca, kao i da je više vodil raèuna o kršenjima ljudskih prava pripadnika manjina, a uveden je i program za zaštitu svjedoka u procesima protiv trgovaca ljudima.
Amerièki Državni sekretarijat meðutim navodi i brojne sluèajeve kršenja ljudskih prava, na primjer, pripadnici snaga bezbjednosti ubili su dvije osobe - 16-godišnjeg Albanca i jednog mladiæa u Kikindi.
“Politièki motivisanih nestanaka nije bilo, ali još nije riješena sudbina 2494 lica nestalih u ranijim konfliktima. Policajci su u nekim sluèajevima tukli uhapšene”, navodi se u izvještaju.
Dodaje se da korupcija u pravosuðu još predstavlja problem, kao i da su sudovi i dalje veoma neefikasni a mnoga suðenja se otežu godinama, ali DA politièkih zatvorenika nije bilo.
U izvještaju se istièe da je i pored toga što zakon predviða slobodu govora i štampe, bilo izveštaja o kršenjima tih prava i mjerama odmazde prema osobama koje su kritikovale vladu.
„Mnogim novinarima nedostaje profesionalizam u navoðenju izvora i taènom informisanju. Sloboda okupljanja uglavnom je poštovana, kao i sloboda veroispovesti, iako je vlada Srbije uvela diskriminatorni porez na vlasništvo”, kaže se u iuzvještaju.
U odjeljku o Kosovu kaže se da su mnoga ljudska prava i dalje problematièna, naroèito za pripadnike manjina, i da je bilo izveštaja o politièki i etnièki motivisanim ubistvima, neadekvatnim suðenjima, korupciji u vladi i miješanju u rad sudstva.
“Povratak izbjeglica i ogranièavanje kretanja pripadnicima manjina još su rasprostranjeni, kao i trgovina ženama i njihova seksualna eksploatacija”, navodi Stejt department.
Istièe se da je pravosuðe na Kosovu u nekim sluèajevima bilo pristrasno i podložno spoljnim pritiscima, posebno u sporovima izmeðu pripadnika razlièitih etnièkih zajednica.
Amerièki Kongres obavezao je Državni sekretarijat da svake godine objavljuje detaljan izveštaj o stanju ljudskih prava u 196 zemalja.
(ktaj) tmi