Stejt dipartment: U SCG još postoji pranje novca
- Stejt dipartment: U SCG još postoji pranje novca
- Post By dragana
- 10:13, 2 mart, 2004

Vašington, (MINA-BUSINESS) - Pranje novca i druge kriminalne aktivnosti još postoje u Srbiji i Crnoj Gori, smještenoj na raskršæu Evrope i balkanskom putu trgovine drogom, ljudima, oružjem i piratskom robom, navodi se u izvještaju amerièkog Stejt dipartmenta /State Department/.
Radio B92 prenosi da je u izvještaju o strategiji kontrole meðunarodne trgovine narkoticima za prošlu godinu 2003. ocijenjeno da su zakoni o spoljnoj trgovini iz 2001. i efikasnije sprovoðenje zakona o pravu na intelektualnu svojinu znatno umanjili krijumèarenje i pirateriju u SCG, ali da “crno” tržište za tu robu još postoji.
Navodi se da se prihod od prodaje narkotika u SCG obièno ”pere” na tržištu nekretnina, dok je drugi najèešæi metod “pranje novca” u kompanijama za uvoz i izvoz izdavanjem lažnih faktura.
U dokumentu su prenijete tvrdnje vlasti u SCG da veæina kriminalnih aktivnosti u vezi sa “pranjem novca” od narkotika potièe od kosovske narko-mafije i procjena zvaniènika Srbije da je skoro polovinu ukupnih finansijskih transakcija u državnoj zajednici moguæe na neki naèin povezati sa tim nezakonitim poslom.
Procijenjeno je da su predstavnici režima Slobodana Miloševiæa “oprali” oko milijardu USD.
U izveštaju se pominje i tužba koju je Evropska unija podnijela protiv amerièke duvanske kompanije Ar-Džej Rejnolds /RJ Rejnolds/ koja je optužena da je prodavala cigarete kriminalnim organizacijama, a dodaje se da je premijer Crne Gore Milo Ðukanoviæ osumnjièen za uèešæe u operaciji krijumèarenja i “pranja novca”.
Pravosuðe Srbije, kako se podsjeæa, vodi istragu protiv dva bivša službenika srpske Vlade zbog sumnje da su “prali novac” preko svojih of-šor-raèuna. Imena Nemanje Kolesara i Zorana Janjuševiæa nijesu pomenuta, ali su navedene njihove funkcije.
U izvještaju nije posebno obraðena trgovina narkoticima na Kosovu, a Pokrajina se pominje u kontekstu trgovine ljudima u Albaniji i Makedoniji.
Stejt dipartment navodi i da na Kosovu, gde je pravna situacija komplikovana zbog meðunarodne administracije, nijedan od postojeæih zakona ne sadrži jasnu zabranu “pranja novca”.
(kraj) dmc/kmh